پماد موپیروسین بعد از کاشت مو

پماد موپيروسين بعد از کاشت مو چه تاثیری دارد؟ متخصصان کاشت مو در شیراز معتقدند که استفاده از پماد موپیروسین بعد از کاشت مو می‌تواند به جلوگیری از پخش شدن عفونت‌های باکتریایی در ناحیه بانک مو کمک کند. در این مقاله به دلایل و نحوه استفاده از موپیروسین بعد کاشت مو خواهیم پرداخت و 7 نکته کلیدی که موفقیت کاشت شما را افزایش می‌دهد، مطرح می‌کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پماد موپیروسین چیست؟

موپیروسین (Mupirocin) یک پماد موضعی قوی است که در دسته داروهای آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی پوست تجویز می‌شود. اثرات ضد باکتریایی پماد موپیروسین، عفونت‌های بعد از جراحی (به ویژه کاشت مو) را کاهش می‌دهد و برای به حداقل رساندن التهاب و ناراحتی در محل برش پوست ناشی از جراحی موثر است. 

پماد موپیروسین

دلیل استفاده از پماد موپیروسین بعد از کاشت مو

پماد موپیروسین برای جلوگیری از عفونت در ناحیه بانک مو موثر است. از هر روشی که برای کاشت مو استفاده کنید؛ زخم‌هایی در پشت سر ایجاد می‌شود (در روش قدیمی FUT برش ناحیه بانک مو وسیع بود اما در روش جدید FIT تنها زخم‌های بسیار کوچک ناشی از پانچ‌های ظریف سایز میکرو است). موپیروسین می‌تواند احتمال پخش شدن عفونت در قسمت پشت سر را کاهش دهد.

نحوه استفاده از پماد موپیروسین بعد از کاشت مو

برای استفاده از داروهای آنتی بیوتیک پس از کاشت (مانند موپیروسین)، از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید. با این حال، اکثر پزشکان از بیماران خود می‌خواهند استفاده روزانه 1 یا 2 بار پماد موپیروسین بعد از کاشت مو را بر اساس دستورالعمل زیر پیگیری کنند: 

روز بعد کاشت (بعد از ظهر) پانسمان پشت سر (ناحیه بانک مو) را باز کنید، گاز استریل را با آب مرطوب کرده و به آرامی پشت سر را پاک کنید. کمی کف شامپو بچه، روی قسمت پشت سر بگذارید و با گاز مرطوب دوباره پاک کنید، در انتها یک لایه نازک پماد موپیروسین بزنید. بعد از آن، دیگر نیازی به پانسمان کردن نیست و پشت سر باید در معرض هوای آزاد قرار گیرد. تا زمان تمام شدن پماد موپیروسین روزی دو مرتبه در ناحیه برداشت شده از آن استفاده کنید.

نکته مهم: دستورالعمل فوق مربوط به استفاده از پماد موپیروسین در ناحیه بانک مو است. شما باید برای قسمت های جلو سر (نواحی کاشت شده)، از سرم شستشو و اسپری ضدعفونی کننده تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر، مقاله مراقبت های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید. 

نحوه استفاده از پماد موپیروسین بعد از کاشت مو

عوارض پماد موپیروسین و موارد منع مصرف

پماد موپیروسین عوارض جانبی شدیدی ندارد و برای اغلب افراد قابل استفاده است. با این حال، احتمال مشاهده برخی از عارضه‌های موقت در هنگام استفاده از پماد موپیروسین وجود دارد:

تحریک موضعی پوست: ممکن است در محل استفاده از پماد موپیروسین قرمزی یا خارش ایجاد شود که معمولا موقت است و خود به خود رفع می‌شود.

واکنش‌های آلرژیک: احتمال بسیار کمی برای بروز واکنش آلرژیک به موپیروسین (در قالب بثورات پوستی، خارش، تورم، سرگیجه شدید) وجود دارد.

درماتیت تماسی: استفاده طولانی مدت یا حساسیت به موپیروسین ممکن است منجر به درماتیت تماسی (تحریک لایه سطحی پوست) شود که با قرمزی یا تاول مشخص می‌گردد. 

7 توصیه مهم برای کسب نتایج بهتر کاشت مو

  • مصرف داروها را جدی بگیرید: برای جلوگیری از عفونت گرافت‌های کاشته شده، مصرف آنتی بیوتیک ها را به دقت پیگیری کنید. ممکن است پزشک شما برای کاهش ورم بعد از کاشت مو، داروی ضد التهابی مانند آناهیل را تجویز کند. علاوه بر این، داروهای تقویتی نیز جلوی ریزش موهای بومی (موهای کاشته نشده) را می‌گیرد و ظاهر طبیعی‌تر به کاشت موی شما می‌دهد. 
  • از اصطکاک یا مالش ناحیه کاشت شده اجتناب کنید: در روزهای ابتدایی بعد از کاشت، گرافت‌های کاشت شده در وضعیت حساسی قرار دارند. از هرگونه اصطکاک یا مالش سر اجتناب کنید تا گرافت‌ها به درستی در جای خود تثبیت و محکم شوند. در نظر داشته باشید که برای استفاده از کلاه، حداقل دو هفته زمان لازم و بعد از آن نیز باید از کلاه آزاد و گشاد برای پوشاندن سر استفاده  کنید. 
  • هنگام خواب، سر خود را بالاتر قرار دهید: بعد از کاشت مو با ورم سر مواجه هستید که طبیعی است و بعد از چند روز به تدریج رفع می‌شود. با این حال، توصیه می‌کنیم به هنگام خوابیدن، سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا تورم ناشی از تجمع مایع ادماتوز سریع‌تر کاهش یابد. البته دقت کنید که نواحی کاشت شده روی سطوح کشیده نشود. 
  • شستشوی سر را مطابق با دستورالعمل پزشک انجام دهید: اکثر پزشکان بعد از انجام کاشت مو، پماد، اسپری و سرم شستشوی خاصی را تجویز می‌کنند. برخی از این پمادها (مانند موپیروسین) برای جلوگیری از عفونت ناحیه بانک مو هستند و اسپری ضد عفونی کننده زخم نیز برای نواحی کاشت شده سر تجویز می‌شود. 
  • فعالیت بدنی شدید نداشته باشید: از هر فعالیت و ورزش شدید که جریان خون به سر را افزایش می‌دهد و یا منجر به تعریق می‌شود، بپرهیزید. تعریق سر، ریسک عفونت گرافت‌های کاشت شده را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید در روزهای دوم تا پنجم بعد از کاشت مو، پیاده‌ روی‌ آرام و کوتاه (10 الی 15 دقیقه) را آغاز کنید و بعد از گذشت ماه اول کاشت، ورزش کردن را به تدریج شروع کنید.
  • رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید: تا چند روز بعد از کاشت مو از خوردن غذاهایی که خاصیت رقیق‌کنندگی خون دارند (مانند سیر) اجتناب کنید تا احتمال خونریزی بعد از عمل کاهش یابد. همچنین، حداقل تا دو هفته بعد از کاشت مو، نوشیدن چای سبز، قهوه و الکل را متوقف کنید تا روند بهبودی سریع‌تر طی شود.
  • از مصرف دخانیات بپرهیزید: حداقل تا دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف دخانیات اجتناب کنید. مصرف دخانیات منجر به تنگ‌تر شدن عروق خونی می‌شود؛ در نتیجه جریان اکسیژن و انتقال مواد مغذی ضروری به فولیکول‌های مو کاهش پیدا می‌کند و در روند بهبودی و نتیجه کاشت موی شما تداخل ایجاد می‌شود.

نتیجه گیری: موپیروسین بعد از جراحی کاشت مو

پماد موپیروسین به عنوان یک آنتی بیوتیک موثر برای جلوگیری از عفونت‌های احتمالی بعد از کاشت مو شناخته می‌شود. در این مقاله تخصصی، به دلایل تجویز موپیروسین بعد از کاشت مو پرداخته شد، و زمان‌بندی و طریقه مصرف آن مورد بررسی قرار گرفت. با این حال در نظر داشته باشید که قبل از مصرف هرگونه دارو، حتما با پزشک خود مشورت کنید. در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید، در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم. 

سوالات پر تکرار:

1- پماد موپیروسین بعد از کاشت مو چه تاثیری دارد؟

پماد موپیروسین یک آنتی بیوتیک موضعی است که از عفونت‌های باکتریایی سر جلوگیری می‌کند. اثرات ضد باکتریایی پماد موپیروسین، عفونت‌های احتمالی بعد از کاشت مو را کاهش می‌دهد و سلامت گرافت های کاشته شده را تضمین می‌کند.

2- پماد موپیروسین بعد کاشت مو روزی چند بار استفاده شود؟

اکثر پزشکان از بیماران خود می‌خواهند روزانه 1 یا 2 بار، لایه نازکی از پماد موپیروسین را به ناحیه بانک مو بزنند و تا زمان تمام شدن پماد موپیروسین این روند را تکرار کنند.

3- آیا ایجاد زخم در ناحیه بانک مو طبیعی است؟

در روش قدیمی کاشت مو، نواری باریک از پشت سر برش داده می‌شد، به همین دلیل اسکار و جای زخم قابل توجهی وجود داشت. اما در روش جدید میکروگرافت اف آی تی، از پانچ‌های ظریف و بسیار کوچک برای برداشتن تارهای مو استفاده می‌شود و جای زخم بسیار کم است.

4- آیا جای زخم و اسکار بعد از کاشت مو باقی می‌ماند؟

زخم‌های کوچک ناشی از ضربه پانچ‌های میکروسایز (در روش جدید کاشت مو) بسیار کوچک است و بعد از گذشت چند هفته به تدریج از بین می‌رود. در اغلب موارد، پزشک متخصص پماد موپیروسین را برای رفع سریع‌تر زخم و جلوگیری از عفونت تجویز می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.