بهترین سن برای کاشت مو

بهترین سن برای کاشت مو چقدر است؟ در پاسخ به این سوال، متخصصان کاشت مو در شیراز معتقدند که سن مناسب کاشت مو بعد از 25 سالگی و تثبیت الگوی ریزش موی فرد است. همچنین، افراد تا اتمام دهه 60 سالگی خود نیز منعی برای کاشت مو ندارند. در این مقاله عوامل موثر در انتخاب بهترین سن برای کاشت مو را به صورت تخصصی بررسی می‌کنیم. همچنین با خواندن این مقاله تا انتها متوجه خواهید شد که آيا کاندید مناسب کاشت مو هستید یا خیر؟

عوامل تعیین کننده سن مناسب کاشت مو

1. ثبات الگوی ریزش مو:

تثبیت شدن الگوی ریزش مو هنگام کاشت بسیار مهم است. اگر بلافاصله بعد از ریزش و کم تراکم شدن مو اقدام به کاشت کنید، نتایج کاشت شما ممکن است با از دست دادن موهای بیشتر (موهایی که کاشت نشده‌اند)، غیر طبیعی به نظر برسد. پس از سپری شدن این دوره می‌توانید اطمینان داشته باشید که موهای کاشته شده با الگوی ریزش موجود هماهنگ است و نتایج طبیعی‌تری دریافت می‌کنید.

زمان مناسب کاشت مو هنگامی است که الگوی ریزش مو تثبیت شده باشد

2. کیفیت و در دسترس بودن بانک مو:

بهترین سن کاشت موی سر زمانی است که ظرفیت بانک موی شما جهت انجام کاشت موفق کافی باشد. همانطور که می‌دانید موها از ناحیه اهداکننده خود بیمار (ناحیه بانک مو) برداشته می‌شود و به نواحی خالی پیوند زده می‌شود. اگر بیمار حجم زیادی از موهای خود را از دست داده و یا فاقد ظرفیت مناسب بانک مو باشد، نتیجه کاشت مو مطلوب نخواهد بود. بنابراین بعد از تثبیت الگوی ریزش و قبل از، از دست دادن گرافت‌های کافی در ناحیه بانک مو، برای کاشت اقدام کنید.

3. سلامت جسمانی فرد:

سلامت عمومی و هر گونه شرایط پزشکی زمینه‌ای فرد باید در نظر گرفته شود. برخی از مسائل بهداشتی یا داروهای بعد و قبل از عمل ممکن است بر واجد شرایط بودن افراد برای کاشت مو تاثیر بگذارد. یک ارزیابی پزشکی کامل به اطمینان از ایمنی و موفقیت کاشت مو کمک می‌کند. به طور مثال قبل از کاشت مو اطمینان پیدا کنید که ریزش موی شما تحت تاثیر عوامل هورمونی نیست.

قبل از کاشت مو اطمینان پیدا کنید که ریزش موی شما تحت تاثیر عوامل هورمونی نیست.

4. نوع و الگوی ریزش مو:

انواع مختلف ریزش مو (ریزش ارثی، ریزش سکه‌ای و غیره) و الگوهای (کاهش خط مو، طاسی تاج، نازک شدن مو) وجود دارد. در نظر داشته باشید که در همه این شرایط، کاشت مو راه حل مناسبی نیست. به عنوان مثال در ریزش سکه‌ای شما باید راه‌حل‌های درمانی دیگری را دنبال کنید. در این مقاله ما به بیان سن مناسب کاشت در اثر ریزش موی ارثی (به عنوان شایع ترین علت ریزش مو) پرداخته‌ایم.  شما باید شیوه درمان خود را متناسب با نوع ریزش مو و نواحی کم تراکم سر انتخاب کنید.

حداکثر و حداقل سن برای کاشت مو چقدر است؟

اکثر متخصصان کاشت مو توافق دارند که حداقل سن کاشت مو 25 سال است. همچنین، سن ایده آل برای یک کاشت موفق 28 سال به بالا تخمین زده می‌شود. علاوه بر این، افراد تا اتمام دهه 60 سالگی خود نیز در صورت برخورداری از شرایط کاشت (مانند بانک موی مناسب و نداشتن بیماری زمینه‌ای جدی) منعی برای کاشت مو ندارند.

حداکثر سن کاشت مو تا اتمام دهه 60 سالگی و حداقل سن برای کاشت مو 25 سال است

چرا توجه به سن مناسب کاشت مو مهم است؟

مو در ناحیه اهداکننده (بانک مو) مجددا رشد نمی‌کند و به صورت کامل (به همراه فولیکول و پیاز مو) در جای دیگری کاشته می‌شود. با توجه به این نکته که موهای اهدایی از ناحیه بانک مو کاملا محدود هستند، بهتر است پس از سپری شدن دوره ریزش و مشخص شدن الگوی طاسی سر، اقدام به کاشت مو کنید. این کار تضمین می‌کند که نتیجه کاشت شما برای 5 تا 10 سال آینده نیز همچنان مطلوب و پر تراکم خواهد بود و خط رویش طراحی شده توسط پزشک متخصص، ظاهری زیباتر خواهد داشت.

آیا بهترین سن برای کاشت مو اقایان و زنان متفاوت است؟

برای انجام کاشت مو، هیچ محدودیت جنسیتی وجود ندارد. با این حال در نظر داشته باشید که سن مناسب برای کاشت مو در بین مردان و زنان به دلیل تفاوت در الگوهای ریزش مو و تاثیرات هورمونی می‌تواند متغیر باشد. مردان اغلب ریزش مو را شکل به ژنتیکی (آلوپسی آندروژنیک) تجربه می‌کنند. به همین خاطر بهترین سن برای کاشت مو در مردان در اواخر دهه 20 تا 50 سالگی در نظر گرفته می‌شود. در مقابل، اغلب زنان به خاطر تغییرات هورمونی با ریزش شدید مو مواجه هستند. بنابراین باید پس از رفع علت زمینه‌ای اقدام به کاشت مو کنند.

آیا کاندید مناسب کاشت هستید؟ دلایل ریزش مو و درمان‌ها

دلایل ریزش مو متفاوت و متعدد هستند. در نظر داشته باشید که قبل از انتخاب یک روش درمانی خاص، در ابتدا باید علت ریزش مو را شناسایی کنید. ما در جدول زیر، رایج‌ترین دلایل ریزش مو را بیان کرده‌ایم و راه‌حل‌‌های درمانی مناسب آن‌ها را آورده‌ایم. در ادامه جدول نیز به طور کامل، هر یک از این دلایل ریزش مو شرح داده شده است.

علت ریزشراه حل های درمانی

ریزش موی ارثی (آلوپسی آندروژنتیک)
– ماینوکسیدیل: محلول موضعی برای تقویت جریان خون به فولیکول‌های مو
– فیناستراید: کنترل هورمون DHT برای جلوگیری از ریزش مو
– پی آر پی و مزوتراپی برای مراحل اولیه ریزش موی ارثی می‌تواند موثر باشد.
– کاشت مو: یک راه حل دائمی برای الگوهای ریزش موی پایدار
ریزش مو به علت کمبود ویتامین یا بیماری (تلوژن افلوویوم)– شناسایی و رفع علت اصلی ریزش مو (بیماری، کمبود ویتامین، استرس و دارو)
– ماینوکسیدیل: برای تحریک رشد مجدد مو در مرحله ریکاوری
– پی آر پی ممکن است پس از رفع علت زمینه‌ای به رشد مجدد مو کمک کند.
ریزش مو به علت درمان‌های پزشکی (آناژن افلوویوم)– قطع عوامل ایجاد کننده ریزش (اغلب مربوط به شیمی درمانی یا داروهای خاص)
– پس از حذف عوامل ایجاد کننده، موها ممکن است دوباره رشد کنند.
– پی آر پی ممکن است پس از رفع علت اصلی به رشد مجدد مو کمک کند.
ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا)– استفاده از داروهای ضد التهابی قوی مانند کورتیکواستروئیدها
– ایمونوتراپی موضعی برای تحریک رشد مجدد مو

1. ریزش موی ارثی:

ریزش مو با نام علمی آلوپسی آندروژنتیک، در ایران اغلب با عنوان ریزش مو با الگوی مردانه یا ریزش موی زنانه شناخته می‌شود. این نوع ریزش ارثی است اما می‌توان آن را با دارو یا جراحی کنترل کرد. در مردان، ریزش موی ارثی می‌تواند پس از بلوغ فرد شروع شود و در طی سال‌های بعد وسعت طاسی افزایش پیدا کند. این نوع ریزش معمولا از بالای شقیقه‌ها شروع می‌شود، نواحی جلوی سر را کم تراکم می‌کند و و اغلب حلقه‌ای از مو را در اطراف سر باقی می‌گذارد. 

در ریزش موی ارثی زنان نیز، موها به آرامی در سراسر پوست سر نازک می‌شوند، اما اغلب نواحی جلوی سر به طور کامل طاس نخواهند شد. این ریزش مو می‌تواند هر زمان بعد از بلوغ آغاز شود؛ با این حال ریزش موی ارثی زنان همراه با روند افزایش سن نمود بیشتری پیدا می‌کند. 

راه‌حل درمانی: در ریزش موی ارثی، انجام یک کاشت موفق با در نظر گرفتن محدودیت سنی کاشت مو می‌تواند راه حلی دائمی باشد. همچنین، شما می‌توانید پی آر پی و مزوتراپی را در مراحل اولیه ریزش موی ارثی انجام دهید یا از محلول موضعی ماینوکسیدیل استفاده کنید.

ریزش موی ارثی با الگوی مردانه از بالای شقیقه‌ها شروع می‌شود، نواحی جلوی سر را کم تراکم می کند و و اغلب حلقه‌ای از مو را در اطراف سر باقی می‌گذارد.

 2. ریزش مو به علت کمبود ویتامین و سایر مواد ضروری:

این نوع ریزش که با نام علمی تلوژن افلوویوم شناخته می شود، زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی فولیکول روی پوست سر وارد فاز استراحت چرخه رشد مو به نام تلوژن می‌شوند، اما فاز رشد بعدی شروع نمی‌شود. این باعث ریزش مو در سراسر پوست سر بدون رشد موهای جدید می‌شود. این نوع ریزش منجر به طاسی کامل نمی‌شود، اما ممکن است روزانه 300 تا 500 تار مو از دست بدهید و موها به خصوص در قسمت تاج و شقیقه ها نازک به نظر برسند.

عدم تعادل تیروئید، بارداری، جراحی یا تب، معمولاً باعث این نوع ریزش مو می شود. همچنین ممکن است در نتیجه کمبود ویتامین یا مواد معدنی و آهن رخ دهد یا استفاده از برخی داروها مانند ایزوترتینوئین یا وارفارین باعث این نوع ریزش مو شود.

راه حل درمانی: علاوه بر در نظر گرفتن بهترین سن کاشت مو، قطع علت‌های زمینه‌ای (مانند بیماری یا استرس) برای درمان این نوع ریزش در اولویت قرار دارد. همچنین شما می‌توانید برای تامین ویتامین و سایر مواد معدنی مورد نیاز مو، درمان‌های مزوتراپی، هیر فیلر و پی آر پی را نیز پیگیری کنید. 

کمبود ویتامین، استرس و عدم تعادل تیروئید، فاز استراحت مو را طولانی‌تر می‌کند

3. ریزش مو به علت درمان‌های پزشکی:

این نوع ریزش مو که با نام علمی آناژن افلوویوم شناخته می شود، یک ریزش موی سریع ناشی از درمان‌های پزشکی مانند شیمی درمانی است. داروهای قوی و سریع الاثر سلول های سرطانی را از بین می‌برند، اما ممکن است تولید فولیکول‌های مو در پوست سر و سایر قسمت های بدن را نیز متوقف کنند. پس از پایان شیمی درمانی، موها معمولاً خود به خود رشد می‌کنند. پزشک متخصص می‌تواند دارویی را برای کمک به رشد سریعتر مو ارائه دهد.

راه حل درمانی: معمولا پس از اتمام درمان و بهبود شما از بیماری، این نوع ریزش متوقف می‌شود و چرخه رشد مو به تدریج به حالت طبیعی برمی‌گردد. با این حال، شما می‌توانید برای سرعت بخشیدن به فرایند رشد، مطابق با نظر پزشک پی آر پی را امتحان کنید. 

4. ریزش موی سکه‌ای:

ریزش مو با نام علمی آلوپسی آره آتا که در ایران اغلب به عنوان ریزش سکه‌ای مو شناخته می‌شود، یک بیماری خود ایمنی است. به این معنی که سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم از جمله فولیکول های مو حمله می‌کند. این باعث ریزش مو می‌شود و از رشد موهای جدید جلوگیری می‌کند. این وضعیت می‌تواند بزرگسالان و کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. این نوع ریزش مو معمولا به طور ناگهانی و بدون هشدار شروع شود و موهای سر به طور معمول به صورت تکه‌های کوچک می ریزند. موهای سایر قسمت های بدن از جمله ابروها و مژه ها نیز ممکن است ریزش کنند. 

راه حل درمانی: برای درمان ریزش سکه‌ای از کورتیکواستروئیدی موضعی (یک یا دو بار در روز) استفاده کنید و یا جلسات درمانی ایمونوتراپی را به صورت هفتگی انجام دهید. داروهای مهارکننده JAK و متوترکسات نیز می‌توانند راه‌حل‌های جانبی دیگری برای ریزش موی شما باشند. در نظر داشته باشید که درمان ریزش سکه‌ای مو باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. حتی اگر در بهترین سن کاشت مو قرار داشته باشید، تا پیش از رفع این بیماری کاشت مو به شما توصیه نمی‌شود.

در ریزش سکه‌ای، موها به صورت تکه‌های کوچک و به طور ناگهانی شروع به ریزش می کنند.

نتیجه گیری: کاشت مو برای چه سنی مناسب است ؟

هنگامی که اثرات ریزش مو خود را در ظاهر ما نشان می‌دهد، اغلب می‌خواهیم آن را سریعا رفع کنیم. این موضوع شاید برای جوانان 20 ساله که ظاهرا اوج زندگی آن‌هاست قابل درک تر باشد. این نگرانی کاملا به جا است. با این حال اگر می‌خواهید در 10 سال آینده باز هم موهای پرتراکم و یکدست داشته باشید، باید سن مناسب کاشت مو را بگذرانید. در این مقاله، به بیان عوامل موثر بر بهترین سن برای کاشت مو پرداختیم و انواع راه حل‌های درمانی برای الگوهای ریزش متفاوت را شرح دادیم. 

در انتها از شما می‌خواهیم اگر سوالی در مورد سن مناسب کاشت مو دارید، آن را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم. 

سوالات پر تکرار:

1. به طور کلی کاشت مو در چه سنی خوب است ؟

سن ایده آل برای کاشت مو بر اساس عوامل فردی متفاوت است. به طور کلی، افراد در اواخر دهه 20 که الگوهای ثابتی از ریزش مو را تجربه می‌کنند، اغلب کاندیدای مناسبی در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، توجه به بهترین سن برای کاشت مو به تنهایی یک عامل تعیین کننده نیست.

2. آیا عوامل مرتبط با سن کاشت موی سر بر موفقیت کاشت تأثیر می گذارد؟

موفقیت کاشت مو تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله سلامت کلی فرد، ثبات الگوی ریزش، کیفیت ناحیه بانک مو و انتظارات واقع بینانه قرار می‌گیرد. در صورتی که مراقبت های بعد از کاشت مو را با جدیت پیگیری کنید و عوامل مرتبط با بهترین سن برای کاشت مو را نیز در نظر بگیرید، نتیجه کاشت شما ماندگار خواهد بود.

3. چگونه بفهمیم کاندید مناسبی برای کاشت مو در سنین پایین تر هستیم؟

افراد جوان باید مطمئن شوند که الگوی ریزش موی آنها تثبیت شده است. مشاوره با یک متخصص ترمیم مو برای ارزیابی عواملی مانند کیفیت ناحیه اهداکننده، الگوی ریزش در بلند مدت و انتظارات بیمار بسیار مهم است. معمولا بهترین سن برای کاشت مو بالاتر از 25 سال در نظر گرفته می شود. در صورتی که واجد شرایط مناسب برای کاشت مو نیستید، می‌توانید درمان‌های دیگر مانند پی آر پی یا مزوتراپی را امتحان کنید.

4. بهترین سن برای کاشت مو اقایان چقدر است؟

مردان اغلب ریزش مو را شکل به ژنتیکی (آلوپسی آندروژنیک) تجربه می‌کنند. به همین خاطر بهترین سن برای کاشت مو مردان در اواخر دهه 20 تا 50 سالگی در نظر گرفته می‌شود.

5. برای زنان کاشت مو از چه سنی مناسب است؟

زنانی که ریزش مو شدید را تجربه می‌کنند، چه به دلیل عوامل ژنتیکی یا علل دیگر، می‌توانند کاشت مو را به عنوان یک شیوه درمانی در نظر بگیرند. با این حال، توجه به عوامل زمینه‌ای و ارزیابی ثبات ناحیه اهداکننده قبل از تصمیم‌گیری در مورد روش درمان ضروری است.

6. آیا افراد مسن هنوز هم می‌توانند کاشت مو انجام دهند؟

سن مانعی حتمی برای کاشت مو موفق نیست. افراد مسن‌تر در صورتی می‌توانند کاشت کنند که منطقه اهداکننده پایدار (بانک موی با کیفیت) و انتظارات واقع‌بینانه داشته باشند. این تصمیم با در نظر گرفتن سلامت کلی و شرایط خاص فرد گرفته می‌شود.

4 دیدگاه دربارهٔ «بهترین سن برای کاشت مو»

 1. من همسرم ریزش مو داشت دکتر گفت به خاطر فشار عصبیه اما الان تیکه تیکه داره میریزه و حالت سکه ای داره. استرس میتونه علت این مدل ریختن مو باشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اگر ریزش سکه‌ای باشه وقته مناسبی جهت کاشت مو نیست. با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

   پاسخ
 2. من جلوی سرم و قسمت شقیقه هام تقریبا خالی شده. عیبی نداره ماینوکسیدیل بزنم بعد اگه نتیجه نگرفتم کاشت مو کنم؟ تداخلی ندارند؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا با بررسی شرایط شما بهترین پیشنهاد رو بهتون ارائه بدن.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.