مصرف سیر بعد از کاشت مو

جزئیات تغذیه ای و به طور کلی بعد از کاشت مو چی بخوریم  از جمله دغدغه های مهم افرادی است که در مرحله ی بعد از کاشت مو قرار دارند. مثلا مصرف سیر بعد از کاشت مو ممکن است سوال شما هم باشد. باید بگوییم طبق نظر متخصصان خوردن سیر بعد از کاشت مو در وعده های کم به طور معمول ضرری برای موهای کاشته شده شما ندارد.اما توصیه هایی در عدم مصرف آن بلافاصله بعد از کاشت مو هم وجود دارد. در ادامه به شرح این موضوع و همچنین به طور کلی به تاثیر سیر بر رشد موها پرداختیم.

خوردن سیر بعد از کاشت مو 

بر اساس توصیه ی پزشکان در سایت realself.com به طورکلی در مورد خوردن سیر بعد از کاشت مو، ممنوعیتی وجود ندارد. اما بر اساس مقاله ی رژیم بعد از کاشت مو در سایت tuniohairtransplant خوردن سیر و غذاهای تند و شور به همراه هم میتواند باعث رقیق شدن خون و افزایش احتمال خونریزی شود. از این رو بهتر است در روز های بعد از کاشت مو مصرف این چنین غذاهایی را محدود کرد.

مصرف سیر بعد از کاشت مو منعی ندارد اما بهتر است در مقدار کم باشد یا ترجیحا مصرف نشود.

عموما توصیه می شود در روز های نخست بعد از کاشت مو تا حد امکان از مصرف غذاهای رقیق کننده ی خون مثل زردچوبه و زنجبیل و سیر و .. اجتناب کنید. به این دلیل است که آنها میتوانند جریان طبیعی خون را مختل کرده و گرافت های تازه کاشته شده را که از طریق مویرگ ها تغذیه می شوند، تحت تاثیر نامطلوب قرار دهد. اگرچه همچنان خوردن چنین مواردی در مقادیر کم و وعده های محدود از نظر متخصصان بلامانع است. 

مصرف موضعی سیر بعد از کاشت مو 

طبق بررسی سال 2020 در مجله بین المللی علوم مولکولی International Journal of Molecular Sciences، سیر تازه حاوی آب، فیبر، لیپیدها، پروتئین ها، کربوهیدرات ها (مانند فروکتوز)، ویتامین ها (به طور عمده C و (A، مواد معدنی (مانند پتاسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، آهن و کلسیم)، فیتواسترول ها و مشتقات فنلی و همچنین ترکیبات آلی گوگرد هست. به عبارت دیگر، سیر مملو از ویتامین ها، مواد تشکیل دهنده توصیه شده برای مصرف سالم و متعادل درمانی و تغذیه ای می باشد. 

مصرف موضعی سیر بعد از کاشت مو، تاثیری در ریزش یا رشد موهای تازه کاشته شده ندارد

 یک مقاله در سایت ncbi.nlm.nih فواید سیر را برای پوست نشان داد و پتانسیل سیر را در همه چیز از ضد آفتاب گرفته تا درمان پسوریازیس برجسته کرد. اما به این معنی نیست که مالیدن سیر به دلیل دارا بودن لیست بلند بالای مواد مغذی، واقعاً می تواند رشد مجدد مو را افزایش دهد یا از ریزش آن جلوگیری کند. تحقیق بیشتری برای بررسی دقیق این موضوع مورد نیاز است.

از این رو مالیدن یک حبه سیر بر روی نقاط طاس سر شما جز بوی بد تاثیر دیگری ندارد. بعید است که با مصرف موضعی سیر بعد از کاشت مو، بتوانید روند ریزش مو را معکوس کنید یا بر رشد گرافت های تازه کاشته شده موثر باشد. چه بسا سوزش و تورم ناشی از جراحی را افزایش دهد. پس سیر را برای مصرف با استیک بگذارید و بدون مشورت پزشک تان از انجام چنین روش هایی اکیدا خودداری نمایید.

استفاده از روغن های سیر و پیاز برای موهای کاشته شده خطر و عارضه ای ندارد، اما فایده ای هم ندارد

استفاده از روغن سیر و پیاز بعد از کاشت مو

بر اساس پاسخ و نظرات متخصصان پوست و مو و زیبایی و پزشکان در سایت realself.com ، استفاده از روغن های سیر و پیاز برای موهای کاشته شده خطر و عارضه ای ندارد. اما ممکن است بی فایده باشد و تاثیری بر رشد موها نداشته باشد. همچنین طبق این توصیه ها اگر قصد استفاده از این روغن ها را دارید بهتر است سه ماه بعد از کاشت مو باشد. به طور کلی نتایج مستند و اثبات شده ای در رابطه با تاثیر روغن سیر یا پیاز بر کاشت مو وجود ندارد.

بررسی تاثیر مصرف سیر بر رشد موها 

سیر حاوی اسید آمینه ای به نام سیستئین است که بدن برای تولید پروتئین به آن نیاز دارد. همچنین این اسید آمینه به تشکیل ساختار پوست و مو و ناخن کمک میکند. اما باید به شکل دیگری به نام ال سیستئین تبدیل شود تا پوست بتواند از آن استفاده کند. محققان در حال بررسی تاثیر این اسید آمینه بر روی موها هستند. این یک ترکیب غنی از گوگرد است که فولیکول های موهای ما برای رشد ساقه ها به آن نیاز دارند. در واقع نقش اساسی ال سیستئین برای مو تحریک روند رشد ساقه ی مو است.

در یک مطالعه تحقیقاتی، آزمایشی به منظور تاثیر مکمل ال سیستئین بر ریزش گسترده ی مو انجام شد. که در آن محققان افزایش 11 درصدی فاز آناژن (فازی که فولیکول ها به طور فعال مو تولید میکنند) و کاهش 8.3 درصدی فاز تلوژن (فاز استراحت فولیکول های مو) پس از درمان با مکمل ال سیستئین و رتینول را شاهد بودند. بر این اساس برای رشد مو، فولیکول ها به اسیدهای آمینه، ال سیستئین و کلسیم نیاز دارند تا تارهای مو را تشکیل دهند.

مصرف سیر منبع طبیعی ال سیستئین نه تنها برای فولیکول های مو که برای سلامت عمومی موها توصیه می شود

در تحقیق دیگری با انجام آزمایشی بر موش های سرطانی، محققان دریافتند مصرف مکمل ال سیستئین و ویتامین B6 می تواند از آلوپسی مرتبط با شیمی درمانی در موش ها جلوگیری کند. همچنین در مطالعه ی دیگری دانشمندان مشاهده کردند که سیستئین میتواند با سرکوب عامل آلوپسی اندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه)، به توقف پیشرفت این بیماری کمک کند. 

تمامی این مطالعات از پتانسیل سیستئین برای کاهش ریزش مو یا افزایش رشد آن، حمایت می کنند. اما به طور کلی، تحقیق بیشتری در موارد غیر حیوانی مورد نیاز است. تاثیر ال سیستئین برای مقابله با ریزش مو هنوز توسط دانشمندان در حال تحقیق است. این نقطه ی شروع بررسی تاثیر شامپوهای سیر هم میتواند باشد. سیر منبع طبیعی این اسید آمینه و سایر ویتامین های مفید برای مو، نه تنها بر فولیکول های مو که برای سلامت عمومی موها قابل مصرف است. 

شامپو سیر بعد از کاشت مو 

شاید شما هم با تبلیغ شامپو های حاوی عصاره های گیاهی و طبیعی چون سیر مواجه شده اید. و این ادعا که استفاده از این شامپوها می تواند در جلوگیری از ریزش مو موثر باشد نظرتان را جلب کرده است. اما چنین مواردی به لحاظ علمی بررسی نشده و اعتبار ندارد. بنابراین توصیه ی علمی ایی از سوی پزشکان کاشت مو در شیراز استفاده از شامپو سیر بعد از کاشت مو وجود ندارد. 

توصیه ی علمی ایی از سوی پزشکان و متخصصان در استفاده از شامپو سیر بعد از کاشت مو وجود ندارد

بهتر است در انتخاب شامپوی مناسب بعد از کاشت مو به توصیه ی پزشک خود که مطابق با شرایط پوست و موی شماست، عمل کنید. اما به طور کلی چون شامپو مدت زمان زیادی بر روی سر نمی ماند، تاثیر چندانی بر رشد موها یا جلوگیری از ریزش آنها ندارد. از این رو به لحاظ علمی در حال حاضر شامپویی برای جلوگیری از ریزش موها وجود ندارد. همچنین لازم است بررسی ریزش موی شما با ریشه ی یابی دقیق توسط پزشک تان انجام گیرد. 

نتیجه گیری

روند مراقبت بعد از کاشت مو بسیار مهم است. بخش مهمی از فرایند مراقبت، مصرف یک رژیم غذایی مناسب است. برای تسهیل رشد مو، فولیکول های موی تازه کاشته شده و بهبود سریع تر پوست جدید سر، رژیم غذایی غنی از مواد مغذی بسیار مفید است. از این رو در ماه اول بعد از کاشت مو توجه به آنچه باید بخوریم و آنچه نباید بخوریم مهم است. 

مصرف سیر بعد از کاشت مو به توصیه اکثر پزشکان منعی ندارد. اما بهتر است برای احتیاط و جلوگیری از رقیق شدن خون در روز های نخست بعد از عمل کاشت مو از آن اجتناب کرد. یا آن را در مقادیر کم و وعده های کوچک مصرف کرد. بهتر است در هفته ی اول، مواد با ارزش تغذیه ای چون مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو و مصرف آناناس بعد از کاشت مو را مدنظر قرار داد. 

همچنین در مصرف موضعی سیر یا روغن های سیر و پیاز بعد از کاشت مو، تاثیری بر گرافت های تازه کاشته شده مشاهده نگردیده است. استفاده موضعی از سیر یا این روغن ها بلافاصله بعد از کاشت مو، توسط پزشکان نه توصیه و نه ممنوع شده است. اما به طور کلی وجود سیر در رژیم غذایی همه افراد به دلیل دارا بودن اسید آمینه ضروری ال سیستئین برای مو، می تواند در سلامت موها و رشد ساقه ها مفید واقع شود.

سوالات پر تکرار

آیا مصرف سیر بعد از کاشت مو ممنوع است ؟

خیر به طور کلی اتفاق نظری بین متخصصان در عدم مصرف سیر بعد از کاشت مو وجود ندارد. اما در روز های اول بعد از کاشت مو بهتر است از مصرف آن به دلیل رقیق شدن خون اجتناب کرد. هرچند استفاده از سیر به مقدار کم مشکلی ایجاد نمیکند. 

آیا روغن سیر و پیاز بعد از کاشت مو موثر است ؟ 

به عقیده ی پزشکان و صاحبنظران حوزه ی کاشت مو، مصرف این روغن ها ضرری برای موهای کاشته شده ندارد. اما احتمالا فایده ای هم نخواهد داشت. پس بیهوده با استفاده از آنها، بوی بدشان را به جان نخرید. 

آیا به طور کلی مصرف سیر در رشد موها مفید است ؟ 

در چند مطالعه تحقیقاتی، تاثیر مثبت مکمل ال سیستئین به همراه ویتامین B6 و رتینول بر فاز رشد مو و افزایش فعالیت فولیکول ها مشاهده گردید. هرچند این موضوع نیاز به تحقیق بیشتری دارد. اما مصرف سیر به عنوان یکی از منابع غنی از این اسید آمینه و سایر ویتامین ها، می تواند در جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد موها در حالت کلی مفید باشد. 

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.