پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی

در میان روش‌های درمانی ریزش مو، دو روش مزوتراپی و پی آر پی بسیار پرطرفدار هستند. با خواندن این مقاله تفاوت مزوتراپی و پی آر پی را به صورت کامل درک خواهید کرد و می‌توانید تصمیم بگیرید که برای شما پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی. ابتدا به صورت خلاصه تفاوت‌های اصلی را بیان میکنیم.

اصلی‌ترین فرق مزوتراپی و پی ار پی

در مقایسه مزوتراپی و پی آر پی مو توجه به تفاوت های اساسی، می‌تواند شما را در انتخاب روش مورد نظر کمک کند. در ادامه ابتدا به صورت مختصر فرق مزوتراپی و پی ار پی را در جدول زیر نشان داده‌ایم و سپس جزییات را تشریح می‌کنیم:

جدول تفاوت پی آر پی و مزوتراپی مو

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی (Platelet-rich plasma) یک درمان طبیعی برای ریزش مو است. در این روش ابتدا پزشک حدود ۱۰ سی سی خون از شما می‌گیرد. سپس خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. خون با چرخش با سرعت بالا در دستگاه تجزیه می‌شود. در نتیجه پلاسمای با پلاکت فراوان (PRP) بدست می‌آید. پلاکت‌ها حاوی فاکتورهای بسیار مهم رشد هستند و نتایج شگفت انگیزی دارند.

در روش پی آر پی از خون شخص استفاده می‌شود

همانطور که ذکر کردیم پروسه پی آر پی بسیار ساده است. خون شما در دستگاه تجزیه می‌شود و پی آر پی بدست آمده به نواحی کم پشت مو تزریق می‌گردد. اولین تفاوت پی آر پی و مزوتراپی همین نکته اساسی است که پی آر پی کاملا طبیعی است و از خون خود شما استفاده می‌کند و مزوتراپی از مواد خارجی بهره می‌برد.

مزوتراپی مو چیست؟

در مزوتراپی از مواد مغذی که به صورت آماده در ظروف شیشه‌ای کوچک (کوکتل) قرار دارند، استفاده می‌شود. کوکتل‌های مزوتراپی در شرکت‌های تولید کننده محصولات مزوتراپی تولید می‌شوند. یکی از بهترین برندهای مزوتراپی در ایران و جهان نیز کوکتل رویتاکر است.

در روش مزوتراپی از مواد مزو استفاده می‌شود

اکثر کوکتل‌های تولید شده حاوی مخلوط‌های اسید آمینه، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز مو هستند. پس تا اینجا متوجه شدیم مهم‌ترین فرق مزوتراپی و پی ار پی استفاده از مواد متفاوت جهت تزریق است. در پی آر پی از پلاکت‌های خون شخص استفاده می‌شود. و در مزوتراپی از کوکتل‌های تولید شده شرکت‌های معتبر که حاوی مواد مغذی است، استفاده می‌شود.

کدام روش هزینه کمتری دارد؟ پی آر پی یا مزوتراپی مو؟

با توجه به اینکه کلینیک‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌دهند در این نوشتار حدود قیمت را بررسی میکنیم:

 • قیمت یک جلسه پی آر پی مو : حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان
 • قیمت یک جلسه مزوتراپی با کوکتل رویتاکر: حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان
 • قیمت یک جلسه مزوتراپی با کوکتل bcn scalp: حدود یک میلیون و دویست هزار تومان

همانطور که مشاهده کردید قیمت مزوتراپی مو بستگی به کوکتل مزوتراپی مو دارد. اما به صورت کلی پی آر پی یا مزوتراپی مو از نظر قیمت به هم نزدیک هستند. اما اگر بهترین مواد مزوتراپی مو را ملاک قرار دهیم، قیمت مزوتراپی بیشتر از پی آر پی خواهد بود. و طبعا اگر مواد ارزان‌تری مورد استفاده قرار بگیرد قیمت نهایی مزوتراپی از پی آر پی کمتر خواهد بود. برای اطلاع بیشتر در مورد بهترین مارک داروی مزوتراپی مو کلیک کنید.

نکته: قیمت ها مربوط به سال 1402 است.

کدام روش جلسات بیشتری نیاز دارد؟ مزوتراپی یا پی آر پی مو ؟

فرق مزوتراپی و پی آر پی در تعداد جلسات درمان

تفاوت مزوتراپی و پی آر پی در تعداد جلسات کاملا بستگی به معاینه پزشک شما دارد. و توصیه اکید می‌کنیم تجویز پزشک خود را ملاک اصلی تعداد جلسات قرار دهید. اما به صورت کلی تعداد جلسات به شرح زیر است:

تعداد جلسات پی آر پی مو: اکثر پزشکان سه جلسه پی آر پی با فاصله بین دو هفته تا یک ماه را تجویز می‌کنند. سپس تمدید سالیانه یا هر شش ماه نیز می‌تواند برای ماندگاری بیشتر نتایج موثر باشد.

تعداد جلسات مزوتراپی مو: بیشتر شرکت‌های تولید کننده مزوتراپی مو تعداد پنج تا هشت جلسه استفاده از مزو را پیشنهاد می‌کنند. فاصله‌ی بین جلسات همانند پی آر پی بین دو هفته تا یک ماه در نظر گرفته می‌شود.

فرق پی آر پی و مزوتراپی در مدت زمان هر جلسه

فرق پی آر پی و مزوتراپی مو در مدت زمان هر جلسه

مدت زمان تزریق پی آر پی یا مزوتراپی مو یکسان است. در هر دو روش پزشک با سرعت بسیار در نقاط مختلف مو که تراکم کمتری دارد مواد را تزریق می‌کند. اما در روش پی آر پی یک مرحله‌ی اضافه تر وجود دارد. در روش پی آر پی پروسه خونگیری از شخص و قرار دادن خون در دستگاه سانتریفیوژ حداقل به 15 دقیقه زمان نیاز دارد.

حال به این سوال پاسخ میدهیم که از نظر مدت زمان جلسات، پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی؟ برای جواب به این سوال باید شرایط انتظار در مطب پزشک و یا کلینیک پوست و مو را برای پذیرش و نوبت دهی را نادیده بگیریم. به این ترتیب مزوتراپی مو پانزده دقیقه و درمان پی آر پی مو سی دقیقه به طول می‌انجامد. پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه گیری بهتر و تمرکز بیشتر پزشک در جلسات درمان صبور باشید.

تاثیر مزوتراپی بهتر است یا prp ؟

برای مقایسه تاثیر مزوتراپی یا پی آر پی مو ما از عکس های قبل و بعد موجود در تحقیقات علمی و مستند استفاده کرده‌ایم. این تحقیقات توسط محققان بر روی کیس‌های انسانی انجام شده است. در تصاویر زیر نتایج تحقیقات را مشاهده می‌کنیم.

تاثیر مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی مو ؟

تصویر A مربوط به فرد ۲۹ ساله ای است که سه جلسه درمان پی آر پی را انجام داده است و تغییرات به وضوح مشخص است. تصویر B مربوط به استفاده کننده از درمان مزوتراپی پس از هشت جلسه می‌باشد. در نظر داشته باشید تعداد جلسات مزوتراپی با توجه به کوکتل مورد استفاده متفاوت است. مستندات تحقیقات پی آر پی مو را در این لینک و تحقيقات مزوتراپی مو را در این لینک مشاهده کنید.

با توجه به اینکه افراد سطح طاسی و شرایط متفاوتی دارند، در نتیجه نمی‌توانیم بگوییم کارایی پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی، زیرا هر کدام نتیجه قابل قبولی دارند. کلینیک‌های تخصصی پوست و مو در ایران در بیشتر موارد درمان ترکیبی پی آر پی و مزوتراپی را تجویز می‌کنند و شما می‌توانید نسبت به انجام همزمان پی ار پی و مزوتراپی اقدام نمایید. به طور مثال پزشک یک جلسه پی آر پی و دو جلسه مزوتراپی را توصیه ‌می‌کند. پزشک با معاینه دقیق می‌تواند بهترین گزینه با توجه به شرایط شما را تجویز کند.

فواید پی آر پی و مزوتراپی

هر دو روش پی آر پی یا مزوتراپی مو در درمان ریزش مو موثر هستند

درمان پی آر پی و مزوتراپی هر دو مجموعه‌ای از فواید خاص خود را دارند. این دو روش، بسته به مواردی که باید درمان شوند، برای افراد تجویز می‌شوند. پی آر پی در کمک به بهبود فولیکول‌ موهای در فاز رشد بسیار موثر است. در نتیجه باعث رشد موهای ضخیم‌تر و بلندتر می شود. علاوه بر این، باعث رشد موهای جدید و تقویت فولیکول‌ موهای در فاز استراحت می‌شود.

از سوی دیگر، مزوتراپی برای درمان ریزش موی ناشی از دلایل ژنتیکی، استرس، رژیم غذایی یا بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. هدف آن بهبود جذب مواد و ترکیبات لازم از طریق پوست سر برای سلامت و رشد بهتر مو است. نتایج مزوتراپی را می‌توان با یک سری جلسات در یک دوره چند ماهه به حداکثر رساند. به طور کلی هر دو روش در درمان ریزش مو موثر بوده و هزینه کمتری نسبت به کاشت مو دارند. و نمی‌توان گفت پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی زیرا هر دو روش موثر هستند. همچنین می توان مزوتراپی و پی آر پی را برای گرفتن نتایج بهتر ادغام کرد.

شباهت های مزوتراپی و پی آر پی مو

این دو روش از جنبه‌های مختلفی شبیه به هم هستند. برای مقایسه کامل مزوتراپی و پی آر پی ، تمامی جنبه های مشابه را در جدول زیر برای شما آماده کرده‌ایم.

موارد مشابهمزوتراپی و پی آر پی
فرایندهر دو روش در فرایندی غیر جراحی و غیر تهاجمی انجام می‌شوند
دردناک بودنتزریق در این روش ها با درد کم و قابل تحمل همراه است
نتیجه نهاییدر هر دو روش شاهد بهبود وضعیت ریزش مو و تقویت و رشد بهتر موها خواهیم بود
ماندگاری نتایجاین روش ها کاملا موثر و ماندگار هستند. هر دو روش می‌توانند به طور ترکیبی با روش های دیگر اعمال شده و نتایج موثرتری بر جای بگذارد
دوره نقاهتدر هر دو روش بلافاصله بعد از انجام کار می‌توانید فعالیت روزانه خود را ادامه دهید

دوره نقاهت در درمان‌های مزوتراپی و پی آر پی مو

هر دو روش نیازی به دوره نقاهت ندارند و شما می‌توانید بلافاصله بعد از اتمام کار به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. تنها ممکن است موهای شما به هم ریخته شود. با این حال بهتر است تا دوازده ساعت پس از تزریق در هر دو روش دوش نگیرید تا تمام مواد جذب پوست شود. در موارد بسیار نادر ممکن است جای تزریق‌ها تا چندین ساعت درد و یا سوزش داشته باشد.

بعد از مزوتراپی یا پی آر پی مو میتوانید به فعالیت‌های روزانه‌ی خود ادامه دهید

تفاوت پی آر پی و مزوتراپی در مورد عوارض نیز بسیار ناچیز است. پی آر پی از خون شخص استفاده می‌کند و می‌توان گفت بدون عوارض است و در مزوتراپی مو نیز عوارض بسیار نادری گزارش شده است.

بعد از کاشت مو پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی؟

برخی افراد پس از انجام جراحی کاشت مو جهت بهبود پوست سر و تسریع رشد موها، روش‌های مزو یا پی آر پی را انتخاب می‌کنند. در نظر داشته باشید انجام پی آر پی یا مزوتراپی بعد از کاشت مو ضروری نیست اما برخی پزشکان این دو روش را به عنوان مکمل کاشت مو توصیه می‌کنند. پی آر پی با تزریق پلاکت‌ها می‌تواند در ریکاوری سریعتر موثر باشد، همچنین مزوتراپی می‌تواند تمام مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز گرافت‌ها را تامین کند. پزشکان پی آر پی را بعد از جراحی کاشت مو در اولویت بالاتری پیشنهاد می‌دهند. (حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید)

در نهایت پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی ؟

پی آر پی یا مزوتراپی مو هر دو بسته به نوع عارضه ای که می خواهید درمان کنید اثرات موثری دارند. بنابراین گفتن اینکه کدام روش بهتر از دیگری است بدون در نظر گرفتن شرایط فرد سخت است. پی آر پی ممکن است برای برخی از بیماران بهتر عمل کند در حالی که مزوتراپی در برخی دیگر موفقیت آمیزتر است. همه چیز به نیاز فرد بستگی دارد. به طور کلی، هر دو روش درمانی می توانند به میزان بسیار زیادی موثر واقع شوند. در مورد ریزش مو، هر دو روش می‌توانند به طور چشمگیری رشد مو را در بیماران با درجات مختلف ریزش مو بهبود بخشند.

پی آر پی بهتره یا مزوتراپی مو ؟ پزشک با توجه به نیاز شما روش مناسب را پیشنهاد می‌دهد

همچنین اغلب می‌توانید با ترکیب هر دو نوع درمان، اثرات نتایج نهایی خود را به حداکثر برسانید. به علاوه هر دو روش مزوتراپی و پی آر پی ایمن تر و ارزان تر از جراحی کاشت مو هستند. از سوی دیگر، این دو روش عوارض جانبی جدی به دنبال ندارند. برای اطمینان از انتخاب بهترین روش، حتما با پزشک خود در مورد اینکه کدام گزینه به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید تفاوت مزوتراپی و پی آر پی آنچنان قابل توجه نیست که بتوان یک روش را بر دیگری به صورت قاطع برتر دانست.

اگر بخواهیم به صورت کلی نتیجه گیری کنیم درمان ترکیبی یک جلسه پی‌ آر پی و دو جلسه مزوتراپی به فاصله یک ماه بیشتر توسط متخصصین پوست و مو توصیه شده است. با این حال توصیه اکید جهت انتخاب بهترین روش مشاوره با پزشک است. در انتها از شما میخواهیم تجربه خود از نتایج استفاده از روش مزوتراپی یا پی آر پی مو را در کامنت ها با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید.

سوالات پرتکرار

بعد از کاشت مو پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی ؟

با اینکه مزوتراپی درمانی قدیمی‌تر از پی آر پی است، در مورد کارایی و اثربخشی  پی آر پی پژوهش‌های علمی بیشتری انجام شده است. به همین دلیل از نظر پزشکان بعد از کاشت مو پی آر پی بهتر از مزوتراپی است.

تفاوت مواد مزوتراپی با پی آر پی چیست؟

در پی آر پی از پلاسمای غنی شدۀ خون استفاده می‌شود و در مزوتراپی از مواد مغذی برای پوست و مو سر مثل اسیدآمینه‌ها، ویتامین‌ةا و مواد معدنی استفاده می شود.

هزینه پی‌آر‌پی بیشتر است یا مزوتراپی؟

هزینه مزوتراپی به نوع کوکتل مصرفی بستگی دارد. اما در کل حدود قیمت هر دو درمان تقریبا در یک بازه قرار دارد.

آیا تعداد جلسات مزوتراپی و پی آر پی یکی است؟

این که برای هر کدام به چند جلسه نیاز داشته باشید را باید پزشک با توجه به شرایط شما تشخیص دهد. به طور کلی برای مزوتراپی 5 تا 8 جلسه و برای پی آر پی 3 جلسۀ درمانی توصیه می‌شود.

12 دیدگاه دربارهٔ «پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی»

 1. پی آر پی ک میگن ممکنه موجب انتقال بیماری ب سر بشه، چون از خون خوده شخص مورد استفاده قرار میگیره و اون خون شخص، شاید بخاطره روش و نوع و سبک و فعالیت زندگی فرد و آلودگی های فراوان محیطی آلوده بشه،، شما از شخص تنها یک بار آزمایش میگیرید،از کجا میدونید ک طی روزای آیندش، چ کارایی انجام داده و در چ محیط هایی قرار گرفته شاید در زمان طول درمان انواع بیماری های خونی یا پلاکتی گرفته باشه،دکتر بنده با بیش از بیس سال سابقه، پی آر پی رو برای بنده تجویز نکرد

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   پی آر پی از پلاکت‌های غنی شده خون خود شخص استفاده میشه، و خون در تمام بدن جریان داره.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   روش پی آر پی و مزوتراپی باید در چند مرحله و با فاصله انجام بشه، و بعد از تکمیل شدن جسات درمان، می‌تونید سالیانه یا هر دو سال یکبار تمدید کنید.

   پاسخ
 2. سلام هر دو روش برای درمان ریزش انجام دادم وتحربه شخصی خودم پی ار پی تاثیر گذارتر بود بعد تزریق پی ار پی حدود یک هفته ریزش موهام قطع شد ولی در مزو چنین اتفاقی نیفتاد.

  پاسخ
 3. سلام و درود.
  در بین این همه سایتهای(دکان بازار!) حوزه زیبایی و پوست و مو از معدود سایتهایی هستید که سعی میکنید مطالب تون رو با ذکر ارجاعات علمی بنویسید.
  تشکر بابت نگاه علمی تون و لطفا به همین سبک مطالب ادامه دهید.

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 40

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.