۱۴ روز بعد از کاشت مو

۱۴ روز بعد از کاشت مو، سر شما در چه وضعیتی قرار دارد؟ در این مدت، ورم و التهاب سر فروکش می‌کند و گرافت‌های مو در جای خود محکم می‌شوند. همچنین بعد از سپری شدن این دوره، موهای شما وارد فاز استراحت خواهند شد. ما در این مقاله تمامی مواردی را که در 14 روز اول بعد از کاشت باید بدانید شرح خواهیم داد و 8 نکته مراقبتی ضروری را بررسی خواهیم کرد.

ورم و التهاب سر ۱۴ روز بعد از کاشت مو

ادم و ورم سر بعد از کاشت مو، پاسخ طبیعی بدن شما به درمان کاشت مو است. برای اینکه گرافت‌های برداشت شده در نواحی طاس یا کم تراکم سر قرار گیرند، برش‌های کوچکی در پوست سر ایجاد می‌شود که باعث التهاب خواهد شد. همچنین، سرم‌های بی‌حسی مورد استفاده در طول کاشت مو می‌تواند منجر به تورم و تجمع مایع ادماتوز شود. 

ورم سر در روزهای سوم و چهارم بعد از کاشت مو به حداکثر می‌رسد و پیشانی و ناحیه اطراف چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نگران نباشید؛ این تورم نشانه عفونت نیست و  بعد از گذشت ۷ روز از کاشت مو به تدریج محو خواهد شد. اغلب مراجعین دو هفته بعد از کاشت مو ورم سر قابل توجهی ندارند.

عکس 14 روز بعد از کاشت مو
تا ۲ روز بعد از کاشت مو– باز کردن پانسمان پشت سر و استفاده از پماد موپیروسین برای ناحیه بانک مو
– استفاده از اسپری ضد عفونی کننده برای نواحی کاشت شده سر
– مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت سر
– اجتناب از فعالیت شدید و تعریق سر
۳ و ۴ روز بعد از کاشت مو– افزایش ورم سر و مصرف قرص آناهیل برای کاهش التهاب 
– قرار دادن سر بالاتر از سطح بدن هنگام خوابیدن
– شستن سر از طریق اسپری کردن ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه
– مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت سر
– پیاده روی کوتاه و آهسته (۱۰ الی ۱۵ دقیقه)
۵ تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو– از بین رفتن تدریجی ورم و التهاب سر
– ماساژ ملایم سر با استفاده از ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه
۱۰ تا ۱۴ روز بعد از کاشت مو – شستشوی سر با شامپو بچه و جریان ملایم آب
– رفع شدن تدریجی پوسته‌های قرمز و ترک سر در نواحی کاشت شده
– شروع ورزش‌های سبک (اجتناب از فعالیت‌های منجر به تعریق سر)

نحوه شستشوی سر ۱۴ روز بعد از کاشت مو

تا دو هفته بعد از کاشت مو لازم است تا دستورالعمل های خاصی را برای شستشوی سر رعایت کنید. 

شستشوی قسمت بانک مو (ناحیه اهدا کننده):

در روش جدید کاشت مو میکروگرافت از پانچ‌های ظریف برای برداشت مو استفاده می‌شود؛ در نتیجه جای برش قابل توجهی وجود نخواهد داشت. با این حال برای جلوگیری از عفونت، شستشوی ناحیه بانک مو را جدی بگیرید. 

در روز اول بعد از کاشت مو، پانسمان پشت سر را باز کرده و با گاز استریل مرطوب و شامپو بچه، پشت سر را پاک کنید. بعد از آن باید پماد موپیروسین (یا تتراسایکلین) بزنید. بعد از آن نیاز به پانسمان پشت سر نیست اما تا زمان تمام شدن پماد موپیروسین باید روزی 1 یا 2 مرتبه از آن استفاده کنید.

شستشوی ناحیه کاشت شده سر:

۱ روز بعد از کاشت مو از اسپری مخصوص ضدعفونی کننده جراحت (یا سیلوسپت) استفاده کنید. 

۲ روز بعد از کاشت مو از سرم شستشوی سر و اسپری ضد عفونی کننده زخم استفاده کنید.

۳ تا ۶ روز بعد از کاشت مو، ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه را روی سر خود اسپری کنید. 

۷ تا ۹ روز بعد از کاشت مو، با استفاده از ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه سر را به آرامی ماساژ دهید.

۱۰ تا ۱۴ روز بعد از کاشت مو می‌توانید سر را زیر جریان ملایم آب با شامپو بچه بشویید.

۱۵ تا ۲۰ روز بعد از کاشت مو می‌توانید شستشوی سر با استفاده از شامپوی مخصوص تجویز شده را شروع کنید.

ترک و پوسته شدن سر تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو

در روزهای ۴ و ۵ بعد از کاشت تعدادی از موها می‌ریزد و ممکن است پوست سر ترک بخورد (ترک کویری) و شما احساس کنید بین ترک‌ها مویی کاشته نشده است، جای هیچگونه نگرانی نبوده و به دلیل ورم سر می‌باشد. 

همچنین، بعد از کاشت پوسته‌های قرمز نقطه‌ای در پایین ساقه‌های موی کاشته‌شده در محل گیرنده و بانک مو وجود خواهد داشت که برای حدود ۱۰ روز قابل مشاهده است. بعد از سپری شدن این دو هفته، معمولاً بیمار ظاهر طبیعی خود را به دست می‌آورد.

ریزش موهای کاشته شده ۱۵ روز بعد از کاشت مو

۱۵ روز بعد از کاشت مو، موهای شما وارد فاز استراحت می‌شوند و ریزش پیدا می‌کنند. این ریزش که به عنوان شوک کاشت نیز شناخته می‌شود، کاملا طبیعی است. دو الی سه ماه زمان لازم است تا موهای کاشته شده با محیط جدید خود سازگار شوند و مجددا فاز رشد مو فعال شود. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که رویش موهای دائمی در ماه چهارم بعد از کاشت آغاز شود.

مهم ترین نکات مراقبتی کاشت مو بعد از ۱۴ روز که باید بدانید

نکات مراقبتی 14 روز اول بعد از کاشت مو
  1. رعایت دستورالعمل دارویی بعد از کاشت مو: داروهای تجویز شده را جدی بگیرید. آنتی بیوتیک برای کاهش احتمال پخش شدن عفونت بین گرافت ضروری است. علاوه بر این، پزشک ممکن است قرص آناهیل را برای کاهش التهاب سر تجویز کند. 
  2. پرهیز از ماساژ یا اصطکاک سر: تا دو هفته بعد از کاشت مو، از لمس یا ماساژ بی جهت نواحی کاشت شده بپرهیزید. در این دوره، فولیکول‌های مو حساس هستند و باید مراقب باشید تا گرافت‌ها کشیده نشود.
  3. شستشوی صحیح سر بعد از کاشت: برای شستشوی سر مطابق با دستورالعمل پزشک عمل کنید. از شامپوی مخصوص بعد از کاشت (مانند ژاک آندرل، سریتا، اویدرم و غیره) تجویز شده استفاده کنید و در ماه‌های ابتدایی بعد از کاشت، سر خود را زیر جریان ملایم آب بشویید. 
  4. قرار نگرفتن در معرض نور خورشید: در ۱۴ روز اولیه بعد از کاشت مو، از سر خود در برابر اشعه مستقیم خورشید محافظت کنید تا پوست سر و فولیکول‌های تازه کاشته شده آسیب نبینند. 
  5. نحوه خوابیدن صحیح بعد کاشت مو: در ۱۴ روز بعد از کاشت مو بهتر است تا سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا تورم به تدریج کاهش پیدا کند. همچنین به پشت بخوابید و مراقب کشیده شدن نواحی کاشت شده روی سطوح باشید. 
  6. اجتناب از تعریق و فعالیت بدنی شدید: برای انجام فعالیت‌‌های شدید حداقل یک ماه صبر کنید. البته شما می‌توانید دو هفته بعد از کاشت مو ورزش های سبک‌تر را شروع کنید اما همچنان باید تعریق سر را به حداقل برسانید. 
  7. اجتناب از پوشاندن سر: در ۱۴ روز بعد از کاشت مو به دلیل ضعیف بودن گرافت‌های مو از پوشیدن کلاه اجتناب کنید. بعد از این مدت می‌توانید با مشورت پزشک شروع به استفاده از کلاه‌های بسیار گشاد و شل مثل کلاه‌های ماهیگیری کنید.
  8. رعایت رژیم غذایی بعد کاشت: تا دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف الکل و چای سبز که خاصیت رقیق کنندگی خون دارند، بپرهیزید. برای جلوگیری از سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو، هیدراته بمانید و مواد غذایی حاوی ویتامین‌های ب کمپلکس مثل ب7 و ب12 را در تغذیه خود جای دهید.

نتیجه گیری

احتمالا شما هم کنجکاو هستید بدانید که ۱۴ روز بعد از کاشت مو، سر شما در چه وضعیتی قرار خواهد داشت و نتیجه کاشت مویتان چگونه است؟ ما در این مقاله، در مورد عارضه‌های جانبی کوتاه مدت (مانند ورم، التهاب و پوسته شدن سر) تا دو هفته بعد از کاشت مو صحبت کردیم و مراقبت‌های ضروری را نیز آورده‌ایم. اگر می‌خواهید لیست کامل این نکات را بدانید، توصیه می‌کنیم راهنمای جامع مراقبت های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید. 

در پایان از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود را در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

سوالات پر تکرار:

1- آیا سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟

معمولا التهاب و تورم ناشی از عمل، باعث سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو می‌شود که طبیعی است و بین ۱۰ الی ۱۴ روز رفع می‌شود. این احساس سفت شدن پوست سر می‌تواند به سمت پیشانی و بالای چشم‌ها حرکت کند که در این صورت، پزشک برای شما داروهای ضد التهابی تجویز می‌کند.

2- علت نامتقارن بودن خط رویش مو بعد از کاشت چیست؟

در روزهای ابتدایی کاشت مو، سر شما مقداری ورم و التهاب دارد. در نتیجه این تورم، خط رویش ممکن است نامتقارن به نظر برسد. بعد از رفع شدن التهاب و ورم سر معمولا نتیجه دلخواه مشاهده خواهد شد.

3- علت ریختن موها دو هفته بعد از کاشت مو چیست؟

ریزش مو بعد از کاشت به دلیل پاسخ طبیعی بدن به شوک کاشت است. در این دوره (از ۱۵ روز بعد از کاشت مو شروع می‌شود و معمولا تا ۳ ماه بعد از کاشت ادامه دارد)، موها در مرحله استراحت هستند و از ماه چهارم، رویش موهای دائمی آغاز می‌شود.

4- آیا احساس خارش سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟

احساس خارش سر در ۷ تا ۱۴ روز بعد از کاشت مو کاملا طبیعی و شایع است. خارش نشانگر روند رو بهبودی بافت‌های سر است. در این دوره از خارش یا لمس ناحیه کاشت شده اجتناب کنید.

5- چه مدت بعد از کاشت مو می‌توانم از کلاه استفاده کنم؟

در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو، گرافت‌های کاشت شده در وضعیت حساسی قرار دارند و استفاده از کلاه می‌تواند منجر به کشیده شدن گرافت‌ها شود. بهتر است حداقل تا ۱۴ روز بعد از کاشت، سر خود را آزاد بگذارید و بعد از آن نیز از کلاه‌های گشاد و مخصوص کاشت (کلاه ماهیگیری) استفاده کنید.

6- بعد از چه مدت از کاشت مو می توانم قلیان یا سیگار بکشم؟

حداقل تا دو هفته بعد از کاشت مو باید از مصرف محصولات حاوی نیکوتین شامل سیگار، آدامس نیکوتین و پچ‌های نیکوتین دوری کنید تا پروسه ریکاوری و نقاهت بعد از کاشت شما طی شود.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 9

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.