ورزش بعد از کاشت مو

زمان مناسب شروع ورزش بعد از کاشت مو یکی از دغدغه‌های مراجعین کاشت مو در شیراز است. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند چند هفته‌ اول بعد از کاشت مو از انجام فعالیت‌های ورزشی پرهیز کنید و پس از آن با ورزش‌های سبک شروع کنید. با خواندن این مقاله تا انتها با خیال راحت و بدون آسیب به موهایتان ورزش کردن را شروع خواهید کرد.

بهترین زمان برای شروع ورزش بعد از کاشت مو

بهتر است پنج روز اول بعد از کاشت مو را استراحت مطلق کنید. اما بعد از گذشت حدود یک هفته می‌توانید فعالیت‌های ورزشی سبک، مثل پیاده‌روی، که باعث عرق کردن نمی‌شوند را شروع کنید. ورزش پس از کاشت مو را با گذشت حدود دو هفته می‌توانید از سر بگیرید. اما برای شنا کردن بعد از کاشت مو یا ورزش‌هایی مثل بوکس و فوتبال بعد از کاشت مو بهتر است حدودا یک ماه صبر کنید.

بهترین و دقیق‌ترین توصیه‌ها را پزشک شما می‌تواند به شما بکند. اما ما در ادامه قدم به قدم و هفتگی برای شما شرح می‌دهیم که چگونه می‌توانید فعالیت ورزشی بعد از کاشت مو را دوباره شروع کنید.

ورزش بعد از کاشت مو

یک هفته بعد از کاشت مو: بهتر است هرگونه فعالیت را در هفته اول کنار بگذارید و تنها به استراحت بپردازید. در پایان هفته اول می‌توانید کم‌کم فعالیت‌های سبک مثل پیاده‌روی و یوگا را شروع کنید، البته به شرطی که باعث عرق کردن تان نشوند. دقت کنید که این بازه هنوز برای شروع تمرینات هوازی زود است. ورم داشتن سرتان در طول دوره نقاهت طبیعی است، اما اگر این ورم بعد از هفته اول بیشتر شد، لازم است که از میزان و شدت فعالیت‌های بدنی خود بکاهید.

دو الی سه هفته بعد از کاشت مو: برای شروع ورزش کردن بعد از کاشت مو بهتر است حداقل دو هفته گذشته باشد. چون معمولا بعد از گذشت دو هفته مرحله‌ی ریکاوری تمام شده و خطری جدی موهای شما را تهدید نمی‌کند. البته توجه کنید که زمان ریکاوری ممکن است برای همه یکسان نباشد و برای شروع ورزش بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

چهار هفته بعد از کاشت مو: برای انجام ورزش‌هایی مثل فوتبال بعد از کاشت مو یا کوهنوردی بعد از کاشت مو، لازم است چهار هفته از زمان کاشت شما گذشته باشد. البته هنوز هم باید مراقب سر و موهای کاشته شده‌ی خود باشید، چون علیرغم اینکه به نظر می‌رسد دیگر کاملا بهبود یافته‌اید اما هنوز هم وارد شدن ضربه به سرتان می‌تواند باعث آسیب رسیدن به موهای تازه کاشته شده شود.

از انجام ورزش سنگین بعد از کاشت مو تا چهار هفته خودداری کنید

ورزش کردن بعد از کاشت مو چه مضراتی دارد؟

یک دلیل ورزش نکردن بعد از کاشت مو این است که بعد از کاشت، فولیکول‌های موهای شما بسیار حساس هستند و نیاز به مراقبت دارند. مخصوصا 5 روز اول که احتمال از جا درآمدن گرافت‌ها وجود دارد. ورزش پس از کاشت مو احتمال این امر را بالا می‌برد. پس سعی کنید در این مدت استراحت کرده و ورزش و فعالیت‌های بدنی انجام ندهید.

بهتر است که ورزش کردن بعد از کاشت مو را حداقل تا 14 روز کنار بگذارید. فعالیت‌های ورزشی سنگین مثل ورزش بدنسازی بعد از کاشت مو یا کوهنوردی بعد از کاشت مو فشار خون را در بدن بالا می‌برند. و این امر ممکن است منجر به خونریزی زخم‌های سر شما و در نتیجه آسیب به موهای کاشته شده و طولانی‌تر شدن فرایند بهبود شود.

فعالیت‌های ورزشی سنگین به جز اینکه فشار خون شما را بالا می‌برند به قدرت و نیروی زیادی هم احتیاج دارند. شاید عجیب به نظر بیاید اما زور زدن و فشار وارد کردن به خود در حین ورزش سنگین بعد از کاشت مو می‌تواند باعث بیرون پریدن گرافت‌های کاشته شده شود.

یکی دیگر از دلایلی که ورزش بعد کاشت مو می‌تواند مضر باشد این است که باعث عرق کردن می‌شود. عرق کردن بعد از کاشت مو می‌تواند منجر به عفونت گرافت‌ها شود. اگر عفونت بین گرافت‌ها پخش شود کل عمل کاشت موی شما به باد می‌رود.

فوتبال بعد از کاشت مو

همان‌طور که قبلا گفتیم دو هفته بعد از کاشت مو می‌توان ورزش کردن را شروع کرد. اما بهتر است برای فوتبال بازی کردن دو هفته‌ی دیگر هم صبر کنید. برای ورزشی مثل فوتبال چون احتمال دارد به سر ضربه وارد شود، مثل برخورد توپ با سر یا زمین خوردن و غیره، بهتر است حداقل یک ماه صبر کنید و بعد هم با صلاحدید پزشک آن را شروع کنید.

 برای ورزش‌هایی مانند فوتبال بعد از کاشت مو حداقل یک ماه صبر کنید

کوهنوردی بعد از کاشت مو

کوهنوردی نیز جزو آن دسته از ورزش‌هاییست که برای شروع آن بهتر است دو هفته تا یک ماه از کاشت موی شما گذشته باشد. کوهنوردی فشار خون شما را بالا می‌برد و اگر زخم‌های شما هنوز کاملا خوب نشده باشند احتمال خونریزی و آسیب به گرافت‌ها وجود دارد.

بدنسازی بعد از کاشت مو

بدنسازی هم جزو ورزش‌های سنگین است. باید بگذارید حداقل دو هفته از کاشت موی شما گذشته باشد و گرافت‌های کاشته شده بهبود پیدا کرده باشند و بعد به سراغ آن بروید. بدنسازی نیز با بالا بردن فشار خون می‌تواند منجر به خونریزی زخم‌های سر شما شود. هم‌چنین در دو هفته اول بعد از کاشت مو، فشار آوردن زیاد به خودتان در باشگاه می‌تواند باعث بیرون آمدن گرافت‌های تازه کاشته شده شود.

بدنسازی بعد از کاشت مو فشار خون را  بالا می‌برد

استخر بعد از کاشت مو

برای استخر رفتن بعد از کاشت مو هم دو تا چهار هفته صبر کنید. کلر موجود در آب استخرها برای گرافت‌های تازه کاشته شده مضر است و می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن‌ها و یا حساسیت پوست شر ما شود.

به یاد داشته باشید که ابتدا باید سلامت خود را در اولویت قرار دهید. برای ورزش بعد از کاشت مو عجله‌ای نداشته باشید. ابتدا به موهایتان فرصت کافی دهید تا کاملا بهبود پیدا کنند و بعد به فعالیت‌های دیگر بپردازید تا بهترین نتیجه را بگیرید. در ادامه اگر هنوز سوالی ذهنتان را درگیر کرده است، در پایان همین صفحه (بخش نظرات) با ما در میان بگذارید در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات پرتکرار

چه مدت بعد از کاشت مو می‌توانم بدنسازی را شروع کنم؟

برای شروع فعالیت‌های ورزشی سنگین، مثل بدنسازی، بعد از کاشت مو بهتر است حداقل دو هفته صبر کنید. چون به طور میانگین دو هفته طول می‌کشد تا گرافت‌های کاشته شده بهبود پیدا کنند.

آیا می‌توان بعد از کاشت مو پیاده‌روی کرد؟

فعالیت‌های سبک مثل پیاده‌روی را می توانید یک هفته بعد از کاشت مو شروع کنید. البته پیاده‌روی نباید به گونه‌ای باشد که عرق کنید، چون عرق کردن می‌تواند منجر به عفونت و آسیب به گرافت‌ها شود.

تا چه زمان بعد از کاشت مو باید استراحت کرد؟

در یک هفته‌ی اول بعد از کاشت، گرافت‌های تازه کاشته شده بسیار حساس هستند و نیاز به مراقبت شدید دارند. به همین دلیل بهتر است که در طول این یک هفته استراحت کنید و فعالیت بدنی خود را به حداقل برسانید.

چرا ورزش کردن بعد از کاشت مو خوب نیست؟

ورزش کردن به دلایل مختلفی برای موهای کاشته شده خوب نیست. ورزش کردن بعد از کاشت مو می‌تواند منجر به بیرون آمدن گرافت‌های کاشته شده، عفونت کردن گرافت‌ها بر اثر تعریق، خونریزی زخم‌ها و … شود.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.