بعد از کاشت مو چی بخوریم

اگر شما هم کاشت مو انجام داده‌اید احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که بعد از کاشت مو چی بخوریم؟ و یا حتی بعد از کاشت مو چه چیزی نخوریم؟ در این مقاله باید‌ها و نباید‌های غذایی را بصورت جامع و علمی بررسی کرده‌ایم. بعد از خواندن این مقاله بدون استرس رژیم غذایی خود را به راحتی تنظیم می‌کنید. همچنین جهت مشاوره و انجام کاشت مو در شیراز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

معرفی 7 مواد غذایی مفید بعد از کاشت مو

در ابتدا این نکته مهم را مورد توجه قرار دهید که در صورتی که هرگونه بیماری پیش‌زمینه‌ای و یا حساسیتی دارید، قبل از توصیه های زیر با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه هفت ماده غذایی را به شما معرفی می‌کنیم که قرار دادن آن‌ها در رژیم غذایی بعد از کاشت مو می‌تواند در روند نتیجه گیری از درمان موثر باشد.

1- آب مهم‌ترین قسمت رژیم غذایی شماست

آب مهمترین قسمت رژیم غذایی شما بعد از کاشت مو است

برای این‌که موهایی سالم داشته باشید حتما بعد از انجام عمل کاشت مو روزانه 8 لیوان آب بخورید. خوردن آب کافی باعث می‌شود که گردش خون شما تنظیم شود و مواد مغذی بهتر از طریق خون به ریشه‌ی موهای شما برسند. و هم‌چنین از خشک شدن پوست سر و در نتیجه ریختن موها نیز جلوگیری می‌کند. شاید بتوان بهترین غذا بعد از کاشت مو را آب دانست! خوردن شیر بعد از کاشت مو نیز علاوه بر تامین آب بدن منبعی غنی از پروتئین است.

2- ویتامین ب کمپلکس به رشد مو و فرایند بهبود زخم‌ها کمک می‌کند

ویتامین‌های ب کمپلکس مثل ب7 و ب12 در ساختار و رشد مو نقشی اساسی دارند و شما باید آن‌ها را در تغذیه بعد از کاشت مو جای دهید. مصرف این ویتامین‌ها به انعقاد خون کمک می‌کنند و باعث می‌شود زخم‌ها سریع‌تر خوب شوند. از جمله غذاهایی که سرشار از ویتامین ب هستند می‌توان به مرغ، گوشت قرمز، موز، آووکادو، برنج قهوه‌ای، مغزها و تخم‌ مرغ اشاره کرد.

ویتامین B و ویتامین E را در رژیم غذایی بعد از کاشت مو قرار دهید

3- ویتامین ای بافت‌ها و گرافت‌های آسیب دیده را تقویت می‌کند

ویتامین ای جزو آنتی اکسیدان‌هاست و به بهبود پوست آسیب دیده سرعت می‌بخشد. استفاده از روغن ویتامین ای می‌تواند باعث نرم شدن پوست و موی سر شود و به بهبود بافت‌ها و بازسازی فولیکول‌ها هم کمک می‌کند. سوال این است که چه چیزی بعد از کاشت مو بخوریم که حاوی ویتامین ای باشد؟ بادام، اسفناج، آووکادو، تخمه آفتابگردان و روغن زیتون حاوی ویتامین ای هستند.

4- ویتامین سی از ریزش مو و خاکستری شدن موها جلوگیری می‌کند

گنجاندن مواد غذایی حاوی ویتامین سی در رژیم غذایی بعد از کاشت مو به فرایند بهبود سرعت می‌بخشد، چرا که ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. ویتامین سی به تولید کلاژن و الاستین کمک می‌کند، هم‌چنین با استرس اکسایشی که باعث خاکستری شدن مو می‌شود مقابله می‌کند. مواد غذایی مثل فلفل، کلم پیچ، کیوی، کلم بروکلی و مرکبات سرشار از ویتامین سی هستند.

ویتامین سی و ویتامین آ در تغذیه بعد از کاشت مو نقش مهمی دارند

5- ویتامین آ از خشکی و خارش پوست جلوگیری می‌کند

تمام سلول‌ها، از جمله سلول‌های فولیکول مو، برای رشد به ویتامین آ نیاز دارند. ویتامین آ همچنین به تولید سبوم که ماده‌ای چرب و روغنی برای مرطوب کردن پوست سر و سلامت موهاست کمک می‌کند. کمبود ویتامین آ منجر به ریزش موها و خشکی و خارش پوست سر می‌شود. مصرف غذاهای که حاوی هویج، سیب‌زمینی شیرین، جگر گاو، کلم پیچ، اسفناج و کدو حلوایی باشند، می‌توانند ویتامین آ مورد نیاز بدن بعد از عمل کاشت مو را تامین کنند.

6- مصرف زینک از ریزش مو بعد از کاشت جلوگیری می‌کند

کمبود زینک در ریزش موها تاثیر زیادی دارد. بنابراین دقت کنید که حتما مصرف غذاهای حاوی زینک را در تغذیه بعد از کاشت مو قرار دهید. زینک نقش مهمی در بازسازی بافت‌ها دارد. هم‌چنین به تولید کلاژن، تکثیر سلول‌ها، تنظیم هورمون‌ها و جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر هم کمک می‌کند. بعد از کاشت مو چه بخوریم که حاوی زینک باشد؟ برخی از مواد غذایی که سرشار از زینک هستند عبارتند از صدف، گوشت قرمز، بادام هندی، اسفناج و تخمه کدو.

تغذیه مناسب بعد از کاشت مو حاوی زینک و آهن است

7- مصرف آهن جریان اکسیژن و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

کمبود آهن هم مثل کمبود زینک می‌تواند باعث ریزش مو شود. مصرف آهن ساختار مو را تقویت می‌کند، جریان اکسیژن را تقویت می‌کند و ریشه مو و پوست سر را تغذیه می‌کند. آهن هم‌چنین به سیستم ایمنی کمک می‌کند و در دوره نقاهت بعد از کاشت مو تاثیر بسزایی دارد. برخی مواد غذایی سرشار از آهن عبارتند از اسفناج، گوشت قرمز، حبوبات، صدف و جگر گاو. خوردن پسته بعد از کاشت مو نیز می‌تواند یک منبع غنی از آهن باشد.

جدول مواد غذایی مفید بعد از کاشت مو

اطلاعاتی که تاکنون گفته ایم را در جدول زیر به صورت مختصر آورده‌ایم:

ویتامین ب کمپلکسکمک به رشد مو، کمک به انعقاد خون و بهبود زخم‌هامرغ، گوشت قرمز، موز، آووکادو، برنج قهوه‌ای، مغزها و تخم‌ مرغ
ویتامین ایتسریع دوره نقاهت، بازسازی فولیکول‌ةای آسیب دیدهبادام، اسفناج، آووکادو، تخمه آفتابگردان و روغن زیتون
ویتامین سیتسریع دوره نقاهت، جلوگیری از خاکستری شدن موهافلفل، کلم پیچ، کیوی، کلم بروکلی و مرکبات
ویتامین آکمک به رشد سلول‌های فولیکول مو، جلوگیری از ریزش مو، خشکی و خارش پوست سرهویج، سیب‌زمینی شیرین، جگر گاو، کلم پیچ، اسفناج و کدو حلوایی
زینک (روی)جلوگیری از ریزش مو، بازسازی بافت‌هاصدف، گوشت قرمز، بادام هندی، اسفناج و تخمه کدو
آهنتقویت سیستم ایمنی،‌ تقویت ساختار مو، تقویت ریشه مو و پوست سراسفناج، گوشت قرمز، حبوبات، صدف و جگر گاو

به جز موارد فوق از جمله چیزهایی که خوردن آن‌ها بعد از کاشت مو توصیه می‌شود پیاز و آناناس هستند. خوردن پیاز بعد از کاشت مو چون سرشار از آنتی اکسیدان‌هاست از التهاب جلوگیری می‌کند، همچنین فشار خون و سطح کلسترول خون را تنظیم می‌کند و به فرایند بهبود سرعت می‌بخشد. آناناس دارای آنزیمی به نام بروملین است و به همین دلیل خوردن آناناس بعد از کاشت مو باعث می‌شود ورم‌های سر و صورت شما زودتر خوب شود.

بعد از کاشت مو چی نخوریم ؟

همان طور که رساندن مواد لازم به بدن و داشتن تغذیه مناسب بعد از کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار است، باید پرهیزهای بعد از کاشت مو را نیز بشناسیم. قطعا کنار گذاشتن عادت‌های غذایی ناسالم در نتیجه کار تاثیر زیادی خواهند داشت. بعضی از غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید در ادامه آمده‌اند.

مصرف الکل و چای بعد از کاشت مو

توصیه می‌شود تا حداقل دو هفته بعد از عمل کاشت مو از خوردن مشروبات الکلی و چای سبز خودداری شود. الکل و چای سبز دارای خاصیت رقیق‌کنندگی خون هستند و می‌توانند باعث خونریزی و طولانی‌تر شدن دوره نقاهت شوند. مصرف الکل باعث بروز مشکلات دیگری از جمله آسیب به گرافت‌های جدید می‌شود. در کل پزشکان توصیه می‌کنند که از یک هفته قبل تا دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف مشروبات الکلی و چای سبز خودداری شود.

مشروب الکی چایی و سیر را از رژیم غذایی بعد از کاشت مو حذف کنید

مصرف سیر بعد از کاشت مو

سیر هم مانند الکل و چای سبز باعث رقیق شدن خون می‌شود و ممکن است باعث طولانی‌تر شدن دوره نقاهت شود. به‌علاوه چون جریان طبیعی خون را مختل می‌کند، ممکن است به گرافت‌ها آسیب بزند. البته سیر جز غذاهایی که بعد از کاشت مو نخوریم نیست، ولی بهتر است تا چند روز سیر مصرف نکنید.

خوردن قهوه بعد از کاشت مو

نوشیدنی‌های دارای کافئین مثل قهوه فشار خون را بالا می‌برند و مصرف آن‌ها قبل از کاشت می‌تواند باعث خونریزی بیشتر حین عمل و سخت و طولانی‌تر شدن پروسه‌ی کاشت موی شما شود. هم‌چنین خوردن قهوه تا چند روز بعد از کاشت مو هم می‌تواند باعث خونریزی و طولانی‌شدن دوره نقاهت و هم‌چنین آسیب به گرافت‌های مو شود.

خوردن قوه بعد از کاشت مو میتواند باعث طولانی شدن دوره نقاهت شود

مصرف غذاهای پرچرب بعد از کاشت مو

غذاهایی که چربی اشباع و کلسترول بالایی دارند، مثل فست فودها، در کل برای سلامتی مضر هستند. و بهتر است از جز پرهیز غذایی بعد از کاشت مو باشند، چون کلسترول بد خون را کاهش و کلسترول مفید را افزایش می‌دهند. برای این که بهتر و سریع‌تر نتیجه بگیرید بهتر است دور این غذاها را هم خط بکشید.

بهتر است غذای پر چرب از رژیم غذایی بعد از کاشت مو حذف شود

نتیجه گیری

ما در این نوشتار به این سوال مهم پاسخ دادیم که بعد از کاشت مو چی بخوریم؟ دقت داشته باشید که در وهله اول حتما توصیه‌های پزشک را در اولویت کار خود قرار دهید، به جز آن سعی کنید که تغذیه شما بعد از کاشت مو هم سرشار از مواد ضروری مثل مواد معدنی، ویتامین‌ها،‌پروتئین‌ها و … باشد. محققان دریافته‌اند که اگر مواد ضروری به بدنتان نرسد، ممکن است عملکرد سلول‌هایتان مختل شود و در نتیجه جلوی رشد موها گرفته شده و حتی دچار ریزش مو شوید.

حالا که از تاثیرات مواد غذایی مختلف آگاه شدیم دیگر می‌دانیم که بعد از کاشت مو چه بخوریم و چه موادی را در سبد غذایی خود قرار دهیم. اگر شما به تازگی کاشت مو انجام داده‌اید می‌توانید سوالات خود را در زمینه تغذیه بعد از کاشت مو در بخش نظرات (پایین صفحه) بپرسید در اسرع وقت جوابگوی شما خواهیم بود. همچنین می‌توانید تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات پر تکرار

1- آیا مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو منعی دارد؟

خیر، اتفاقا برعکس. گوشت قرمز چون سرشار از مواد مغذی مثل ویتامین ب12 و پروتئین است می‌تواند به فرایند بهبود شما کمک کند.

2- بهترین میوه بعد از کاشت مو کدام است؟

بهتر است به یک مدل میوه اکتفا نکنید و انواع مختلف میوه مثل مرکبات، موز، سیب، انگور، انار، خرما، کیوی و … را مصرف کنید. تا ویتامین‌های مختلف به بدنتان برسد.

3- آیا خوردن قهوه برای کاشت مو اشکال دارد؟

بهتر است تا یک هفته بعد از کاشت مو نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه مصرف نکنید. زیرا کافئین باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود و می‌تواند منجر به خونریزی یا آسیب به گرافت‌های مو شود.

4- آیا خوردن سیر بعد از کاشت مو خوب است؟

درست است که به طور کلی سیر می‌تواند به رشد مو کمک کند. اما چون باعث رقیق شدن خون می‌شود بهتر است که به صورت موقت آن را مصرف نکنید تا به گرافت‌ها آسیب نرسد.

39 دیدگاه دربارهٔ «بعد از کاشت مو چی بخوریم»

 1. سلام خوبین من بعد سه روز اینا گل کشیدمو سیگارم میکشم روزی سه چار نخ .حالا چیمیشه نگرانم .اعصابم خورد شد نتونستم جلو خودمو بگیرم.

  پاسخ
 2. سلام ببخشید یک ماهی میشه از شروع کاشت گذشته قلیون سیگار مشکل داره باز روزی 1بار قلیون روزی 3نخ سیگار

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر بعد از یک ماه مشکلی نداره. اما توصیه کلیه پزشکان جهت دریافت نتیجه حداکثری عدم استفاده از دخانیات است.
   (چقدر منظم یکبار قلیان سه نخ سیگار D: )

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله تا جای ممکن بازه‌های زمانی کوتاه، قبل و بعد از کاشت مصرف قلیان و دخانیات رو قطع کنید.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در رژیم غذایی قبل از کاشت مو نباید غذاهای خونساز بخورید، همینطور بین جلسات کاشت مو (اگر دو روز کاشتتون انجام میشه) غذای خونساز نباید بخورید. این مقاله در مورد رژیم غذایی بعد از کاشت مو هست.

   پاسخ
  • بله مغزیجات حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین‌ها، پروتئین و سایر مواد معدنی هستند،‌ و می‌تونید در رژیم غذایی بعد از کاشت مو از اونها استفاده کنید.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   مشکلی نیست می‌تونید استفاده کنید، با توجه به اینکه محصول طبیعی و مغذی هست مفید هم میتونه باشه.

   پاسخ
 3. سلام وقتتون بخیر
  تشکر از مطالب مفیدتون
  یه سوال
  خوردن فلفل سبز تند بعد از دو هفته از کاشت ضرر داره؟!

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجهتون قرار گرفته،
   بعد از دو هفته خیر مشکلی نداره.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   برای جلوگیری از افزایش سرعت گردش خون بهنر است بین 10 تا 14 روز از رابطه خودداری کنید.

   پاسخ
 4. بسیار ممنون از راهنمایی بی نظیرتان
  ولی ای کاش آنچه که نباید قبل از کاشت مو خورد آنها را هم یادآوری می کردید که ترمیم و ادامه روند کاشت را بهتر کند.
  متشکرم

  پاسخ
  • خوشحالیم که این مقاله مورد توجه‌ شما قرار گرفته، حتما در آینده در مورد نباید‌های قبل از کاشت مو هم اطلاعات جامعی منتشر می‌کنیم.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اگر اونقدر تند هست که باعث التهاب و افزایش فشار خون میشه خیر مصرف نکنید، یا با پزشکتون مشورت کنید.

   پاسخ
 5. با عرض سلام وخدا قوت به تمامی عزیزانی که این مطالب را جمع آوری در اختیار عموم مردم داده اند واقعا برای این جانب که تازه کاشت مو انجام داده‌ام مفید بود از این عزیزان کمال تشکر و قدردانی را دارم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ممنون عزیزم، خوشحالیم که مورد توجه‌اتون قرار گرفته، این آخرین پیام سال 1401 بود، ممنون از انرژی خوبتون

   پاسخ
   • سلام شایان هستم از اهواز
    سن من ۲۲ساله هستم کاشت مو انجام دادم میشه سوسیس کالباس خونگی بخورم ترشی و فلفل بخورم یا ن

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     مشکلی نداره، اگر به تازگی کاشته مو کردین سعی کنید غذاهای تند و ترشی رو خیلی مصرف نکنید.

     پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 31

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.