ریزش مو با انتهای سفید

ریزش مو با انتهای سفید امری طبیعی بوده و در تمام موارد به معنای عدم رشد مجدد مو نیست. در صورتی که میزان این ریزش زیاد باشد باید به دنبال علت و رفع مشکل باشیم. ما در این مقاله دلیل ریزش مو با ریشه سفید را بررسی می‌کنیم، تا پایان این مقاله همراه ما باشید و راه حل‌های ممکن را مطالعه کنید.

ریزش مو با انتهای سفید به چه معناست؟

چیزی که افراد را در مورد ریزش مو با انتهای سفید نگران می‌‌کند این است که اغلب گمان می‌کنند ریزش مو از ریشه‌ اتفاق افتاده است. چون هرچه که باشد مو از ریشه رشد می‌کند،‌ و اگر ریشه‌ای نباشد مویی هم رشد نخواهد کرد. اما جای نگرانی نیست،‌ چون این سفیدی در اصل پیاز مو است نه ریشه مو. پیاز مو آخرین قسمت تار مو است که به ریشه وصل می‌شود.

هنگامی که ریزش مو با پیاز مو (همان انتهای سفید رنگ) اتفاق می‌افتد، به این معناست که تار مو از قسمت ریشه جدا شده است، و ریشه و فولیکول مو همچنان در جای خود قرار دارند. این اتفاق جزء چرخه طبیعی رشد مو در مرحله تلوژن است ( چرخه رشد را در ادامه مقاله توضیح می‌دهیم). در نتیجه توجه داشته باشید که این نوع ریزش در تمامی موارد به معنی از دست دادن همیشگی تار مو نیست.

ریزش مو با انتهای سفید جزو چرخه طبیعی مو است

به چه دلیل ریزش مو با ریشه سفید (انتهای سفید) نگران کننده است

آن برآمدگی سفیدی که در انتهای تار برخی از موها می‌بینید توده‌ای از کراتین (پروتئینی که مو، پوست و ناخن‌های شما را می‌سازد) است. این توده کراتین در واقع همان پیاز مو است. بنابراین این تصور که ریزش مو با ریشه اتفاق افتاده، اشتباه است. دلیل نگرانی شما این است که فکر می‌کنید «پیاز مو» همان «ریشه مو» است. پس نگران نباشید چون ریشه‌ی موی شما همچنان در پوست سر قرار دارد. و همان‌طور که گفتیم ریزش مو با پیاز مو اتفاق افتاده است.

علت ریزش مو با انتهای سفید چیست؟

طبق گفته‌ی آکادمی درماتولوژی آمریکا بدن شما حدود 5 میلیون فولیکول مو دارد، که حدود 100هزارتای آن‌ها روی سر شماست. این فولیکول‌ها دائما در تلاش برای رشد موهای جدید و جایگزینی موهای قدیمی هستند. پس در عین حالی که ریزش تعداد زیاد مو با انتهای سفید ممکن است نگران‌کننده باشد، اما لزوما زنگ خطری برای طاسی نیست. مواردی که می‌توانند زنگ خطر باشند و باید به آن‌ها بیشتر توجه کنید در زیر آمده‌اند:

 • ریزش بیش از اندازه مو
 • عقب رفتن خط رویش مو
 • خارش و پوسته‌پوسته شدن سر
 • نازک و کم‌پشت شدن موها
 • طاسی ارثی
 • تلوژن افلوویوم (در ادامه بررسی می‌کنیم)

چرخه طبیعی رشد مو

برای اینکه علت ریزش مو با پیاز مو را بهتر متوجه شوید بگذارید ابتدا چرخه رشد مو را برایتان توضیح دهیم. موهای سر شما هر کدام در مرحله‌ای متفاوت از این چرخه هستند. در حالت کلی در هر لحظه حدود 70 تا 85 درصد موها در مرحله آناژن هستند و 5 تا 15 درصد در مرحله تلوژن. به همین دلیل ریزش مو به صورت دائمی در حال انجام است. چهار مرحله اصلی چرخه طبیعی رشد مو عارتند از:

چرخه طبیعی رشد مو
 1. آناژن: مرحله رشد فعال که دو تا شش سال طول می‌کشد. در این مرحله از رشد سلول‌ها به‌‌سرعت در حال رشد هستند و همین هم باعث به وجود آمدن قسمت تحتانی مو یا همان پیاز مو می‌شود.
 2. کاتاژن: مرحله انتقال که رشد فعال متوقف می‌شود و فولیکول مو از ریشه جدا می‌شود. این مرحله از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد.
 3. تلوژن: مرحله استراحت که سلول‌ها فعالیت بسیار اندکی دارند. در این مرحله یک آناژن جدید مو در حال شکل‌گیری است که به‌زودی بیرون می‌آید و موی تلوژن را همراه با پیازش به طور کامل از فولیکول جدا می‌کند.
 4. اکسوژن: مرحله‌ای که موهای تلوژن ریخته‌اند و موهای آناژن جدید در حال بیرون آمدن از فولیکول هستند. در این مرحله روزانه 50-100 تار مو می‌ریزد.

ریزش مو تلوژن افلوویم

یک علت ریزش مو با انتهای سفید تلوژن افلوویم است

یک علت ریزش مو با انتهای سفید تلوژن افلوویم است. یعنی شرایطی است که موها در مرحله تلوژن می‌ریزند. این امر وقتی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی از موها زودتر از موعد وارد مرحله تلوژن می‌شوند و رشد فعال متوقف می‌شود. ریزش تلوژن دلایل متعددی دارد، اما نتیجه همه آن‌ها یکی است: کم‌پشتی گسترده (سرتاسری) مو. معمولا این عارضه کوتاه‌مدت است و طی چند ماه برطرف می‌شود. بعضی از دلایل شناخته شده‌ی تلوژن افلوویم عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی
 • شوک (مصدومیت، جراحی، بی‌هوشی)
 • استرس
 • رژیم غذایی ناسالم

در صورت ریزش مو با پیاز مو چقدر طول می‌کشد تا دوباره رشد کند؟

اگر موهایتان را با پیازش از جا بکنید ممکن است موقتا به فولیکول مو آسیب وارد شود. اما نهایتا یک پیاز جدید تشکیل می‌شود و موی شما دوباره رشد می‌کند. اگر ریزش مو با پیاز مو به فولیکول آسیبی وارد نکند، مو طبق همان چرخه طبیعی رشد می‌کند. اما اگر بر اثر کندن مو به فولیکول آسیب وارد شود ممکن است 2 تا 4 سال طول بکشد تا مو دوباره رشد کند.

ریزش مو با انتهای سیاه

ریزش مو با انتهای سیاه یعنی پیاز مو حاوی ملانین است

تمام موهایی که از ریشه می‌ریزند پیاز دارند. این پیاز ممکن است بزرگ یا کوچک،‌ سفید یا رنگی باشد. ریزش مو با انتهای سیاه یعنی پیاز مو ملانین دارد،‌ همان پیگمنت (رنگدانه) طبیعی که به موهای شما رنگ می‌دهد. اگر مویی بدون پیاز بود یعنی از ریشه جدا نشده و از ساقه شکسته است. دلیل شکستن مو می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • کشیده شدن (بر اثر محکم بستن مو)
 • کمبود پروتئین
 • کمبود ویتامین یا مواد معدنی
 • در معرض آفتاب بودن بیش از حد
 • اتو یا سشوار کشیدن
 • رنگ کردن مو

راه حل برای جلوگیری از ریزش مو با پیاز مو

اگر ریزش موی شما زیادتر از میزان طبیعی است بهتر است، درمان‌های عامیانه و یا روش‌های ضد ریزش تبلیغاتی را رها کنید. در مرحله اول توسط پزشک متخصص پوست و مو ویزیت شوید. سپس روند ریزش موها را با کمک پزشک و آزمایشات زیر نظر قرار دهید. ممکن است پزشک کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی را تشخیص داده و با تجویز دارو‌های تقویتی و دیگر داروها ریزش موی شما را کنترل کند.

یکی دیگر از عوامل ریزش مو قرار گرفتن در شرایط پرتنش و استرس زا است. جالب است بدانید استرس و اضطراب می‌تواند یکی از دلایل اصلی ریزش مو تلوژن باشند. در بسیار از موارد دلیل ریزش مو ژنتیکی (الگوی طاسی مردانه) است. در این موارد کاشت مو می‌تواند یک راه حل اساسی باشد. همانطور که می‌دانید کاشت مو در شیراز ، مرکز کاشت مو در کشور است. جهت مشاوره می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

کلام آخر

ریزش مو با ریشه سفید یک باور غلط است و این سفیدی که در انتهای برخی از تارهای مو می‌بینید در اصل پیاز مو هستند. ریزش مو با پیاز مو امری طبیعی است و در طول چرخه رشد اتفاق می‌افتد. اگر ریزش موهای شما بیش از 50-100 تار مو در روز است آن وقت باید به فکر راه‌حلی برای آن باشید. در انتها از شما درخواست داریم سوالات و نظرات خود را در پایان همین صفحه (بخش نظرات) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات پر تکرار

علت ریزش مو با ریشه سفید چیست؟

قسمت سفیدی که بعد از ریزش در انتهای تار مو دیده می‌شود در اصل پیاز مو است نه ریشه مو. ریزش مو با پیاز کاملا طبیعی است و در چرخه رشد مو اتفاق می‌افتد و موها بعد از ریزش جای خود را به تارهای جدید می‌دهند.

ریزش مو با انتهای سفید نشانه چیست؟

ریزش 50 تا 100 تار مو در روز امری طبیعی است. برخی از این تار موها دارای انتهای سفید هستند که همان پیاز مو است. اگر تعداد تار موهای ریخته شده که پیاز مو به آن‌ها وصل است زیاد باشد می‌تواند نشانه تلوژن افلوویم باشد.

تلوژن افلوویم چیست؟

تلوژن افلوویم عارضه‌ای است که رشد موها زودتر از موعد متوقف می‌شود و وارد مرحله تلوژن می‌شوند و می‌ریزند. یک علت ریزش مو با انتهای سفید می‌تواند تلوژن افلوویم باشد.

ریزش مو با انتهای سیاه نشانه چیست؟

برآمدگی سیاه‌ رنگ در انتهای برخی از تارهای موی ریخته شده همان پیاز مو است. اگر پیاز مو ملاتونین داشته باشد دارای پیگمنت است و به رنگ سیاه (به رنگ موی شما) در می‌آید. در کل ریزش مو با پیاز در چرخه طبیعی مو اتفاق می‌افتد و جای نگرانی ندارد.

50 دیدگاه دربارهٔ «ریزش مو با انتهای سفید»

 1. سلام
  من اتفاقی چند تار موهام کنده شد و دارای بخش سفیدرنگ پایانی بود
  ایا از ریشه کنده شده ؟
  چطوری متوجه شویم مو از ریشه کنده شده ؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر کلا موها از ریشه (گرافت مو) ریزش نمی‌کنند. اما ممکنه موهایی که ریزش میکنن رشد مجدد نداشته باشن، باید روند ریزش مو رو توسط متخصص پوست و مو زیر نظر داشته باشید.

   پاسخ
 2. من هم21ساله موهام رو میکنم اما الان شنیدم که همه اون موها رو که کندم از پیاز مو بوده ومن کندم نه از ریشه پس قول میدم که دست به موهام نزننم خدایا شکرت که به من یه در بازی گذاشتی ممنونم ازت ممنون

  پاسخ
 3. من ۳ماه بعداززایمان ریزش موباریشه سفیددارم مولتی ویتامین طبق نظر پزشک مصرف میکنم ولی استرس بسیارشدید داشتم میشه من وراهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   نگران نباشید، روند کنترل ریزش موهاتون رو زیر نظر متخصص پوست و مو دنبال کنید.

   پاسخ
 4. سلام من ریزش مو با انتهای سفید رنگی دارم
  احساس میکنمم فرق سرم ی خورده کم پشت شده ایا طبیعیه ۱۴ سالمه

  پاسخ
  • به صورت کلی ریزش مو با انتهای سفید طبیعی است، اما در صورت ریزش شدید می‌تونید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

   پاسخ
  • سلام، ریزش مو با انتهای سفید یک اتفاق طبیعی هست اگر در مقادیر زیاد باشه باید تحت نظر متخصص پوست و مو قرار بگیرین.

   پاسخ
 5. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من وقتی میرم حموم،شامپو استفاده میکنم موهام میریزه یعنی صورتم پر از مو میشه
  آیا از کمبود ویتامین هستش
  زینک استفاده کنم رفع نمیشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بهتر هست به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و آزمایش‌های هورمونی رو انجام بدین و با توجه به تجویز پزشک شروع به مصرف قرص یا مولتی ویتامین کنید.

   پاسخ
   • عزیز من الان گفتم روزی ۵ تا ۱۵ دونه مثلا موهام شونه میکنم شاید شاید موهام مثلا ۵ ۶ کلا بیوفته چیز خاصی نیست و یا مثلا سرم میخارونم شاید کنده شه موهام مثلا ۲ ۳ تا دونه ریز مو در حالت عادی ندارم

    پاسخ
 6. سلام روزی ۵ تا ۱۵ دونه عادیه؟ یعنی وقتی سرم رو میخارونم کنده میشن وگرنه در حالت عادی هیچ ریزش مو ای ندارم که خود ب خود بریزن عادیه؟ بهشون خیلی میرسم روغن بادام تلخ میزنم

  پاسخ
 7. من ۱۹ سالمه تقریبا یک سال میشه موهام ریزش دارن همه موهایی که از سرم میریزه انتهاشون سفید هست و احساس میکنم موها انگار دارن کنده نیشن خود به خود الان دیگه کم کم حس میکنم موهام داره کم پشت میشه علتش چی میتونه باشه ازمایش هم دادم همه چی اکی بود

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   عوامل ریزش مو بسیار پیچیده هست، پیشنهاد می‌کنیم زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو روند ریزش مو رو کنترل کنید.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   علل ریزش مو بسیار متعدد هست، می‌تونید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

   پاسخ
 8. سلام من 15 سالمه و دوستم ناخواسته خیلی محکم موهامو کشید(به طوری که به کف سرم دست میزدم درد می‌گرفت. آیا این میتونه باعث ریزش موها بشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر نگران نباشید، حتی اگر موها کنده بشه هم مجدد رشد می کنه چون فولیکول مو در جای خودش قرار داره.

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر مدتی هست ک من شب ک میخابم صبح بیدار میشم روی بالشم بین ۵ الی ۱۰ عدد مو ریخته ک تهشون حالت سفیدی رو داره یا حموم ک میرم ۳الی۴ تا مو میاد رو دستم میخاستم بپرسم طبیعی هست این ریزش ایا دوباره رویش میکنند ممنون میشم راهنماییم کنید

    پاسخ
 9. با سلام
  من مو هامو میکنم یعنی اختلال کندن مو دارم آیا موهایی که با پیاز جداد شده بازم جایگزین درمیاره یا خیر ؟ بعد تازگی ها هم موهام خیلی نازک شده خودش میریزه و باید از نزدیک دیده بشا اینقدر که نازکه چرا ؟

  پاسخ
 10. سلام من ۱۹ سالمه موهای جلوی سرم ریخته و کم پشت شده آزمایشی هم دادم مشکلی نداشتم ولی انتهای موهای من یه نقطه سفید هست که خیلی من رو میرسونه لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   ریزش مو به صورت طبیعی هم اتفاق می‌افته، نگران نباشید،‌اون نقاط سفید پیاز مو هست.

   پاسخ
 11. سلام وقت بخیر من حدود ۱ماه پیش دکلره کردم کف سرم سوخت و زخم شد و موهای همون قسمت زخم کنده شد چه دارویی مصرف کنم و آیا رشد میکنه مجدد؟

  پاسخ
   • سلام ووقت بخير،من بعدازسه ماه مصرف دمنوش رازيانه(درحين مصرف)موهام از كم به زياد شروع به ريزش كرده الان حدود ٢ماهه همينجور ميريزه من درحين مصرف رازيانه كاهش اشتها وكاهش وزن٥كيلويي تو سه ماه داشتم
    ريزش موهام از رازيانه س يا كاهش وزن؟

    پاسخ
 12. سلام 33سالمه ریزش مو دارم روزی 100تا میریزن ب چند متخصص مو مراجعه و همه ازمایش خون و هورمونی هم نوشتن و گفتن ک آزمایشات مشکلی ندارد اما همچنان ریزش مو ادامه داره وموهام همه ریخته خیلی نازک شدن بدون هیچ دلیل یا ارثی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
 13. سلام من در اثر کشیدن زیاد موهای بالای گوشم ریخته و کاملا تاس شده همون قسمت با ریشه سفید میشه راهنماییم کنید آیا مجدد رشد میکنه موهای اون قسمت؟؟و چکار کنم سریع تر دربیاد موهام

  پاسخ
  • سلام،
   ریزش مو در بغل‌های سر در خانم‌ها که اکثرا بر اثر کشش زیاد مو هست بسیار شایع هست. حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

   پاسخ
 14. سلام من موهام در تابستان میریزه خیلی هم شدید میشه
  زیر آفتاب هم نیستم میتونه دلیل خاصی داشته باشه ؟

  پاسخ
 15. سلام موهام میریزه سرم میخاره وپوست سرم پوسته پوسته میشه چیکار کنم حتا ابرو هام هم میریزه لطفا راهنمایی کنید من ۱۴ سالمه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر، ریزش مو عوامل متعدد و بسیار پیچیده‌ای داره حتما به صورت حضوری به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

   پاسخ
 16. سلام وقت خوش من موهایم می ریزه همرای پیازیش روزانه خیلی ک بورس بزنم زیادتر می ریزه جیلوی سرم همش ریخته پستی سر معلوم میشه میشه یه راه باشه کمک کنین جوانم هنوز
  اسم محمد

  پاسخ
  • سلام محمد جان
   ریزش مو پروسه ساده‌ای نیست و عموال زیادی دخیل هستن، پیشنهاد میکنم به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و بعد از معاینه و آزمایش‌ها با صبوری درمان رو شروع کنی.

   پاسخ
 17. سلام وقت بخیر من چند ماه ریزش مو دارم با ریشه سفید هر روز حدود 70 تا 100 تا هست شامپو ضد ریزش مو گرفتم از داروخانه نتیجه نداد من 21 سالمه خیلی نگران هستم

  پاسخ
 18. سلام خسته نباشید من مدتی خیلی ریزش مو شدید با انتهای سفید داشتم ولی الان کمتر شده حدود روزی ۳۰تا ۴۰دونه موهای نازک کوچک با انتهای سفید . من ۱۶سالمه، لطفاً کمکم کنید.

  پاسخ
 19. سلام خسته نباشید من مدتی هست ریزش مو شدید دارم بشتر وقت شستن مو و بعد از بستن هم وقتی دست داخل موهام بکشم مو حتما میاد لطفا کمکم کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 23

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.