ایا بانک مو دوباره رشد میکند

یکی از مهمترین دغدغه‌های متقاضیان کاشت مو رشد مجدد بانک مو است. از جمله پرسش‌ها و دغدغه اشخاص این است که ایا بانک مو دوباره رشد میکند؟ ایا بانک مو ترمیم میشود؟ جواب این پرسش‌ها به صورت خلاصه خیر است. ما در این مقاله با جزئیات کامل این موضوع بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز 2 نکته طلایی در مورد ترمیم بانک مو را خواهیم گفت. همچنین می‌توانید جهت مشاوره کاشت مو در شیراز روی لینک کلیک کنید.

تعریف دقیق بانک مو و کاشت مو

تعریف بانک مو و کاشت مو

امروزه روش‌های متفاوتی برای کاشت مو در کلینیک‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش‌ها نام‌های متفاوتی مانند FIT، FUT و موارد دیگر دارند. با این حال یک چیز میان این روش‌ها مشترک است: در تمام این روش‌ها بخشی از سر و یا بدن به عنوان محلی انتخاب می‌شوند که مو از آن برداشته شده و سپس بر روی بخش‌هایی که موی آن‌ها ریخته، کاشته می‌شود. به این بخش بانک مو donor area گفته می‌شود. كه غالبا پشت سر افراد است.

بسیاری از افراد اگرچه مدت‌هاست موهای جلوی سر خود را از دست داده‌اند، با این حال پشت سر آن‌ها از موهایی پرپشت برخوردار است. در نتیجه تکنسین موها را به همراه ریشه مو (گرافت) از پشت سر به قسمت جلوی سر منتقل می‌کند. به این انتقال مو کاشت مو گفته ‌می‌شود. و در انگلیسی نیز hair transplant به معنی پیوند و یا انتقال مو است. اما آیا مویی که با ریشه (گرافت) جا به جا شده است دوباره رشد می‌کند؟ خیر.

ایا بانک مو ترمیم میشود ؟ (ترمیم به معنای رشد مجدد بانک مو)

ایا بانک مو دوباره رشد میکند

بگذارید یک مثال ساده بزنیم، آيا جا به جا کردن یک درخت با ریشه به مکانی دیگر باعث رشد مجدد درخت در مکان اول می‌شود؟ کاشت مو نیز دقیقا همین است. جا به جایی مو با ریشه (فولیکول مو) باعث رشد مجدد بانک مو نخواهد شد. شاید در آینده دور به روش سلول‌های بنیادی بتوان تعداد بسیاری گرافت مو را تکثیر کرد. هرچند استفاده از واژه «کاشت مو به روش سلول‌های بنیادی» نیز کاملا تبلیغاتی بوده و در حال حاضر در هیچ جای جهان انجام نمی‌پذیرد.

آیا رشد دوباره موهای بانک مو به روش کاشت مو ارتباطی دارد؟

همانطور که گفته شد، روش‌های متفاوتی درباره کاشت مو وجود دارد. با پیشرفت علم پزشکی هر روزه نیز به فهرست این روش‌ها اضافه می‌شود. در هر کدام از این روش‌ها برخورد متفاوتی با بانک موی فرد انجام می‌شود. اما به صورت کلی تمام روش‌ها از دو روش زیر مشتق شده اند. که در ادامه ضمن توضیح مختصری از هر روش، و امکان رشد موهای بانک مو در آن‌ها می‌پردازیم.

ترمیم بانک مو بعد از کاشت به روش FUT

در این روش که قدیمی‌ترین روش کاشت مو به شمار می‌رود، نیاز به یک عمل جراحی است. در این روش به کمک عمل جراحی، نواری از پوست پشت سر برداشته می‌شود. سپس فولیکول‌ها یا همان ریشه‌هایی که مو از آن‌ها رشد می‌کند، از پوست نوار برداشته شده و به سر فرد پیوند زده می‌شوند. پس در روش FUT معنای ترمیم بانک مو به معنای رشد مجدد بانک مو نیست.

ترمیم بانک مو در روش FUT

پس از برداشت نواری از پوست سر لبه‌های پوست سر به وسیله بخیه به هم دوخته می‌شود. و یک جای بخیه و یا زخم در پشت سر ایجاد می‌شود. جای بخیه به مرور زمان بهبود و به اصطلاح ترمیم می‌شود و توسط بقیه موها پوشانده می‌شود. در ادامه باقی بخش‌های بانک مو به حیات خود ادامه می‌دهند و رشد می‌کنند. در روش FUT ترمیم بانک مو به معنای بهبود جای بخیه است.

ترمیم بانک مو پس از کاشت به روش FIT

در روش FIT دیگر خبری از جراحی و جدا کردن بخشی از پوست سر نیست. بانک مو در این روش نیز مانند روش قبلی، پشت سر است. در این روش که اقبال بسیار زیادی نیز به آن وجود دارد، موهای فرد از پشت به کمک پانچ از سر فرد جدا می‌شوند. سپس موها در شیارهایی که در سر شما ایجاد می‌شود، کاشته می‌شوند. تقریبا ۹۵ درصد جراحی‌های کاشت مو در ایران به روش FIT است.

ترمیم بانک مو به روش FIT & FUE

در ایران روش FIT با مشتقات دیگری مانند SUT، میکروگرافت و غیره نیز شناخته می‌شود. باید توجه کنید که در روش FIT مو به همراه ریشه (گرافت) از پوست سر جدا می‌شود. در نتیجه به صورت علمی رشد مجددی نخواهد داشت. در تمامی روش‌های کاشت مو، گرافت مو از پشت سر به جلوی سر منتقل می‌شود. در نتیجه رشد مجدد بانک مو غیر منطقی است. برداشت مناسب از بانک مو در این روش بسیار مهم است.

رشد بانک مو بعد از کاشت به روش BHT

در این روش، بانک مو دیگر پشت سر فرد نیست. این روش که برای آقایان کاربرد دارد، از موهای ریش، سینه و کمر به عنوان بانک مو بهره می‌برد. طبیعی است که در این روش، بحث از رشد و یا تخریب مجدد بانک مو چندان مطرح نیست. موهای بدن اگرچه کیفیت کمتری نسبت به موهای پشت سر دارند، با این حال تاثیر چندانی در زیبایی و افزایش اعتماد به نفس افراد ندارند. بنابراین در روش BHT رشد بانک مو بعد از کاشت اهمیت چندانی ندارد. اما توجه داشته باشید موهای برداشته شده از ریش، رشد مجدد نخواهد داشت.

2 نکته طلایی رشد دوباره بانک مو

بگذارید یک بار دیگر مرور کنیم. ایا بانک مو دوباره رشد میکند؟ خیر. رشد دوباره بانک مو بعد از کاشت از لحاظ علمی امکان پذیر نیست. اما واژه “ترمیم” نیز برای مدت زمان لازم تا کاشت مجدد مو و یا مدت زمان لازم تا بهبود زخم‌های پشت سر نیز به کار می‌رود. پس دو نکته طلایی زیر را نیز عنوان می‌کنیم.

1- مدت زمان ترمیم بانک مو چقدر است؟

مدت زمان ترمیم بانک مو جهت کاشت مجدد مو یک سال است

در اینجا منظور ما از «ترمیم» بهبود جای زخم و آثار برداشت مو از بانک مو است. مدت زمان ترمیم بانک مو جهت کاشت مجدد مو حدود یک سال است. پس جهت اخذ نتیجه بهتر لازم است صبور باشید. پس از بهبود کامل بانک مو تکنسین بهتر می‌تواند جهت برداشت مو تصمیم بگیرد.

2- برداشت زیاد از بانک مو می تواند نتیجه عکس دهد

شما میخواهید با کاشت مو ظاهر جلو سر خود را بهبود دهید. با برداشت زیاد از بانک مو پشت سر شما خالی خواهد شد. یعنی موهای شما در جلو زیبا به نظر می‌رسد اما در عوض بانک موی خود را خالی کرده‌اید. در برداشت از بانک مو حتما دقت کافی داشته باشید. و فرصت کاشت مجدد مو را از دست ندهید.

سوالات پر تکرار

ایا بانک مو دوباره رشد میکند؟

تکنسین موها را به همراه ریشه (گرافت) از پشت سر (بانک مو)‌ به جلوی سر منتقل می‌کند در نتیجه امکان ترمیم بانک مو بعد از کاشت وجود ندارد.

در روش FUT رشد مجدد بانک مو امکان پذیر است؟

در روش FUT یک نوار از پوست سر جدا می‌شود. در نتیجه رشد بانک مو بعد از کاشت معنا ندارد. زیرا پوست به همراه مو و ریشه مو برداشته شده است.

در روش FIT ترمیم بانک مو پس از کاشت امکان پذیر است؟

در روش FIT مو به همراه ریشه (گرافت) جا به جا شده است. امکان رشد دوباره مو در بانک مو از لحاظ علمی وجود ندارد.

برداشت زیاد از بانک مو خطرناک است؟

برداشت زیاد از بانک مو، موهای پشت سر شما را خالی نشان خواهد داد. شما میخواید موهای ظاهر خود را بهبود ببخشید یا با یک تصمیم اشتباه وضعیت را بدتر کنید.

16 دیدگاه دربارهٔ «ایا بانک مو دوباره رشد میکند»

 1. برعکس مطالبی که متخصصان در مورد عدم رویش مجدد مو از قسمت برداشته شده بانک مو میگن، من یک ماه پیش کاشت مو انجام دادم و الان جای موهای برداشته شده بانک مو دوباره داره موی جدید رشد میکنه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر اینگونه نیست، برای کاشت ابرو یک نوار باریک از پشت سر به روش جراحی برداشته میشه، و هیچگونه آسیبی به دیگر موهای شما نخواهد زد.

   پاسخ
 2. سلام، وقت بخیر
  آیا بجای لیزر کردن صورت میشه برداشت مو انجام داد؟
  منظورم اینه که مو غز صورت برداشت بشه اما جایی کاشته نشه

  پاسخ
 3. سلام من یکسال ۳ماه هست کاشت انجام دادم ولی موهای ک کاشت کردم ریخت وخیلی کم حجم شدن در صورتی ک میگن بعد یکسال حجم میگیرن موها دلیل این ک موهام ریختن بعد یکسال چی هست

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   یک نکته مهم که وجود داره چون تمام گرافت‌ها در فاز استراحت موهای کاشته شده با هم شروع به رشد میکنن در بعضی افراد در انتهای فاز استراحت موها تراکم بیشتری مشاهده میشه که به مرور به حالت طبیعی خودش برمیگرده، اگر ریزش داره موهاتون حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

   پاسخ
 4. اگر بعد از برداشت مو از پشت سر مو دیگه رشد نمی کنه ، چرا پس تکنسین من بهم گفت برای کاشتن کف کله برو یکی دو سال بعد بیا تا قشنگ موهای پشت سرتون که برداشت کردیم در بیاد ، تا بتونیم کف کله رو هم دو باره بکاریم ، چون گفت دیگه بانک مو نداری باید دوباره در بیاد بعد بیا برای کاشتن کف کله ????

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   موهایی که از پشت سر برداشت میشه به همراه گرافت مو (ریشه) به صورت کامل برداشت میشه، بنابراین رشد مجدد اتفاق نخواهد افتاد، اگر بخوایم منطقی هم نگاه کنیم اگر بعد از هر مرتبه برداشت مو، موهای جدید رشد کنه پس میشه به مقدار نامحدود کاشت مو کرد… اما دلیل اصلی ایجاد فاصله بین کاشت اول و دوم ترمیم پوست، جهت توانایی برداشت گرافت بیشتر هست، همچنین پراکندگی برداشت جهت عدم آسیب به بانک مو هم باید حفظ بشه.

   پاسخ
   • دقیقا من کاشت کردم کاشت مو یک سراب فقط ،اگر خطایی رخ بده تو کارشون جوابگو نیستن و پاسخ نمیدن و فراری میشن البته همشون بی وجدان نیستن ولی وقتی خراب بشه یک عمر پشیمانی برات میمونه کسی هم کارینمیتونه بکنه

    پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در یک مرحله کاشت (تقریبا دو روز) بیشتر از تعداد مشخصی (بین 3000 تا 6000) گرافت نمیشه برداشت کرد، اگر بانک موی شما ظرفیت بیشتری داشته باشه می‌تونید در کاشت مجدد از اون استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد آرا: 25

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.