فیناستراید بعد از کاشت مو

آیا مصرف قرص فیناستراید بعد از کاشت مو ضروری است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که برخی از پزشکان فیناستراید را برای تقویت گرافت‌های کاشت شده و جلوگیری از ریزش موهای بومی (موهای کاشته نشده) توصیه می‌کنند. با این حال در موارد محدود، مصرف فیناستراید با عوارضی همراه است؛ در نتیجه به تجویز پزشک نیاز دارد. در ادامه به دلایل و زمانبندی مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو خواهیم پرداخت.

مصرف قرص فیناستراید بعد از کاشت مو

فیناستراید که با نام تجاری Propecia شناخته می‌شود، یک داروی خوراکی است که عمدتاً برای درمان طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) تجویز می‌شود. این دارو آنزیم آلفا-5 ردوکتاز را مهار کرده و از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) جلوگیری می‌کند. 

بنابراین می‌توان گفت که فیناستراید موها را در مقابل هورمون DHT (هورمونی که در ریزش مو تاثیر دارد) مقاوم می‌سازد و به کاهش یا توقف پیشرفت ریزش مو کمک می‌کند. حتی ممکن است در برخی موارد مصرف فیناستراید باعث رشد مجدد مو شود. در ادامه مهم‌ترین دلایل مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو ذکر شده است:

مصرف قرص فیناستراید بعد از کاشت مو
  • جلوگیری از ریزش موهای بومی (کاشت نشده‌): فیناستراید ریزش موهای کاشته نشده را کنترل می‌کند؛ دلیل اصلی انجام عمل کاشت مو، بازگرداندن موهای از دست رفته است، نه کنترل ریزش بیشتر مو در آینده. اگر در سن زیر 30 سال دچار ریزش مو شده‌اید، احتمال اینکه ریزش موی بومی نیز پیشرفت کند بسیار زیاد است. بنابراین، برای جلوگیری از ریزش مو باید از داروهای موضعی یا خوراکی (مانند فیناستراید) استفاده کنید. دلیل اصلی توصیه پزشکان به استفاده از فیناستراید برای بعد از کاشت مو، جلوگیری از ریزش بیشتر مو در آینده است.
  • تقویت و رشد موهای ضخیم تر: نشان داده شده است که فیناستراید باعث رشد موهای ضخیم تر در افراد مبتلا به طاسی ارثی (آلوپسی آندروژنتیک) می‌شود. در افراد مبتلا به این نوع طاسی، فولیکول‌های مو به آندروژن‌ها (به ویژه دی هیدروتستوسترون) حساس می‌شوند. در نتیجه منجر به کوچک شدن تدریجی فولیکول‌های مو آسیب دیده می‌شوند و تار موهای نازک‌تر و ضعیف‌تری تولید می‌کنند. مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو می‌تواند از فولیکول‌ها محافظت کرده و تار موها را  ضخیم تر کند. 
  • کاهش روند شوک کاشت مو: بعد از کاشت مو، برخی از بیماران ممکن است دچار ریزش موقت موهای کاشته شده و بومی شوند که به ریزش شوک معروف است. ریزش شوک می‌تواند به دلیل مختلفی از جمله اختلال موقت خون رسانی به فولیکول‌ها رخ دهد. مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو می‌تواند این نوع ریزش را به حداقل برساند و کنترل کند. 

بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید بعد از کاشت مو

زمان شروع مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو می‌تواند بسته به شرایط فردی متفاوت باشد. در حالت ایده‌آل، مصرف فیناستراید باید پس از دوره نقاهت (حدود 3 هفته بعد از کاشت) آغاز شود. همچنین، مدت زمان درمان با فیناستراید می‌تواند با توجه به علت اصلی ریزش و میزان آن متفاوت باشد. با این حال، متخصصان کاشت مو در شیراز توصیه می‌کنند مصرف فیناستراید را برای مدت طولانی (حدود 48 هفته بعد از کاشت مو) ادامه دهید. فیناستراید معمولا در دو دوز 1 و 5 میلی گرمی تجویز می‌گردد. 

عدم مصرف فیناستراید بعد کاشت مو

برخی از افراد ممکن است به دلیل نگرانی در مورد عوارض جانبی بالقوه یا موارد منع مصرف سایر داروها، فیناستراید را مصرف نکنند. در نظر داشته باشید که عدم مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو ممکن است لزوماً برای همه مشکل ساز نیست. ممکن است پزشک متخصص شما محلول‌های موضعی (مانند ماینوکسیدیل) و داروهای خوراکی (مانند زینک پلاس و هیرویت) دیگر را برای تقویت فولیکول‌های مو و کنترل ریزش بعد از کاشت تجویز کند.

نحوه قطع فیناستراید بعد از کاشت مو

اگر پس از کاشت مو فیناستراید مصرف می‌کنید و به فکر قطع آن هستید، ضروری است تا نکات زیر را در نظر بگیرید:

کاهش تدریجی دارو: قطع ناگهانی فیناستراید به طور بالقوه می‌تواند به ریزش مجدد مو منجر شود. بنابراین، آن را به تدریج قطع کنید. 

مصرف داروهای جایگزین: اگر فیناستراید را به دلیل نگرانی در مورد عوارض جانبی قطع می‌کنید، داروها و مکمل‌های جایگزین را با تجویز پزشک خود مصرف کنید.  

بررسی روند ریزش مو: هرگونه تغییر در رشد مو را رصد کنید و به علائم افزایش ریزش یا نازک شدن تارها توجه کنید، زیرا این علائم می‌تواند نشان دهنده این باشد که ریزش موی شما دوباره شروع به پیشرفت کرده است. 

نحوه قطع فیناستراید بعد از کاشت مو

عوارض مصرف فیناستراید

فیناستراید دارویی است که عمدتاً برای درمان طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنتیک) و هیپرپلازی خوش خیم پروستات استفاده می‌شود. اگرچه فیناستراید می‌تواند برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش بیشتر مو موثر باشد، با این حال عوارض جانبی احتمالی نیز دارد:

  • اختلالات در عملکرد جنسی
  • تغییرات خلقی مانند افسردگی و اضطراب
  • واکنش‌های پوستی مانند بثورات پوستی، خارش یا کهیر

بهترین برند فیناستراید

فیناستراید یک داروی ژنریک است که با نام‌های تجاری مختلف موجود است. شناخته شده ترین مارک فیناستراید Propecia است که توسط Merck & Co تولید می‌شود و معمولاً برای درمان طاسی با الگوی مردانه تجویز می‌گردد. پروپشیا به شکل قرص 1 میلی گرمی عرضه شده و معمولاً یک بار در روز مصرف می‌شود. علاوه بر پروپشیا، چندین برند دیگر ایرانی و خارجی (مانند پروسکار و فین پشیا) از فیناستراید در بازار موجود است.

همچنین، فیناستراید عمدتاً به شکل قرص و به صورت خوراکی در دسترس است و معمولا آمپول فیناستراید یا محلول فیناستراید موضعی تجویز نمی‌شود.

نتیجه گیری:

فیناستراید به عنوان یک داروی موضعی موثر برای تقویت فولیکول‌های مو و کاهش میزان ریزش پس از کاشت شناخته می‌شود. در این مقاله تخصصی، به دلایل تجویز فیناستراید بعد از کاشت مو پرداخته شد، و زمان‌بندی و طریقه مصرف آن مورد بررسی قرار گرفت. با این حال در نظر داشته باشید که قبل از استعمال هر دارو بعد از کاشت، حتما با پزشک خود مشورت کنید. در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید، در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

سوالات پر تکرار:

1. آیا مصرف فیناستراید بعد از کاشت مو ضروری است؟

الزامی برای مصرف فیناستراید بعد از انجام کاشت وجود ندارد. با این حال، اکثر پزشکان مصرف آن را برای جلوگیری از ریزش موهای کاشت نشده و تقویت فولیکول‌ها تجویز می‌کنند. 

2. بعد از کاشت مو چه زمانی باید مصرف فیناستراید شروع شود؟

زمان مصرف فیناستراید بسته به شرایط هر فرد متفاوت است و باید توصیه پزشک متخصص خود را دنبال کنید. با این وجود، در اغلب موارد مصرف فیناستراید بعد از سپری شدن دوره نقاهت اولیه کاشت مو آغاز می‌گردد.

3. چه مدت باید مصرف فیناستراید را ادامه دهم؟

معمولا فیناستراید باید در بازه زمانی طولانی مدت مصرف شود. اغلب مراجعه کنندگانی که کاشت مو انجام می‌دهند تا حدود 48 هفته بعد از کاشت مو به استفاده از فیناستراید نیاز دارند.

4- آیا می‌توان به جای فیناستراید از داروهای دیگری استفاده کرد؟

چندین داروی جایگزین برای فیناستراید وجود دارد. موثرترین آنها ماینوکسیدیل است. برخلاف فیناستراید، ماینوکسیدیل بر هورمون‌ها تاثیر نمی‌گذارد و فقط با اتساع عروق خونی، منجر خونرسانی بیشتر و تقویت فولیکول‌های مو می‌شود. 

5. آیا قرص فیناستراید عوارض جانبی دارد؟

برخی از افراد در طول دوره مصرف فیناستراید ممکن است با اختلالات عملکرد جنسی، تغییرات خلقی و اضطراب مواجه شوند. با این حال، همه این عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند و اغلب با قطع دارو این عارضه‌ها برطرف می‌شوند.

6- آیا خانم ها می توانند قرص فیناستراید مصرف کنند؟

فیناستراید برای زنان (به ویژه در سنین باروری) توصیه نمی‌شود. استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل و مکمل‌های تقویتی می‌تواند جایگزین مناسب‌تری برای زنان باشد. 

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.