مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو

محافظت از موهای کاشته شده دغدغه‌ی همه افرادی است که به تازگی کاشت مو کرده‌اند. از این رو دانستن اینکه بعد از کاشت مو چی بخوریم بسیار مهم است. خوردن گوشت بعد از کاشت مو نیز یکی از نگرانی‌های افراد است، به طور کلی مصرف انواع منابع پروتئین از جمله خوردن گوشت قرمز بعد از کاشت مو نه تنها منعی ندارد بلکه در رشد موهای تازه کاشته شده مفید است. در ادامه میزان و نحوه‌ی مصرف را به صورت تخصصی بررسی می‌کنیم.

خوردن گوشت قرمز بهترین منبع پروتئین بعد از کاشت مو

موهای شما اساسا از پروتئین تشکیل شده است. پروتئین منبع مهم مو و تمام بافت های بدن است که به حفظ و بازسازی فرآیند رشد سلول‌ها کمک می کند. پس از کاشت مو، بیماران باید از رژیم غذایی غنی از پروتئین استفاده کنند تا به بهبودی سریعتر و همچنین رشد موهای تازه کاشته شده کمک کند. البته نگرانی شما از خوردن گوشت قرمز بعد کاشت مو به احتمال زیاد به علت منع مصرف آن قبل از عمل جراحی است. (مصرف گوشت قرمز قبل از کاشت مو توصیه نمی‌شود)

مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو منعی ندارد و توسط کارشناسان تغذیه جهت رشد بهتر موها توصیه شده است

گوشت قرمز یک منبع کامل پروتئین بوده و بخشی از یک رژیم غذایی باکیفیت است، چون تمام اسیدهای آمینه ضروری برای تولید پروتئین در بدن را در خود دارد. در هر 100 گرم گوشت قرمز پخته شده، حدودا بین 27 تا 35 گرم پروتئین وجود دارد. هرچند مقداری اسید آمینه در بدن شما ساخته میشود، اما 9 اسیدآمینه دیگر باید از منابع غذایی به دست بیاید که گوشت قرمز همه ی آنها را داراست. همچنین بر اساس مقاله علمی Diet and hair loss کمبود پروتئین با ریزش مو مرتبط است.

نحوه‌ی مناسب مصرف گوشت قرمز 

کارشناسان تغذیه توصیه‌هایی در رابطه با نحوه تهیه گوشت و همچنین ترکیب آن را برای به حداکثر رساندن فوایدش دارند. آنها توصیه می‌کنند برای به دست آوردن حداکثر فواید و محفوظ ماندن مواد مغذی ضروری، بهتر است که گوشت را بدون چربی انتخاب کنید، تکه‌های آن را نسبتاً بزرگ نگه دارید و سعی کنید به آرامی و در دمای پایین بپزید. همچنین گوشت قرمز بدون چربی را با مقدار زیادی سبزیجات برگدار مانند اسفناج، کلم بروکلی و کلم پیچ ترکیب کنید تا دریافت آهن خود را افزایش دهید.

بطور معمول مصرف 100 گرم  گوشت قرمز 2 الی 3 بار در هفته برای سلامت موها توصیه می شود

 اسفناج یک ماده غذایی فوق العاده برای سلامتی و موی شماست. این ابر غذا به لطف فراوانی فولات، آهن و ویتامین A ، اغلب با تقویت سلامت مو و پوست سر مرتبط است. علاوه بر این، افزودن غذاهای غنی از بیوتین مانند گل کلم و قارچ می تواند به بهبود زیرساخت کراتین بدن شما کمک کند. با این حال، اگر گوشت نمی خورید، موهای شما همچنان می توانند از سایر منابع پروتئینی دیگر بهره مند شوند و نیاز خود را برطرف سازند. متخصصین کاشت مو در شیراز معتقدند خوردن گوشت بعد از کاشت مو ‌می‌تواند بهترین منبع تامین همه‌ی موارد مورد نیاز مو باشد.

میزان مصرف گوشت قرمز به صورت کلی چقدر است

به صورت کلی گوشت قرمز یکی از مواد غذایی است که برای مقابله با ریزش مو توصیه می‌شود. فولیکول‌های مو عمدتاً از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده‌اند، بنابراین وقتی مقدار کافی پروتئین مصرف می‌کنید، مو سطوح بالاتری از کراتین تولید می‌کند و موها را قادر می‌سازد تا ترمیم و رشد کنند. به طور مشابه، مصرف مقدار زیادی آهن از طریق مصرف گوشت قرمز به بدن شما اجازه می دهد هموگلوبین بیشتری تولید کند. 

خوردن گوشت قرمز به مقدار مناسب به تامین آهن مورد نیاز بدن بعد از کاشت مو کمک میکند

هموگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون شما است که اکسیژن را برای ترمیم سلول‌ها در بدن حمل می‌کند تا به رشد آنها کمک کند و فولیکول‌های مو را تحریک کرده و رشد آنها را تقویت می‌کند. از این رو متخصصان تغذیه توصیه می کنند حدود 100 گرم گوشت قرمز بدون چربی، دو تا سه بار در هفته مصرف کنید (روزانه حدود 50 گرم). این مقدار به شما کمک کند تا “حداکثر” مقدار آهن مورد نیاز برای تحریک فولیکول های موهای تازه کاشته شده  را جذب کنید.

گوشت قرمز سرشار از آهن مفید برای مو

آهن با کمک به حفظ سطح مناسب هموگلوبین خون برای روند بهبودی مهم است. همچنین آهن برای بافت مو مهم است و گوشت قرمز به ویژه، سرشار از نوعی آهن است که به راحتی جذب می شود. بر اساس مقاله ی علمی A Red Carpet for Iron Metabolism در سایت پاب مد، این ماده معدنی به گلبول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو برسانند. از این رو خوردن گوشت قرمز بعد از کاشت مو، آهن مورد نیاز بدن برای فرآیند بهبود و رشد موهای تازه کاشته شده را هم فراهم میکند. همچنین بر اساس مقاله علمی Iron Deficiency and Nonscarring Alopecia in Women، کمبود آهن با ریزش مو مرتبط است. 

گوشت قرمز بهترین منبع روی

روی برای تشکیل بافت جدید پوست و کمک به بهبود زخم ها اهمیت دارد. از جمله منابع مهم روی ، گوشت قرمز است که دارای مقادیر فراوانی از این ماده مغذی مهم برای موهای تازه کاشته شده است. 100 گرم گوشت قرمز حاوی 4.8 میلی گرم روی بوده که میتواند 44 درصد نیاز بدن را به این عنصر مهم تامین کند.

روی موجود در گوشت قرمز به بهبود زخم ها و رویش موها در فرآیند کاشت مو کمک میکند

در صورتی که بدن با کمبود روی مواجه شود ممکن است موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن که زمینه ابتلا به بیماری‌های مختلف را به همراه دارد شود. همچنین می‌تواند ریزش موها و ضعیف شدن تارهای مو را در پی داشته باشد. بنابراین مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو از این منظر هم حائز اهمیت است.

گوشت قرمز بهترین منبع ویتامین B مفید برای مو

طیف مختلفی از ویتامین های A ، B ، C ، D ، E  برای سلامتی بدن و موها لازم است. به خصوص ویتامین B کمپلکس به رشد موها و فرآیند بهبود زخم ها کمک میکند. ویتامین B کمپلکس شامل هشت ویتامین B با نام های تیامین B1، ریبوفلاوین B2، نیاسین B3، پانتوتنیک اسید B5، پیریدوکسین B6، بیوتین B7، فولات B9 و کوبالامین B12 هستند. 

خوردن گوشت قرمز بهترین منبع جذب انواع ویتامین B کمپلکس برای تقویت موها است

به غیر از ویتامین B12 که مدت طولانی در بدن ذخیره میشود، سایر این ویتامین ها باید از طریق تغذیه مجددا جذب شوند. از جمله منابع مهم دارای ویتامین B کمپلکس، گوشت قرمز بوده که مقادیر بالایی از نیاز بدن را به این ماده مغذی تامین میکند. به همین دلیل مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو را می‌توان یک منبع مهم تامین انواع ویتامین B و به‌ خصوص یکی از مهمترین منابع غذایی ویتامین B6 و B12 دانست. 

خوردن کله پاچه بعد از کاشت مو

کله پاچه یکی از غذاهای پرطرفدار بین ایرانیان است. اما بنابر توصیه متخصصان تغذیه کله‌ پاچه با وجود داشتن پروتئین، ویتامین‌ و کلسترول، مصرف بیش‌ از حد آن به دلیل اسیدهای چرب مضر توصیه نمی‌شود. بر همین اساس خوردن کله پاچه بعد از کاشت مو به دلیل سنگین بودن و چربی زیاد آن ممکن است باعث حالت تهوع و افزایش فشار خون شود. از این رو بهتر است از مصرف این غذای پرچرب و سنگین بلافاصله بعد از کاشت مو که فولیکول های مو در حساس ترین وضعیت خود به سر میبرند، اجتناب شود. 

سخن آخر در مصرف گوشت قرمز پس از کاشت مو 

همانگونه که تا اینجا گفته شد گوشت قرمز منبع فوق العاده ای از انواع مواد مغذی مورد نیاز و به میزان بالا جهت رشد موهای تازه کاشته شده است. گوشت قرمز منبع غنی از پروتئین با کیفیت بالا و حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای تغذیه موهای کاشته شده ی در حال رشد است. همچنین دارای میزان مناسبی از آهن است که جذب آن راحت بوده و برای رساندن اکسیژن به فولیکول های تازه کاشته شده ی مو ضروری است.

همینطور گوشت قرمز منبعی سرشار از روی است که به بهبود زخم ها و تشکیل بافت جدید و تسریع روند درمان پس از  کاشت مو کمک میکند. از طرفی دارای مقدار مناسبی از انواع ویتامین های B کمپلکس بوده که از جمله ویتامین های مورد نیاز برای فرآیند بهبود زخم ها و رشد و شادابی موها است.

متخصصین کاشت مو در شیراز توصیه می‌‌کنند، در زمان نزدیک به انجام کاشت مو(قبل از انجام کاشت مو)، به دلیل افزایش فشارخون و رقیق شدنش، از مصرف گوشت قرمز خودداری کنید، اما مصرف گوشت قرمز بلافاصله پس از کاشت مو منعی ندارد واتفاقا به دلایل علمی و مستند که نشان میدهد دارای انواع مواد مغذی لازم برای تحریک فولیکول ها و رشد موها بوده و بسیار مفید است.

 با این حال، مهم است بدانید که بر طبق مقاله ی Health Risks Associated with Meat Consumption مصرف بیش از حد گوشت قرمز، به ویژه گوشت قرمز فرآوری شده، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سرطان روده بزرگ و دیابت نوع دوم در مردان و زنان مرتبط است. بنابراین بهتر است با متخصصان تغذیه و همچنین پزشک معالج خود برای دریافت میزان مناسبی از گوشت قرمز پس از کاشت مو مشورت کنید. در انتها از شما میخواهیم هرگونه سوال خود را در پایان این صفحه بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات پر تکرار

آیا خوردن گوشت قرمز بعد از کاشت مو مجاز است ؟

بله مصرف گوشت قرمز به دلیل دارا بودن انواع پروتئین و آهن و اسید آمینه های ضروری و روی و ویتامین های B  توسط پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه میشود. 

چه میزان مصرف گوشت قرمز بعد از کاشت مو لازم است ؟

به گفته ی کارشناسان تغذیه و پزشکان متخصص کاشت مو، میزان 100 گرم گوشت قرمز بدون چربی 2 الی 3 بار در هفته  میتواند نیاز بدن را به انواع مواد مغذی مورد نیاز مو تامین کند. اما باز هم جهت اطمینان بهتر است مطابق توصیه‌ی پزشک خود که با توجه به شرایط شما است، عمل کنید. 

آیا نحوه ی خوردن گوشت قرمز بعد از کاشت مو روش متفاوتی دارد ؟

خیر اما می‌توانید در این زمان جهت بالا بردن فواید تغذیه‌ای، خوردن گوشت قرمز بعد کاشت مو را با سبزیجات برگدار چون اسفناج به منظور بالا بردن جذب آهن همراه کنید. 

آیا مصرف گوشت قرمز قبل از کاشت مو ممنوع است ؟

به نظر متخصصان کاشت مو بهتر است از 24 ساعت قبل از انجام عمل کاشت مو از خوردن گوشت قرمز خودداری شود. چرا که مصرف گوشت قرمز قبل از کاشت مو میتواند با افزایش جریان خون و میزان طبیعی خونریزی کار کاشت مو را سخت نماید. 

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.