نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ در پاسخ به این سوال، متخصصان کاشت مو شیراز توصیه می‌کنند تا سه روز بعد از عمل شب‌ها به پشت (کمر) بخوابید و زیر سر دو عدد بالش قرار دهید و یا از بالش‌های مخصوص پشت گردن استفاده کنید. ما در این نوشتار، یک راهنمای جامع در مورد نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو ارائه می دهیم.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

به طور کلی، توصیه می‌شود که بعد از کاشت مو در زمان خواب، سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد تا تورم ایجاد شده سریعتر رفع شود. همچنین، بعد از کاشت، گرافت ها در وضعیت حساسی قرار دارند و با هر گونه لمس یا اصطکاک شدید، ممکن است از جای خود خارج شوند. بنابراین، بعد از کاشت مو به پشت (کمر) بخوابید تا نواحی کاشت شده روی سطوح کشیده نشود.

نکاتی در مورد نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

  • از یک بالش گردن استفاده کنید: بالش گردن می‌تواند از چرخش سر به طرفین در هنگام خواب جلوگیری کند. در نتیجه فشاری به نواحی کاشت شده وارد نمی‌شود. 
  • دمای محیط را متعادل کنید: خنک نگه داشتن اتاق خواب و تهویه مناسب می‌تواند از تعریق بیش از حد سر جلوگیری کند.  هر گونه تعریق شدید سر، خطر عفونت گرافت‌های کاشت شده را افزایش می‌دهد. 
  • سر را بالاتر از بدن قرار دهید: برای رفع هر چه سریعتر تورم و مایع ادماتوز جمع شده در سر، بهتر است سر را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. 
  • به پشت بخوابید: از خوابیدن به پهلو و شکم اجتناب کنید، زیرا می‌تواند به ناحیه کاشت شده فشار وارد کند و گرافت‌ها آسیب ببینند. بهترین حالت خواب بعد از کاشت مو، خوابیدن به پشت (کمر) است.
نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

چرا طرز خوابیدن بعد از کاشت مو مهم است؟

ادم و تورم پس از عمل کاشت مو در درجه اول ناشی از پاسخ طبیعی بدن به جراحی کاشت مو است. برای کاشتن گرافت‌ها برش‌های کوچکی در پوست سر ایجاد می‌شود که باعث التهاب می‌گردد. این فرایند التهابی منجر به گشاد شدن رگ‌های خونی، افزایش جریان خون و تجمع مایعات در ناحیه تحت درمان می‌شود. در نتیجه بافت‌های اطراف به طور موقت متورم می‌شوند. علاوه بر این، سرم‌های بی حسی مورد استفاده در طول کاشت می‌تواند منجر به تورم و تجمع مایع ادماتوز شود. 

برای رفع هرچه سریعتر ورم سر، لازم است تا سر را در زمان خوابیدن بالاتر از سطح بدن قرار دهید. همچنین، گرافت‌های کاشته شده در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو در وضعیت حساسی قرار دارند و باید تا جای ممکن از اصطکاک یا مالش آن‌ها روی سطوح خودداری شود. بنابراین توصیه می‌شود به پشت بخوابید تا گرافت‌های پیوند شده با بالش در تماس نباشند.

5 کار که به نتیجه کاشت موی شما آسیب می رساند

فعالیت بدنی شدید: در هفته‌های ابتدایی بعد از کاشت از هرگونه فعالیت و کار سنگین بعد از کاشت مو که می‌تواند گرافت‌های کاشته شده را در معرض آسیب قرار دهد، بپرهیزید. در این دوره از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش‌های سنگین دوری کنید. همچنین، از سونا و استخر تا یک ماه بعد از کاشت مو اجتناب کنید تا گرافت های کاشته شده برای شما عفونت نکند.

نور مستقیم آفتاب: در هنگام کاشت مو برش‌هایی جزئی روی پوست سر شما ایجاد می‌شود که به نور خورشید بسیار حساس هستند. اشعه ماوراء بنفش، یکی از اشعه‌های ساطع شده از نور خورشید است که به شدت به برش‌های ایجاد شده در طول عمل، آسیب می‌رساند. در نتیجه باعث آسیب به گرافت‌ها و همینطور ایجاد اسکار اضافی می‌شود.

پوشاندن مداوم سر: گرافت‌های کاشته شده تا دو الی سه هفته بعد از کاشت مو در وضعیت حساسی قرار دارند و هرگونه فشار بر آن‌ها می‌تواند منجر به خارج شدن و آسیب گرافت‌ها شود. بنابراین در ماه اول بعد از کاشت از پوشاندن سر خودداری کنید. بعد از آن می‌توانید از کلاه مخصوص بعد از کاشت در بازه‌های زمانی کوتاه مدت استفاده کنید. 

کندن دلمه های چسبیده: در طی این فرآیند، برش‌ها یا سوراخ‌های بسیار کوچکی در پوست سر برای قرار دادن گرافت‌های مو ایجاد می‌شود. در پاسخ به این برش جزئی در پوست سر، پلاکت‌های خون فعال شده و در محل برش، جمع می‌شوند و دلمه ایجاد می‌کنند. معمولا دلمه‌ها بعد از یک هفته شروع به شل شدن می‌کنند و به طور طبیعی و تدریجی از بین می‌روند. بنابراین، از کندن دلمه‌هایی که کاملا به پوست چسبیده اند خودداری کنید.

تعریق سر: بعد از کاشت مو احتمال رشد باکتری‌ها روی سر یا پخش شدن عفونت بین گرافت‌های کاشت شده وجود دارد. برای به حداقل رساندن خطر عفونت، از فعالیت‌های منجر به تعریق خودداری کنید، در محیطی با دمای متعادل بخوابید و آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را با دقت مصرف نمایید. 

کارهایی که به نتیجه کاشت مو آسیب می‌رساند

نتیجه گیری

یکی از جنبه‌های کلیدی مراقبت‌های بعد از کاشت مو، رعایت روش خوابیدن بعد از کاشت مو است. بهتر است در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو از خوابیدن به پهلو خودداری کنید و به پشت دراز بکشید. همچنین، سر خود را مقداری بالاتر از بدن قرار دهید تا روی سطوح کشیده نشود. شما می‌توانید سوالات و تجربیات خود در مورد کاشت مو را در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی پرسش‌های شما هستیم. 

سوالات پر تکرار:

1- آیا به پهلو خوابیدن بعد از کاشت مو ایرادی ندارد؟

با توجه به اینکه خوابیدن به پهلو یا شکم احتمال تماس گرافت های کاشت شده با سطوح را افزایش می دهد، توصیه می کنیم در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو از آن خودداری کنید.

2- نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

بهتر است که بعد از کاشت مو به پشت (کمر) بخوابید، سر خود را کمی بالاتر قرار دهید یا از بال گردنی مخصوص استفاده کنید. این اقدامات باعث رفع شدن سریع تر ورم سر و عدم اصطکاک نواحی کاشت شده با سطوح خواهد شد.

3- آیا هنگام خواب احساس ناراحتی و درد می کنم؟

احساس درد و انقباض پوست سر به خصوص در روزهای اولیه بعد از کاشت طبیعی است. با این حال، رعایت نحوه صحیح خوابیدن و مصرف مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک، می‌تواند این ناراحتی را به میزان قابل توجهی به حداقل برساند.

4- چه مدت زمان بعد از کاشت مو گرافت ها محکم می شوند؟

معمولا 10 الی 14 روز زمان لازم است تا گرافت های کاشت شده به درستی در جای خود قرار گیرند و محکم شوند. بعد از گذشت این دوره، می توانید به نحوه عادی خوابیدن خود باز گردید.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.