۴۰ روز بعد از کاشت مو

۴۰ روز بعد از کاشت مو، سر شما در چه وضعیتی قرار دارد؟ در این مدت، دوره نقاهت اولیه بعد از کاشت سپری شده است و موهای شما در فاز استراحت قرار دارند. همچنین، تورم، التهاب و سفتی پوست سر نیز تقریبا به طور کامل رفع شده است. ما در این مقاله تمامی مواردی را که در ۴۰ روز اول بعد از کاشت باید بدانید شرح خواهیم داد. این نکات مراقبتی توسط متخصصان کاشت مو در شیراز توصیه شده‌اند.

روند رشد موها در ۴۰ روز بعد از کاشت مو

فاز استراحت و شوک ریزش مو معمولا 10 الی 14 روز بعد از کاشت شروع می‌شود، و حدود هشتاد درصد موهای کاشته شده ریزش می‌کنند (نگران نباشید، ساقه‌ی مو ریزش می‌کند و فولیکول در جای خود باقی می‌ماند). فاز استراحت موهای کاشته شده بیشتر از 3 ماه به طول می‌انجامد، این شوک ریزش مو کاملا طبیعی است و نباید گمان کنید که پوست سر شما موهای کاشته شده را پس زده است. از ماه چهارم بعد از عمل، موها شروع به رویش مجدد می‌کند و نتایج کامل کاشت مو حداکثر تا 12 ماه بعد از کاشت قابل مشاهده است.
اگر 40 روز از کاشت مو شما گذشته باشد، فرایند ریزش موهای شما آغاز شده است و در فاز استراحت گرافت‌ها قرار دارید و برای رویش مجدد موها باید صبور باشید. در این دوره شما می‌توانید فعالیت و ورزش‌های سبک را آغاز کنید. همچنین، در صورت تمایل از کلاه مخصوص کاشت مو استفاده کنید تا سر شما در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
در این دوره می‌توانید استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل را شروع کنید و از مکمل‌های تقویتی بیوتینی یا زینک پلاس استفاده نمایید. همچنین، در صورت تشخیص پزشک می‌توانید پی آر پی یا مزوتراپی را برای بهبود نتایج کاشت خود امتحان کنید

عکس کاشت مو بعد از ۴۰ روز

عکس کاشت مو بعد از ۴۰ روز

مهم ترین نکات مراقبتی که در ۴۰ روز بعد از کاشت مو باید بدانید

تا ۲ روز بعد از کاشت مو– باز کردن پانسمان پشت سر و استفاده از پماد موپیروسین برای ناحیه بانک مو
– استفاده از اسپری ضد عفونی کننده برای نواحی کاشت شده سر
– مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت سر
۳ و ۴ روز بعد از کاشت مو– افزایش ورم سر و مصرف قرص آناهیل برای کاهش التهاب 
– قرار دادن سر بالاتر از بدن هنگام خوابیدن
– شستن سر از طریق اسپری کردن ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه
– اجتناب از اصطکاک و لمس نواحی کاشت شده
۵ تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو– از بین رفتن تدریجی ورم و التهاب سر
– ماساژ ملایم سر با استفاده از ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه
– شروع پیاده روی کوتاه مدت و آرام
۱۱ تا ۱۴ روز بعد از کاشت – شستشوی سر با شامپو بچه و جریان ملایم آب
– رفع شدن تدریجی پوسته های قرمز و ترک سر در نواحی کاشت شده
۱۵ تا ۲۰ روز بعد از کاشت– شستشوی سر زیر جریان ملایم آب با شامپوی مخصوص تجویز شده
– رفع تدریجی خارش سر و دلمه های ایجاد شده
۲۰ تا ۴۰ روز بعد از کاشت– استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل 
– شروع فعالیت بدنی و ورزش های سبک
– شستشوی سر با شامپوی مخصوص تجویز شده

ریزش موها در ۴۰ روز بعد از کاشت مو

همانطور که گفته شد، گرافت‌های کاشته شده برای شما به علت شوک کاشت وارد فاز ریزش شده‌اند که کاملا طبیعی است. دو الی سه ماه زمان لازم است تا موهای کاشته شده با محیط جدید خود سازگار شوند و مجددا فاز رشد مو فعال شود. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که رویش موهای دائمی در ماه چهارم بعد از کاشت آغاز شود.

موها در 40 روز بعد از کاشت مو در فاز استراحت قرار دارند.

التهاب و قرمزی سر تا ۴۰ روز بعد از کاشت مو

در هفته‌های اولیه بعد از کاشت، معمولاً پوست سر قرمز و متورم به نظر می‌رسد. در طی فرایند کاشت، برش‌ها و منافذ بسیار کوچکی برای قرارگیری گرافت‌ها در پوست سر ایجاد می‌شود؛ بدن به این تروما و آسیب جزئی واکنش نشان می‌دهد. بنابراین، التهاب و دلمه‌های ایجاد شده در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو طبیعی است. تا زمان رفع شدن این التهابات، توصیه‌های مراقبتی و دستورالعمل شستشوی سر را رعایت کنید تا از عفونت سر جلوگیری شود.
انتظار می‌رود تا ۴۰ روز بعد از کاشت مو، بخش اعظمی از تورم، التهاب و دلمه‌ها رفع شده باشد. در صورت طولانی‌تر شدن این علائم حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

چه فعالیت هایی در 40 روز اول بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

  • نور مستقیم و شدید خورشید: بعد از کاشت مو حداقل ۴ ماه به مراقبت در مقابل نور آفتاب نیاز دارید، اما این مراقبت، درجات و حساسیت‌های مختلفی دارد؛ به این صورت که در دو هفته اول این حساسیت بسیار زیاد است (مخصوصا ۳ روز اول) و به مرور از میزان آن کاسته می‌شود. 
  • اصطکاک یا کشیدن گرافت ها: در هفته‌های ابتدایی بعد از کاشت مو، گرافت‌های پیوند شده در وضعیت حساسی قرار دارند. حدود دو الی سه هفته زمان لازم است تا این گرافت‌ها در جای خود محکم شوند. در این بازه زمانی تا جای ممکن از لمس کردن نواحی کاشت شده اجتناب کنید. 
  • فعالیت بدنی شدید: در ۴۰ روز اول بعد از کاشت،  از بلند کردن اجسام و ورزش‌های سنگین اجتناب کنید. علاوه بر این، تعریق سر را به حداقل برسانید تا خطر عفونت گرافت‌های کاشته شده کاهش یابد. همچنین، از سونا و استخر نیز در این مدت زمان اجتناب کنید.
  • پوشیدن کلاه: تا ۳۰ الی ۴۰ روز بعد از کاشت به دلیل ضعیف بودن فولیکول‌های مو از پوشیدن کلاه اجتناب کنید. بعد از این مدت می‌توانید با مشورت پزشک شروع به استفاده از کلاه‌های بسیار گشاد و شل مثل کلاه‌های ماهیگیری کنید. 
  • مصرف الکل و سیگار: نوشیدنی های الکلی بدن شما را دهیدراته می‌کنند، باعث افزایش فشار خون می‌شوند و میزان خون رسانی به سر را کاهش می‌دهند. بنابراین تا چند هفته بعد  از کاشت مو، از نوشیدن الکل و مصرف سیگار و یا قلیان بپرهیزید.  

نتیجه گیری

احتمالا شما هم کنجکاو هستید بدانید که ۴۰ روز بعد از کاشت مو، سر شما در چه وضعیتی قرار خواهد داشت و نتیجه کاشت مویتان چگونه است؟ ما در این مقاله، روند رشد موها تا ۴۰ روز اول بعد از کاشت مو صحبت کردیم و مراقبت‌های ضروری را نیز آورده‌ایم. اگر می‌خواهید لیست کامل این نکات را بدانید، توصیه می‌کنیم راهنمای جامع مراقبت های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید. 

در پایان از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود را در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

سوالات پر تکرار:

1- آیا ریزش موها بعد از کاشت طبیعی است؟

حدود ۱۰ روز بعد از کاشت، موهای شما به علت شوک کاشت وارد فاز ریزش می‎‌شوند که کاملا طبیعی است. دوره استراحت موها بعد از کاشت معمولا ۳ ماه است.

2- رشد مجدد موها بعد از کاشت چه زمانی آغاز می‌شود؟

بعد از اتمام فاز استراحت موها، رویش مجدد گرافت‌های کاشته شده معمولا در ۴ تا ۶ ماه بعد از کاشت آغاز می‌شود. سرعت رشد موها در این دوره، مشابه موهای بومی (موهای کاشته نشده) است.

3- ورم و التهاب سر بعد از عمل چه زمانی رفع می‌شود؟

تورم و التهاب سر بعد از کاشت مو نشات گرفته از پاسخ طبیعی بدن به آسیب جزئی ایجاد شده در طی فرایند کاشت است. برای از بین رفتن این التهابات معمولا دو الی سه هفته زمان لازم است. اکثر این عارضه‌های جانبی موقت تا ۴۰ روز بعد از کاشت مو رفع شده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.