دلمه های بعد از کاشت مو

آیا دلمه های بعد از کاشت مو طبیعی است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که اکثر مراجعه کنندگان تا 2 هفته بعد از کاشت مو، پوسته پوسته شدن و دلمه در نواحی کاشت شده را تجربه می‌کنند. ما در این مقاله، توصیه‌هایی جهت رفع تدریجی دلمه ها و برگشتن به ظاهر عادی خود بعد از کاشت مو را شرح خواهیم داد. این توصیه‌ها توسط متخصصان کاشت مو در شیراز ارائه شده‌اند. 

علت ایجاد دلمه بعد از کاشت مو

در طی عمل کاشت مو، فولیکول‌های مو از یک ناحیه بانک مو (معمولاً پشت یا دو طرف پوست سر) برداشته می‌شوند و به نواحی گیرنده (مناطق کم تراکم یا طاس سر) پیوند داده می‌شوند. در طی این فرآیند، برش‌ها یا سوراخ‌های بسیار کوچکی در پوست سر برای قرار دادن گرافت‌های مو ایجاد می‌شود. 

در پاسخ به این برش جزئی در پوست سر، پلاکت‌های خون فعال شده و در محل برش، جمع می‌شوند و لخته ایجاد می‌کنند. نگران نباشید، پاسخ انعقادی بدن کاملا طبیعی است و از خونریزی و آلودگی‌های خارجی در طی فرایند کاشت مو و بعد از آن جلوگیری می‌کند. 

* نکته مهم: زخم های کوچک ایجاد شده برای کاشت ایمن گرافت‌ها، رسیدن جریان خون و تسهیل بقا و رشد آنها ضروری است. با این حال، این زخم‌های جزئی ایجاد شده در پوست سر،  پاسخ درمانی طبیعی بدن را نیز تحریک می‌کنند و منجر به تشکیل دلمه می‌شوند.

برش های کوچک ایجاد شده برای کاشت گرافت ها منجر به ایجاد دلمه می شود.

چه زمانی دلمه ها را بعد از کاشت مو برداریم؟

پیوند مو در مکان جدید مانند کاشت گل در گلدان جدید است، موها‌ی کاشته شده جهت محکم شدن در جایگاه جدید خود نیاز به زمان دارند. به طور کلی می‌توان گفت گرافت‌های مو در بازه‌ی زمانی 7 تا 10 روز در حالت ایمن و ثابت قرار می‌گیرند. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم که در این بازه زمانی از کندن دلمه‌ ها و هر گونه تماسی که ممکن است به گرافت‌ها آسیب برساند، خودداری کنید و اجازه دهید تا دلمه ها به صورت تدریجی رفع شوند.

زمان بهبود یافتن دلمه های بعد از کاشت مو در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی روند مشابهی را دنبال می‌کند:

روزهای یکم تا ششم بعد از کاشت مو: با شروع فرآیند بهبودی، دلمه‌ها در ناحیه گیرنده شروع به تشکیل می‌شوند. بیماران ممکن است در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو، تورم و خارش را تجربه کنند.

روزهای هفتم تا دهم بعد از کاشت مو: معمولا دلمه ها شروع به شل شدن می‌کنند و به طور طبیعی و تدریجی از بین می‌روند. رعایت بهداشت و مرطوب سازی مناسب در این مرحله برای رفع دلمه و جلوگیری از عوارض بسیار مهم است. در این بازه زمانی، شما می‌توانید ماساژ ملایم برای رفع دلمه‌هایی که شل شده‌اند را آغاز کنید.

روزهای یازدهم تا چهاردهم بعد از کاشت مو: در این بازه زمانی معمولا اکثر دلمه ها برطرف شده‌اند. در این مرحله شما می‌توانید شستشوی سر با استفاده از شامپو بچه و زیر جریان ملایم آب ولرم را شروع کنید. 

درمان دلمه های بعد از کاشت مو

1- شستشوی سر بعد از کاشت مو: طبق توصیه پزشک متخصص خود، ناحیه کاشت شده پوست سر را بشویید. با این حال، یک دستورالعمل کلی برای شستشوی سر بعد از کاشت مو به شرح زیر است:

  • روز اول بعد از کاشت: استفاده از اسپری ضدعفونی کننده زخم (سیلوسپت) در صبح و عصر
  • روز دوم بعد از کاشت: مرطوب کردن ناحیه کاشت در صبح و عصر با استفاده از اسپری سرم شستشو، بعد از خشک شدن سرم شستشو مجددا از اسپری ضدعفونی کننده استفاده کنید.
  • روز سوم تا هفتم بعد از کاشت: استفاده از ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه بدون تماس دست، بعد از عملیات کف‌ گذاری مجددا از سرم شستشو برای کف زدایی استفاده کنید. در این مرحله به مرور دلمه‌ها شروع به جدا شدن از پوست سر میکنند.
  • روز هفتم تا نهم بعد از کاشت: استفاده از ترکیب سرم شستشو و شامپو بچه همراه با ماساژ آرام سر، بعد از عملیات کف گذاری از سرم شستشو استفاده کنید. ماساژ سر به صورت آرام و با نرمه‌ی انگشتان باعث جداسازی دلمه‌ها می‌شود.
  • روز دهم تا بیستم بعد از کاشت مو: شستشوی سر با استفاده از شامپو بچه و زیر جریان ملایم آب ولرم
  • بعد از روز بیستم: شستشو و حمام عادی با استفاده از شامپوی مخصوص موهای کاشته شده
درمان دلمه های بعد از کاشت مو

2- مرطوب نگه داشتن پوست سر: بعد از کاشت مو، پوست سر را مرطوب نگه دارید تا به نرم شدن پوسته‌ها و جلوگیری از خشکی بیش از حد و خارش کمک کند. معمولا پزشک شما مرطوب کننده یا سرم خاصی را برای استفاده توصیه می‌کند.

3- جلوگیری از اصطکاک یا خارش سر: در مقابل وسوسه برداشتن، مالش یا کندن پوسته های ایجاد شده بعد از کاشت مو مقاومت کنید، زیرا این امر می‌تواند روند بهبودی را مختل کرده و خطر عفونت یا آسیب گرافت‌ها را افزایش دهد. همچنین، برداشتن زودرس دلمه ها می‌تواند منجر به جای زخم شود. اجازه دهید دلمه ها به طور طبیعی شل شده و خود به خود بیفتند.

4- محافظت از پوست سر: از پوست سر خود در برابر نور مستقیم خورشید، باد و شرایط آب و هوایی نامساعد محافظت کنید. همچنین از فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث تعریق بیش از حد یا اصطکاک روی پوست سر شود خودداری کنید تا دوره نقاهت شما طی شود.

5- رژیم غذایی بعد از کاشت: مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف الکل یا نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنید، زیرا این نوشیدنی‌ها می توانند بدن را کم آب کرده و در روند بهبودی پس از کاشت اختلال ایجاد کند.

نکته مهم: ما در رسانه شیراز بیوتی، جامع ترین مراقبت های بعد از کاشت مو را گردآوری کرده‌ایم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو، در نواحی کاشته شده ممکن است مایع شفافی به نام اگزودای سروز (serous exudate) ترشح شود. این مایع حاوی پروتئین‌های پلاسما و سایر مواد مغذی است و به روند بهبودی کمک می‌کند. همانطور که اگزودای سروزی روی سطح پوست سر خشک می‌شود، پوسته‌هایی روی سر ایجاد می‌کند. اگزودا نقش حیاتی در بهبود زخم دارد و تجمع بیش از حد آن می‌تواند به تشکیل دلمه های ضخیم تر یا چسبنده تر منجر شود.

آیا خارش سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟

مانند هر زخم در حال بهبودی، پوسته های ایجاد شده بعد از کاشت مو ممکن است کمی خارش داشته باشند، این خارش که در روزهای 7 تا 10 بعد از کاشت مو به حداکثر می‌رسد، موقتی است. در نظر داشته باشید که گرافت‌های کاشته شده در هفته‌های ابتدایی بسیار شکننده هستند و هر گونه تماس ممکن است به آنها آسیب برساند. 

چرا برخی دلمه ها در روزهای 3 تا 5 بعد از کاشت مو، ضخیم تر می‌شوند؟

با طی شدن روند بهبودی، فولیکول‌های موی کاشت شده یک منبع خون ایجاد می‌کنند و تحت فرآیندی به نام اپیتلیال‌سازی قرار می‌گیرند. اپیتلیال‌سازی به معنای مهاجرت سلول‌های پوست (اپیتلیال) از بافت اطراف برای پوشاندن سطح زخم است. لایه اپیتلیال به عنوان یک سد محافظ در برابر عفونت و آسیب بیشتر عمل می‌کند. با این حال، در طی مراحل اولیه اپیتلیال شدن، سلول‌های مهاجر ممکن است در تشکیل دلمه‌های ضخیم تر نقش داشته باشند.

سوالات پر تکرار:

1- آیا پوسته پوسته شدن و دلمه بعد از کاشت مو طبیعی است؟

بله، دلمه و پوسته شدن بعد از جراحی کاشت مو کاملا طبیعی است و معمولا بین 7 تا 10 روز پس از کاشت می‌ریزند. از کندن این دلمه ها در روزهای ابتدایی بعد از کاشت خودداری کنید.

2- چقدر طول می کشد تا دلمه های کاشت مو از بین رود؟

دلمه های کاشت مو به طور معمول بین 7 تا 10 روز باقی می‌مانند و سپس به طور طبیعی شروع به ریزش می‌کنند. توصیه می‌کنیم در روزهای ابتدایی بعد از کاشت، از کندن دلمه ها یا خارش سر اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باعث عفونت شود یا به گرافت‌های تازه کاشته شده آسیب برساند.

3- آیا ترک سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟

در روزهای چهارم و پنجم بعد کاشت تعدادی از موها می‌ریزد و ممکن است پوست سر ترک بخورد (ترک کویری) و شما احساس کنید بین ترک‌ها مویی کاشته نشده است، این ترک به دلیل ورم سر است. زمانی که ورم سر از بین برود موها کنار هم قرار می‌گیرند و از ماه سوم یا چهارم، مجددا رشد خواهند کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.