فروش بانک مو

اگر شما هم بانک مو ضعیفی دارید احتمالا در اولین قدم به فکر خرید یا فروش بانک مو افتاده‌اید. هر چند این ایده جالب به نظر می‌رسد، اما از نظر علمی امکان پذیر نخواهد بود. در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که چرا خرید بانک مو اشتباه است، و در آخر هم روش‌های جایگزین را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین می‌توانید جهت مشاوره کاشت مو در شیراز روی لینک کلیک کنید.

چرا کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران امکان‌پذیر نیست؟

خرید بانک مو ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد. اگر موهای شما هم به دلایل ژنتیکی، یا هر دلیل دیگری شروع به ریزش کرده، و دیگر بانک موی خوبی ندارید استفاده از بانک موی دیگران برای کاشت می‌تواند ایده‌ای وسوسه انگیز باشد. به‌خصوص اگر در دایره‌ی اطرافیانتان کسی باشد که رنگ و ساختار موهایش به شما شبیه است. اما متاسفانه کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران حداقل در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران و یا خرید و فروش بانک مو امکان پذیر نیست

با پیشرفت علم و فناوری ممکن است در آینده خرید مو از دیگران و یا تکثیر تعداد زیادی تار مو از یک عدد  تار مو در آزمایشگاه دست یافتنی باشد، اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد تحقق این امر در آینده نزدیک ممکن نیست. در صورت پیوند مو از فرد دیگر سیستم ایمنی بدن بلافاصله فولیکول‌های مو را به‌عنوان یک جسم خارجی شناسایی و به آن‌ها حمله می‌کند. موهای کاشته شده هم بدون اینکه فولیکول‌ها زمانی برای رشد پیدا کنند، می‌ریزند.

آیا پیوند مو از فرد دیگر به هیچ نحوی امکان‌پذیر نیست؟

حتی اگر اهداکننده و دریافت کننده مو از افراد یک خانواده باشند یا رنگ و ساختار موهایشان شبیه شما باشد باز هم پیوند مو از دیگران امکان‌پذیر نیست. چون ژنتیک و دی‌ان‌ای ن‌ها با شما متفاوت است. در صورت کاشت موی دیگران، سیستم ایمنی فولیکول‌ها را از بین می‌برد و موها دیگر نمی‌توانند رشد کنند. و کل زحمت و هزینه‌ی شما برای کاشت مو از بین می‌رود. تنها در دو حالت استثنا می‌توان کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران انجام داد:

پیوند مو از فرد دیگر در صورتی که آن فرد دوقلوی همسان شما باشد امکان‌پذیر است

1- دوقلوی همسان

پیوند مو از فرد دیگر در صورتی امکان‌پذیر است که آن فرد دوقلوی همسان شما باشد. به این دلیل که ساختار ژنتیکی و دی‌ان‌ای شما یکیست. درنتیجه بدن شما فولیکول‌های کاشته شده را به عنوان عضو خارجی نمی‌بیند و درصدد از بین بردن آن‌ها پیش نمی‌آید.

2- بعد از پیوند مغز استخوان

در پیوند مغز استخوان خون و سیستم ایمنی بدن شما جایگزین می‌شود. این کار معمولا برای کسانی که بیماری‌های خطرناک مثل سرطان دارند انجام می‌شود. نتایج پژوهشی که روی کاشت مو برای فردی که پیوند استخوان انجام داده نشان داد که اگر شخصی پیوند مغز استخوان انجام داده باشد و سپس از بانک موی همان فرد استفاده کند، بدنش موهای کاشته شده را پس نمی‌زند.

چرا سیستم ایمنی بدن کاشت مو از موی دیگران را پس می‌زند؟

سیستم ایمنی بدن بسیار پیشرفته است و به راحتی از بدن در برابر بیماری‌ها دفاع می‌کند. چون هم یک مکانیزم دفاعی درونی دارد و هم قابلیت یادگیری دارد. یکی از این مکانیزم‌های دفاعی درونی این است که تمام سلول‌های بدن با خود نشانه‌ای دارند که سیستم دفاعی از طریق آن متوجه می‌شود که آیا این سلول به بدن تعلق دارد یا خیر. کاشت مو از موی دیگران مثل ورود یک عضو خارجی به بدن است.

پیوند مو از دیگران مثل ورود یک عضو خارجی به بدن است

شاید به نظرتان منطقی نباشد که سیستم ایمنی به یک بافت مرده مثل مو حمله کند. اما خب وقتی شما کاشت مو از بانک دیگران انجام می‌دهید به جز خود مو،‌ فولیکول‌های مو را هم کاشت می‌کنید. مو‌های کاشته شده از همین فولیکول‌ها رشد می‌کنند. وقتی فولیکول مو کاشته می‌شود،‌ به رگ‌های خونی وصل می‌شود و همین باعث می‌شود که سیستم ایمنی وارد عمل شود.

تمام سلول‌های سالم بدن یک علامت دارند که سیستم ایمنی آن‌ها را با همین علامت می‌شناسد. اما پیوند مو از دیگران باعث می‌شود که سلول موهای کاشته شده این علامت را نداشته باشند. به همین دلیل گلبول‌های سفید  خون بلافاصله به آن‌ها حمله می‌کنند. به‌علاوه بدن در برابر این سلول‌های جدید آنتی‌بادی تولید می‌کند و باعث می‌شود که زودتر بریزند.

چرا پیوند عضو امکان‌پذیر است اما پیوند مو از دیگران شدنی نیست؟

در هنگام اهدای عضو با داروهای سرکوب‌کننده جلوی سیستم ایمنی گرفته می‌شود. و این داروها نمی‌گذارند که سیستم ایمنی عضو جدید را پس بزند. البته این داروها نه تنها دفاع سیستم ایمنی در برابر عضو جدید،‌ بلکه سیستم ایمنی را به‌طور کلی سرکوب می‌کنند. در مورد اهدای عضو که برای بدن حیاتی است، ارزش این را دارد که بخواهیم از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده کنیم. اما برای کاشت مو از موی دیگران ارزشش را ندارد که سیستم ایمنی بدن را از کار بیندازیم.

به جای کاشت مو با بانک موی دیگران چه کار می‌توان کرد؟

میکرو اسکالپ روشی جایگزین برای کاشت مو با بانک موی دیگران است

میکرو اسکالپ: می‌توان از میکرو اسکالپ استفاده کرد. که در این روش نقاطی شبیه به فولیکول مو روی سر ایجاد می‌شود و باعث می‌شود موها پرپشت‌تر به نظر برسند. حتی در صورتی که به صورت کامل طاس باشید، نقاطی شبیه به ریشه مو ایجاد خواهد شد که به تازگی این روش (میکرو اسکالپ اسپورت) بسیار پر طرفدار شده است. جهت دریافت مشاوره میکرواسکالپ در شیراز روی لینک کلیک کنید.

کاشت مو با موی مصنوعی: در این روش تارهای مصنوعی که رنگ و ساختارشان شبیه به مو هست برای شما کاشته می‌شود. تارهای مصنوعی رشد نمی‌کنند و مانند کاشت مو از سر دیگران عضو خارجی حساب می‌شوند. اما چون به رگ‌ها وصل نیستند سیستم ایمنی واکنش کمتری در برابر آن‌ها از خود نشان می‌دهد. با این حال در بسیاری از موارد بدن به این موهای مصنوعی واکنش آلرژیک نشان می‌دهد و احتمال این که بدن موهای مصنوعی را بپذیرد بسیار کم است.

کاشت با موهای بدن به روش BHT: می‌توان از موهای نواحی دیگر مثل ریش، موی سینه و یا کمر به عنوان ناحیه‌ی اهدا کننده استفاده کرد. با این کار حتی اگر موهای سر شما بسیار کم‌پشت هم باشد باز می‌توانید کاشت مو انجام دهید. با استفاده از روش کاشت مو از بدن Body Hair Transplant، هر فولیکولی را می‌توان برداشت و در جای دیگری کاشت. 

استفاده از پروتز مو: پروتز مو را میتوان نسخه‌ی پیشرفته و یا تکمیل شده‌ی کلاه گیس دانست. در این روش موهای مصنوعی که بیشترین شباهت با ساختار و رنگ موی شما دارند به صورت تخصصی و با استفاده از چسب‌های مخصوص به پوست سر چسبیده می‌شود. با وجود اینکه استفاده از پروتز مو در مقایسه با کلاه گیس‌ها عملکرد بهتری دارند اما با این حال پروتز مو نیز به صورت کلی موقت است.

کلام آخر

خرید و فروش بانک مو حداقل در زمان حال شدنی نیست و برای تحقق آن باید چشم به پیشرفت تکنولوژی بدوزیم. اما روش‌های جایگزین دیگری، مانند میکرو اسکالپ یا استفاده از موهای بدن برای کاشت، وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

سوالات پرتکرار

 آیا می‌توان با بانک موی دیگران کاشت مو انجام داد؟

خیر. پیوند مو از فرد دیگر شدنی نیست و هر کس تنها می‌تواند از موهای خودش برای کاشت استفاده کند. چون اگر دی‌ان‌ای موهای کاشته شده یا دی‌ان‌ای فرد فرق کند، سیستم ایمنی بدن آن‌ها را پس می‌زند و موها می‌ریزند.

آیا دوقلوها می‌توانند به هم مو اهدا کنند؟

برای پیوند مو از دیگران تنها دو مورد استثنا وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از بانک موی دوقلوی همسان است. دوقلوهای همسان چون دی‌ان‌ای مشابهی دارند می‌توانند از بانک موی یکدیگر برای کاشت استفاده کنند.

آیا می‌توان از موهای بدن به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد؟

بله. اگر بانک موی شما قوی نباشد در صورت تایید پزشک می‌توانید از موهای دیگر نواحی بدن، مثل ریش‌ها، برای کاشت استفاده کنید.

سیستم ایمنی بدن به موهای دیگران چه واکنشی نشان می‌دهد؟

سیستم ایمنی بدن موهای دیگران را به عنوان یک جسم خارجی در نظر می‌گیرد، و به سرعت تلاش می‌کند که آن را از بین ببرد. به همین خاطر هم کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران امکان‌پذیر نیست.

5 دیدگاه دربارهٔ «فروش بانک مو»

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.