آیا پی آر پی واقعا جواب می‌دهد

وجود درمان‌های متعدد ریزش مو شاید شما را دچار این تردید کرده باشد که آیا پی آر پی واقعا جواب می‌دهد یا نه؟ نمی‌توانیم به این سوال جواب قطعی دهیم. به صورت کلی سازمان غذا و داروی آمریکا FDA درمان پی آر پی را تایید نکرده است، اما در مقابل تحقیقات بسیاری اثربخشی این درمان را آزمایش و تایید کرده‌اند. در ادامه نتایج پژوهش‌های علمی مختلف در این‌باره را بررسی کرده و نتیجه گیری می‌کنیم پس تا انتها با ما باشید.

آیا پی آر پی در رشد مجدد مو تاثیر دارد؟

برای پاسخ به این سوال که آیا پی آر پی مو تاثیر دارد باید بگوییم که نتایجی که افراد مختلف از این درمان می‌گیرند بسیار متفاوت است. معیار‌هایی مانند سطح پلاکت خون و سلامت عمومی بدن نیز در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال ممکن است  غلظت پلاکت خون شما پایین باشد و در نتیجه این درمان برای شما نتیجه مطلوب نداشته باشد. با این حال مطالعات نشان داده‌اند که پروتئین‌های موجود در PRP می‌توانند به رشد مجدد مو کمک می‌کنند. در مرحله اول پیشنهاد می‌کنیم به صورت حضوری توسط پزشک متخصص ویزیت شوید و سطح انتظار خود از نتیجه درمان را بیان کنید.

Effective factors on PRP results

پژوهش‌های علمی دربارۀ اثربخشی پی ار پی مو چه می‌گویند؟

پژوهش‌ها نشان داده‌اند از PRP (پلاسمای غنی شده خون) برای درمان‌های متعددی می‌توان استفاده کرد. که یکی از آن‌ها آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه است که به خاطر عوامل ژنتیکی و تغییر هورمون‌ها رخ می‌دهد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پژوهش‌ها در مورد میزان موفقیت پی آر پی برای ریزش مو چه می‌گویند:

  • پژوهشی تحت عنوان پلاسمای غنی شده خون در آلوپسی آندروژنیک که در سال 2014 روی 11 نفر با ریزش موی آندروژنیک انجام شد، نشان داد که تزریق 2 تا 3 سانتی‌متر مربع PRP در فاصله زمانی 2 هفته تا 3 ماه می‌تواند میانگین تعداد فولیکول‌های مو را از 71 به 93 واحد برساند. این پژوهش نشان می‌دهد که پی ار پی می‌تواند تعداد فولیکول‌های مو را بالا ببرد.
  • پژوهش دیگری با نام تاثیرگذاری پلاسمای غنی شده خون بر درمان آلوپسی آندروژنیک بر روی 10 نفر انجام شد. که برای این افراد به مدت 3 ماه به فواصل 2 تا 3 هفته پی آر پی تزریق می‌شد. نتایج حاکی از افزایش تعداد تار موها، بهبود ضخامت مو و تقویت ریشه موی این افراد بود.
  • پژوهشی نیز به مقایسه اثربخشی پی آر پی و ماینوکسیدیل‌تراپی برای درمان ریزش موی آندروژنیک در طول 6 ماه پرداخته است. گروهی 20 نفره از درمان ماینوکسیدیل استفاده کردند و گروه 20 نفره دیگری از پی آر پی. 30 نفر از این افراد تا انتها درمان را انجام دادند و در نهایت نتایج نشان داد که برای درمان ریزش مو، پی آر پی نسبت به ماینوکسیدیل بهتر عمل می‌کند.

پی آر پی مو چند درصد جواب میده ؟

درصد جوابدهی پی آر پی در پژوهش‌ها

دو پژوهشگر از دانشگاهی در تایلند به مرور مقالات مرتبط با کاربرد پلاسمای غنی شده برای رشد مو پرداختند. نتیجه کار آن‌ها نشان می‌دهد که در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی مثل ماینوکسیدیل، فیناستراید و سلولهای بنیادی بزرگسالان، 84% از پژوهش‌هایی که روی پی آر پی انجام شده بود تاثیر مثبت آن را تایید کردند، 50% آن‌ها نتایج آماری چشمگیری در بهبود ریزش مو نشان دادند و 34% هم افزایش تراکم و ضخامت مو را نشان دادند.

در حالت کلی میزان جوابدهی پی آر پی بین 70 تا 90 درصد است. این درمان برای افراد جوانی که به تازگی دچار ریزش مو شده‌اند بهتر جواب می‌دهد. اگر سیگار بکشید، اگر از شروع ریزش موهای شما زمان زیادی گذشته باشد، اگر کاملا کچل باشید و یا اگر ریزش موی شما دلیل پزشکی یا درمانی دیگری داشته باشد، ممکن است میزان اثربخشی پی آر پی برای شما کاهش پیدا کند، و بهتر است به فکر درمان قطعی یعنی کاشت مو باشید. جهت اطلاع از شرایط کاشت مو در شیراز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

پی آر پی برای رشد کدام نوع ریزش مو موثرتر است؟

پی آر پی برای درمان ریزش موی، آلوپسی آندروژنتیک، تلوژن افلوویوم، آلوپسی آره‌آتا و دیگر انواع ریزش مو موثر است

بیشتر تحقیقات در مورد PRP، بر روی استفاده از این درمان برای آلوپسی آندروژنتیک متمرکز شده است. شواهد نشان می‌دهد که PRP زمانی که با سایر درمان‌های آلوپسی آندروژنیک (مثل استفاده از ماینوکسیدیل موضعی یا فیناستراید خوراکی) ترکیب شود، می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. تجارب نشان داده که این درمان برای برخی دیگر از انواع ریزش مو مانند تلوژن افلوویوم (ریزش موی ناشی از استرس)، آلوپسی آره‌آتا (ریزش موی مربوط به اختلال خود ایمنی) و … نیز کارآمد است.

نتیجه‌گیری؛ ایا پی ار پی جواب میده ؟

پس با خواندن این نوشتار جواب این سوال که آیا پی آر پی واقعا جواب می‌دهد را متوجه شدیم. با وجود اینکه تاثیرات این درمان هنوز توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) تایید نشده است. ولی دیدیم که  بسیاری از تحقیقات علمی اثربخشی پی ار پی برای جلوگیری از ریزش و تقویت موها اثبات شده است. برای نتایج بهتر می‌توان پی ار پی را با سایر درمان‌های ریزش مو مثل مزوتراپی یا ماینوکسیدیل‌تراپی ترکیب کرد. همچنین می‌توانید جهت مشاوره و انجام پی آر پی مو در شیراز روی لینک کلیک کنید. در پایان نیز از شما می‌خواهیم که سوالات یا تجربیات خود در این بابت را در قسمت نظرات در پایین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات پرتکرار

آیا پی آر پی در درمان ریزش مو موثر است؟

بله. شواهد بالینی نشان می‌دهند که پی آر پی به درمان ریزش مو کمک می‌کند. نتایج پی آر پی بلند مدت است و تکرار سالیانه این دمان، بعد از گذراندن دوره درمانی اولیه، می‌تواند به تداوم اثربخشی آن کمک کند.

آیا می‌توان بعد از کاشت مو از پی آر پی استفاده کرد؟

پی آر پی یکی از درمان‌های توصیه شده برای بعد از کاشت مو است. با مشورت با پزشک کاشت موی خود می‌توانید این درمان را بعد از کاشت انجام دهید تا به استحکام و سلامت موهای کاشته شده کمک کند و جلوی ریزش موهایتان را بگیرد.

آیا می‌توان در کنار پی آر پی از دیگر درمان‌های ریزش مو استفاده کرد؟

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که برای نتیجه‌گیری بهتر، پی آر پی با سایر روش‌های درمانی ریزش مو ترکیب شود. شما می‌توانید در کنار پی آر پی از مزوتراپی مو، هیر فیلر یا درمان‌های دارویی مثل ماینوکسیدسل و فیناستراید نیز بهره ببرید.

آیا ریزش مو بعد از پی آر پی طبیعی است؟

ریزش مو بعد از پی آر پی کاملا طبیعی است، و شما موقتا دچار ریزش مو می‌شوید. چون موهای سالم‌تر و ضخیم‌تر در حال رشد هستند و موهای قدیمی را به بیرون هل می‌دهند تا جایگزین آن‌ها شونند.

دیدگاه خود را بنویسید