نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند

ما برای بررسی نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند، از یک نظرسنجی بسیار معتبر که در دانشگاه پزشکی نان فانگ چین انجام شده است استفاده کرده‌ایم. در این نظر سنجی از 131 بیمار بعد از درمان کاشت مو نظرخواهی شده است. نتیجه نهایی این نظرسنجی نشان می‌دهد که با گذشت 6 ماه از کاشت مو، بیش از 87 درصد افراد از کاشت خود رضایت داشتند. در ادامه مقاله این نظرسنجی را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

علاوه بر بررسی نظرات در مورد کاشت مو 4 نکته طلایی را خواهیم گفت و به چهار پرسش اساسی پاسخ خواهیم داد:

 • آیا موهای کاشته شده ریزش پیدا می‌کنند؟
 • آیا می‌توانم از موی بدن برای کاشت موی سر استفاده کنم؟
 • آیا انجام دادن کاشت مو عوارض جانبی خاصی دارد؟ 
 • آیا فرد مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر؟
نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند؛ نظرات واقعی مردم در مورد کاشت مو

اگر در مورد مطلوب بودن نتیجه کاشت مو تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر خواندن نتایج نظرسنجی، نظرات همین مقاله (در پایین صفحه) را نیز بررسی کنید. ما با دقت بسیار تنها نظراتی که توسط افراد واقعی و بدون جانبداری ثبت شده است را تایید کرده و نمایش می‌دهیم. به طور کلی، نظرات اکثر افراد رضایت بخش بوده است. همچنین شما می‌توانید جهت مشاوره و انجام کاشت مو در شیراز روی لینک کلیک کنید.

نظرات در مورد کاشت مو در دانشگاه پزشکی نان فانگ چین

در این نظر سنجی از مقیاس شناخته شده FACE-Q برای سنجش میزان رضایت بیماران بعد از کاشت مو استفاده شده است. افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی 131 نفر (شامل 99 مرد و 32 زن) هستند. اغلب مشارکت کنندگان در نظرسنجی، کاشت مو را با هدف ترمیم مو به دلیل ریزش ارثی (آلوپسی آندروژنتیک) یا  بهبود خط رویش مو انجام داده‌اند. علاوه بر این، همه بیماران کاشت مو را با روش جدید  FUE (بدون برش و جراحی) انجام داده‌اند و بعد از گذشت 6 ماه از کاشت، از آن‌ها نظرخواهی شده است. 

نتایج نشان می‌دهند که بیش از 87 درصد افراد از کاشت خود رضایت داشتند و تنها 12 درصد افراد بعد از گذشت 6 ماه همچنان از نتیجه کاشت موی خود ناراضی بودند. علاوه بر این، 81 درصد بیماران فکر می‌کنند که عملکرد اجتماعی آن‌ها بعد از کاشت مو بهبود یافته است. همچنین آن‌ها به طور میانگین معتقدند که 5.81 سال (تقریبا 6 سال) جوان‌تر از قبل به نظر می‌رسند. 

میزان رضایت افرادی که کاشت مو انجام داده اند

نکته: برای مشاهده نسخه اصلی مقاله نظرسنجی کاشت مو که در مجله Aesthetic Plastic Surgery منتشر شده است، روی لینک کلیک کنید.

من کاشت مو انجام دادم، آیا این درمان را به دیگران پیشنهاد می‌دهم؟

با توجه به رضایت بالای بیماران از کاشت موی بدون برش و جراحی، اغلب افراد تمایل داشتند تا آن را به سایرین توصیه کنند. جالب است بدانید که 45 درصد از مشارکت کنندگان، بعد از کاشت مو سریعا بهبود پیدا کردند (حداقل درد و ناراحتی را از فرایند کاشت خود تجربه کرده‌اند)، 39 درصد با گذراندن دوره نقاهت به تدریج بهبود یافته‌اند و تنها 13 درصد از افراد به مدت زمان بیشتری برای بازیابی سلامت خود احتیاج داشته‌اند. به طور کلی، هیچ عارضه جانبی قابل توجهی در روش کاشت موی FUE گزارش نشده است.

نتایج کاشت مو قبل و بعد

تجربه کاشت مو از نظر پزشکان

جدیدترین روش کاشت مو، برداشت تک تک فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده (معمولاً پشت یا کناره‌های سر) و سپس کاشت آن‌ها در ناحیه گیرنده‌ای است که در آن ریزش مو اتفاق افتاده است. این یک روش علمی تایید شده است که در مقایسه با روش‌های قدیمی کاشت مو (شامل برداشتن نواری از پشت سر)، کم تهاجمی به شمار می‌رود. اغلب پزشکان به دلیل بهبودی سریعتر، زخم و ناراحتی کمتر این روش را به بیماران خود توصیه می‌کنند. به طور کلی، این روش کاشت مو در اغلب موارد عارضه جانبی طولانی مدت و قابل توجهی ندارد. 

چهار نکته طلایی در مورد کاشت مو

1. آیا موهای کاشته شده ریزش پیدا می‌کنند؟

در بیشتر موارد، کاشت مو با هدف ماندگاری مادام‌العمر انجام می‌شود؛ زیرا فولیکول‌های موی کاشته‌شده معمولاً از ناحیه بانک مو (اغلب پشت یا کناره‌های سر) گرفته می‌شوند و سپس در ناحیه گیرنده (جایی که ریزش مو اتفاق افتاده) کاشته می‌شوند. فولیکول‌های موی کاشته‌شده معمولاً به هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) که عامل اصلی در طاسی الگوی مردانه و زنانه است، مقاوم هستند. در نتیجه، انتظار می‌رود موهای کاشته‌شده در مقایسه با موهای بومی که تحت تأثیر ریزش موی ژنتیکی قرار دارند، دائمی‌تر و کمتر مستعد ریزش باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ماندگاری موهای کاشته شده را مطالعه کنید.

موهای کاشته شده در مقابل هورمون DHT مقاوم هستند و نمی ریزند.

نکته مهم: ریزش اولیه موهای کاشته شده بخشی طبیعی از فرایند درمان است. بعد از کاشت، فولیکول‌های موی تازه کاشته شده یک مرحله موقت به نام «ریزش شوک» یا «فاز استراحت» را پشت سر می‌گذارند. در این دوره (1 تا 3 ماه بعد از کاشت) موهای کاشته شده می‌ریزند و بعد از آن رشد مجدد موهای جدید و دائمی شروع می‌شود.

2. آیا می‌ توانم از موی بدن برای کاشت موی سر استفاده کنم؟

استفاده از موهای بدن برای کاشت موی سر (روش BHT) امکان پذیر است. با این حال، در نظر داشته باشید چرخه رشد و ساختار موهای سر و موهای بدن متفاوت است. به همین دلیل، برداشت مو از ناحیه سر بیمار (بانک موی سر) استاندارد طلایی در نظر گرفته می‌شود و ظاهری یکپارچه و طبیعی‌تر ایجاد می‌کند. در مواردی که بانک موی سر بیمار ناکافی یا ضعیف است و نیاز به موهای اهداکننده اضافی وجود دارد، از برداشت از ریش به عنوان یک راه‌حل جایگزین استفاده می‌شود. زیرا موی ریش شباهت‌های بیشتری با ساختار و بافت موهای سر دارد.

3. آیا انجام دادن کاشت مو عوارض جانبی خاصی دارد؟

روش جدید کاشت مو (FUE) که در ایران با نام های میکرو گرافت یا میکرو گرافت FIT نیز شناخته می‌شود، یک روش کم تهاجمی با حداقل عوارض است. با این حال، مانند هر درمان پزشکی دیگر، کاشت مو نیز می‌تواند عوارض جانبی و ملاحظات بالقوه داشته باشد:

عوارض احتمالی و موقت کاشت مو

– تورم و التهاب: تورم پیشانی یا اطراف چشم ممکن است در چند روز بعد از کاشت رخ دهد. برای کاشتن گرافت‌ها برش‌های کوچکی در پوست سر ایجاد می‌شود که باعث التهاب می‌گردد. این فرایند التهابی منجر به گشاد شدن رگ‌های خونی، افزایش جریان خون و تجمع مایعات در ناحیه تحت درمان می‌شود. در نتیجه بافت‌های اطراف به طور موقت متورم می‌شوند. علاوه بر این، سرم‌های بی حسی مورد استفاده در طول کاشت می‌تواند منجر به تورم و تجمع مایع ادماتوز شود. تورم معمولا موقتی است و خود به خود برطرف می‌شود.

– خونریزی: در طول کاشت، برش‌ها یا سوراخ‌های کوچکی هم در ناحیه بانک مو و هم در ناحیه گیرنده ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث خونریزی جزئی شود. شدت خونریزی معمولا کم است اما اگر فرد آسپرین و سایر داروهای رقیق‌کننده خون (ضد انعقادها) را مصرف کند، ممکن است که شدت خونریزی افزایش یابد. معمولا پزشکان برای جلوگیری از این عارضه، تست‌های انعقادی (PT . PTT . INR) را در آزمایشات قبل از کاشت مو قرار می‌دهند.

– عفونت: در روش کاشت مو میکرو گرافت، عفونت در ناحیه بانک مو یا گیرنده بسیار نادر است. با این حال، اغلب پزشکان آنتی بیوتیک‌ها را جلوگیری از بروز عفونت‌های احتمالی و پخش شدن آلودگی‌های باکتریایی در بین گرافت‌ها تجویز می‌کنند.

4. آیا فرد مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر؟

به طور کلی کاشت مو برای اکثر افراد درمانی کم تهاجمی، بی‌خطر و موثر است. با این حال، برخی افراد ممکن است فرد مناسبی برای کاشت مو نباشند:

 • کسانی که به علت بیماری‌های زمینه‌ای دیگر مثل ریزش سکه‌ای (با نام علمی  آلوپسی آره آتا)، اختلال موکنی (با نام علمی تریکوتیلومانیا) و غیره دچار طاسی سر هستند، کاندید مناسب کاشت مو نیستند.
 • کسانی که زخم‌های توده‌ای، ضخیم و بزرگ (اسکار کلوئیدی) در نواحی سر خود دارند، فرد مناسبی برای کاشت مو نیستند؛ زیرا احتمال بروز التهابات در آن‌ها بیشتر است.
 • افرادی که دارای انواع عفونت در ناحیه پوست سر (شامل عفونت‌های قارچی، باکتریایی یا ویروسی) هستند، دیرتر بهبود می‌یابند و دوره نقاهت آن‌ها طولانی‌تر است. به همین دلیل کاشت مو برای این دسته از افراد توصیه نمی‌شود.
 • افراد در سنین پایین‌تر از 25 سال، کاندید مناسب کاشت مو نیستند، زیرا الگوی ریزش مو هنوز در آن‌ها تثبیت نشده است. بهتر است پس از سپری شدن دوره ریزش و مشخص شدن الگوی طاسی سر، اقدام به کاشت مو کنند.
 • کسانی که موهای اهداکننده (بانک مو) کافی ندارند، کاندید مناسبی برای کاشت نیستند. زیرا موها از ناحیه بانک مو بیمار برداشته و به نواحی خالی پیوند زده می‌شود. اگر بیمار فاقد ظرفیت مناسب بانک مو باشد، نتیجه کاشت مو مطلوب نخواهد بود. 
چه کسانی کاندید مناسب کاشت مو نیستند؟

نتیجه گیری: نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند

 اگر با مشکلات ریزش و طاسی سر مواجه شده باشید، احتمالا کاشت مو را به عنوان یکی از راه حل‌های پیشروی خود بررسی کرده‌اید. افراد اغلب تمایل دارند که برای تصمیم گیری بهتر، نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده‌اند را بپرسند. به همین خاطر، ما در این نوشتار به بیان تجربه سایرین از کاشت مو پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم از طریق مشورت با فرد متخصص، در ابتدا مشخص کنید که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر؟ 

در پایان از شما میخواهیم سوالات و  نظرات در مورد کاشت مو را با ما و دیگر دوستان در پایان این صفحه (بخش نظرات) به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی پرسش های شما هستیم.

در انتهای صفحه می توانید نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند را مشاهده کنید.

20 دیدگاه دربارهٔ «نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند»

 1. سلام من و برادرم از صایین قلعه زنجان میخوایم بیایم شیراز برای انجام کاشت مو شما کجا رو پیشنهاد میدین که کارشون تضمینی باشه

  پاسخ
 2. من می خوام کاشت مو انجام بدم اما گفتن فقط قسمت جلو رو مو میکارن بقیه اش میره برای سال آینده
  اینجوری کاشت موهام ظاهر بدی پیدا نمیکنه؟

  پاسخ
  • شما دو راه حل کلی دارید در این شرایط:
   راه حل اول: اگر تمام تراکم رو در یک مرحله در کل سر پخش کنید علاوه بر اینکه بسیار کم تراکم میشه در مرحله دوم هم موهایی که کاشته شده ممکنه آسیب ببینن.
   راه حل دوم: اما اگر در مرحله اول موهای برداشت شده با تراکم بالا در جلوی سر کاشت بشه، هر کسی شما رو از روبرو میبینه جلوه زیبایی داره و خط رویش هم طبیعی میشه، و در مرحله دوم میتونید نواحی خالی در انتهای سر رو به راحتی پوشش بدین.

   پاسخ
 3. چند سال پیش با روش جراحی کاشت مو انجام دادم اما خیلی اذیت شدم و خونریزی داشتم
  برای کاشت مجدد چند تا کیلینیک که زنگ زدم گفتن روششون فرق کرده و درد نداره. راسته به نظرتون

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله امروزه کمتر از روش جراحی FUT استفاده میشه (فقط در شرایط خاص)، و روش‌های نوین کاشت مو که مبتنی بر روش FUE هست (که موها به صورت تار به تار برداشت میشه) در اکثر مراکز استفاده می‌شه.

   پاسخ
 4. سلام من سال ۹۸ شیراز کاشت انجام دادم خیلی خوب بود اون تکنسین میگن رفته عراق الان، میخوام مرحله‌ی دوم پشت سرم رو کاشت کنم کجا رو پیشنهاد میدین

  پاسخ
 5. سلام من ۴۵ سال سن دارم یک بار ۳ سال پیش به روش fit کاشت انجام دادم ولی خیلی کم پشته. آیا میشه با موی بدن یه کاشت دیگه انجام داد که پرپشت بشه موهام ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر بانک موی شما ظرفیت کافی داشته باشد، می‌تونید کاشت مجدد رو به همراه موهای بدن (موهای ریش قسمت زیر چانه) انجام بدین.

   پاسخ
 6. من از سنندج میخوام برم تهران برای کاشت مو بهم گفتن ۲۲ میلیون و ۵۰۰
  نکنه این همه خرج کنم بعد دوباره بریزه

  پاسخ
 7. دوستان گول نخورین قبلش کامل تحقیق کنید چون بعدش کسی تلفن جواب نمیده من مشهد کاشتم اما بعدش انگار منو نمیشناسن واقعا مهم اینه بعدش کسی باشه بگه چطور مراقبت کنی نه اینکه بعدش یهو ارتباط قطع بشه یا اینکه برای تقویتی ها و قرص و داروها هماهنگ کنن.. اصلا بپرسن چی شده موهات در اومد یا نه اما قبلش روزی دو بار زنگ میزنن

  پاسخ
 8. من کاشت انجام دادم راضیم ولی باید پشت سرم بکارم میگن بزار همونو چند سال دیگه جلو بکار به نظرتون درسته؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله می‌تونه تصمیم خوبی باشه، به جای اینکه پشت سرتون رو پوشش بدین، در چند سال آینده دوباره جلوی سر رو پر تراکم تر کنید.

   پاسخ
 9. همش تبلیغات هست و تا از مرکز ی مطمئن نشدین نرین من سال 97 تهران یک جلسه سه روزه انجام دام حس میکنم بانکک خراب کردن فقط همه چیز تو کلیپا خوبه اونجا میدن کاراموز

  پاسخ
 10. سلام-آیا کاشت موی جدید به موهای قبلی کاشته شده که ده سال از زمان آن سپری شده آسیب میرسونه ؟اصلا امکان کاشت مو مابین قبلی ها وجود داره ؟ ممنون میشم پاسخ رو بنویسید.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر کاشت بین مویی اگر توسط تکنسین مجرب انجام بشه، آسبی به موهای کاشته شده‌ی قبلی نمیرسونه. (در صورت تراکم بالای کاشت موی قبلی درصد کمی از آسیب طبیعی هست)

   پاسخ
 11. من کاشت مو انجام دادم شش سال پیش نتیجه خوبی نبود الان آنقدر اسمها پیچیده و انگلیسی اصلا معلوم نیست چه روشی بهتره هر کسی یه چیزی میگه

  پاسخ
 12. سلام من کاشت انجام دادم اصلا خوب نشد کاش بهم میگفتن با بانک ضعیف خیلی بد شد فقط دنبال جذب آدم هستن به نظر من همشون دروغ میگن

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد آرا: 15

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.