حداقل سن کاشت مو

حداقل سن کاشت مو چقدر است؟ در پاسخ به این سوال، متخصصان کاشت مو در شیراز معتقدند که حداقل سن برای کاشت مو بعد از اتمام 25 سالگی و تثبیت الگوی ریزش موی فرد است. در ادامه مقاله، ما به بررسی عوامل موثر بر حداقل سن مناسب کاشت مو خواهیم پرداخت و 3 درمان جایگزین را برای افرادی که هنوز به سن مناسب کاشت مو نرسیده‌اند، معرفی خواهیم کرد.

چه عواملی حداقل سن برای کاشت مو را تعیین می‌کنند؟

1. تثبیت شدن الگوی ریزش مو: معمولا افراد جوان تمایل دارند تا هر چه سریع‌تر از مزایای کاشت مو بهره‌مند شوند. این دسته از افراد باید در نظر داشته باشند که بعد از کاشت مو در سن پایین، ریزش موهای بومی (موهای کاشته نشده) آن‌ها همچنان ادامه دارد. به همین دلیل، نتیجه کاشت ممکن است با از دست دادن موهای بیشتر (موهایی که کاشت نشده‌اند)، غیر طبیعی به نظر برسد. بنابراین، سپری شدن حداقل سن مناسب کاشت مو ضروری است.

حداقل سن کاشت مو، 25 سال و بعد از تثبیت الگوی ریزش مو است.

2. نوع ریزش موی فرد: برخی افراد ممکن است در دوران بلوغ دچار ریزش موی موقت (ریزش موی افلوویوم) شوند که با ریزش دائمی موها تفاوت دارد. به طور کلی، انواع مختلف ریزش مو (ریزش ارثی، ریزش سکه‌ای و غیره) وجود دارد که هر کدام نیازمند راه‌حل درمانی متفاوتی است. بنابراین، حتی بعد از سپری کردن حداقل سن مناسب، کاشت مو به همه افراد توصیه نمی‌شود. 

3. سلامت جسمانی فرد: در هر سنی که قرار داشته باشید، لازم است تا سلامت عمومی شما توسط پزشک متخصص ارزیابی شود. شرایطی مانند دیابت، مشکلات قلبی عروقی یا اختلالات خود ایمنی (مثل ام اس یا هپاتیت) می‌تواند بر واجد شرایط بودن کاشت مو تاثیر بگذارد. اغلب این آیتم‌ها در آزمایشات قبل از کاشت مو لحاظ می‌شوند؛ با این حال توصیه می‌کنیم که هرگونه بیماری زمینه‌ای خود را پزشک در میان بگذارید.

حداقل سن کاشت مو چقدر است؟

اکثر متخصصان کاشت مو عقیده دارند که پایین‌ترین سن برای کاشت مو اتمام 25 سالگی فرد است. همچنین، ایده آل ترین سن برای یک کاشت موی موفق 28 سال به بالا در نظر گرفته می‌شود. زیرا در این سن، الگوی ریزش موی افراد کاملا تثبیت شده است و  نتیجه کاشت موی آن‌ها برای 15 تا 20 سال آینده نیز همچنان مطلوب و پر تراکم خواهد بود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین سن کاشت مو را مطالعه کنید.

آیا حداقل سن لازم برای کاشت مو در زنان و مردان متفاوت است؟

حداقل سن کاشت مو در مردان و زنان، به دلیل تفاوت در الگوها و علل ریزش مو می‌تواند متفاوت باشد. برای مردان، الگوی طاسی مردانه (ریزش موی ارثی) اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست شروع می‌شود و در اواخر دهه بیست سالگی تثبیت پیدا می‌کند. به همین دلیل حداقل سن مناسب کاشت مو مردان، 25 سال در نظر گرفته می‌شود.

حداقل سن مناسب کاشت مو مردان، 25 سال و سن ایده آل کاشت مو بعد از 28 سالگی است.

در زنان، ریزش مو تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی قرار دارد. به همین دلیل، حداقل سن کاشت مو زنان باید بعد از ارزیابی کامل توسط پزشک متخصص و رفع علت زمینه‌ای تعیین شود.

من به حداقل سن مناسب برای کاشت مو نرسیده ام. چه درمان دیگری را انجام دهم؟

اگر حداقل سن کاشت مو را سپری نکرده‌اید و الگوی ریزش موهایتان تثبیت نشده است، می‌توانید درمان‌های جایگزین دیگری را برای کنترل ریزش یا تقویت سلامت مو امتحان کنید. بهترین روش‌های درمانی جایگزین عبارتند از:

1. پی آر پی: این روش شامل استخراج مقدار کمی از خون بیمار و سپس تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر است. درمان پی آر پی سلامت فولیکول مو و گردش خون را تقویت می‌کند. به همین دلیل اگر به سن مناسب کاشت نرسیده‌اید، پی آر پی می‌تواند راه حلی مناسب و بدون عارضه باشد.

در روش پی آر پی ابتدا پزشک حدود 10 سی سی خون از شما می‌گیرد. سپس خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود و در نتیجه پلاسمای با پلاکت فراوان (PRP) بدست می‌آید. این روش تقریبا بدون عوارض جانبی است و به 3 جلسه درمانی نیاز دارد.

2. مزوتراپی: مزوتراپی مو نیز یک روش تهاجمی دیگر است که برای اغلب افراد (به ویژه کسانی که به حداقل سن برای کاشت مو نرسیده‌اند) مناسب است. در این تکنیک، کوکتل ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی به پوست سر تزریق می‌شود.

در مزوتراپی از مواد مغذی که به صورت آماده در ظروف شیشه‌ای کوچک (کوکتل) قرار دارند، استفاده می‌شود. عوارض این روش درمانی بسیار کم است و معمولا شما به 3 تا 5 جلسه تزریق کوکتل مزو نیاز دارید.

3. هیر فیلر: فیلر مو شامل مواد مبتنی بر اسید هیالورونیک است که برای افزایش حجم و بهبود ظاهر موهای نازک تجویز می‌شود. البته در مقایسه با کاشت مو، راه حلی دائمی نیست، اما می‌تواند حجم و ضخامت موقتی موها را برای افرادی که به حداقل سن کاشت مو نرسیده‌اند، افزایش دهد.

فیلر مو از مواد مغذی زیادی مثل هیالورونیک اسید، آنزیمها، پروتئین‌ها و… تشکیل شده است. فیلر به لایه میانی سر تزریق می‌شود و عوارض جانبی شدید و طولانی مدتی ندارد. برای تزریق فیلر مو معمولا به  4 جلسه درمان نیاز دارید که هر جلسه به فاصله دو هفته یکبار انجام می‌شود.

3 درمان جایگزین برای کسانی که به حداقل سن کاشت مو نرسیده‌اند

نتیجه گیری: حداقل سن کاشت مو چقدر است؟

اغلب افراد جوان به محض اینکه نشانه‌هایی از طاسی و کم تراکم شدن سر در آن ها ظاهر می‌شود، تمایل دارند تا آن را هر چه زودتر رفع کنند. با توجه به اینکه برای جوانان، دهه 20 سالگی ظاهرا اوج زندگی آن‌هاست، این موضوع قابل درک است. با این حال اگر می‌خواهید کاشت موی شما برای 10 تا 15 سال آینده نیز همچنان مطلوب و پر تراکم باقی بماند، باید حداقل سن مناسب کاشت مو را بگذرانید.

در انتها از شما می‌خواهیم اگر سوالی در مورد حداقل سن کاشت مو دارید، آن را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

سوالات پر تکرار:

1. حداقل سن ایده آل برای کاشت مو چقدر است؟

حداقل سن ایده آل کاشت مو بر اساس عوامل فردی متفاوت است؛ اما اغلب افرادی که در اواخر دهه بیست سالگی خود قرار دارند و ریزش موی آن‌ها تثبیت شده است، فرد مناسبی برای کاشت مو هستند.

2. حداقل سن برای کاشت مو اقایان چقدر است؟

در اغلب مردان، الگوی طاسی مردانه (ریزش ارثی) در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست شروع می‌شود و در اواخر دهه بیست سالگی تثبیت پیدا می‌کند.  به همین خاطر حداقل سن کاشت مو مردان در اواخر دهه 20 سالگی در نظر گرفته می‌شود.

3. حداقل سن مناسب برای کاشت مو زنان چقدر است؟

زنان به دلایل مختلفی ریزش مو را تجربه می‌کنند و کاشت موی آن‌ها باید بعد از تشخیص پزشک و رفع علت‌های زمینه‌ای انجام شود. به همین دلیل حداقل سن کاشت مو در زنان متفاوت است.  

4. آیا سپری شدن حداقل سن لازم برای کاشت مو، بر ماندگاری کاشت تاثیر می‌گذارد؟

موفقیت کاشت مو تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله سلامت جسمانی فرد، ثبات الگوی ریزش، ظرفیت بانک مو و انتظارات واقع بینانه قرار می‌گیرد. در صورتی که مراقبت های بعد از کاشت مو را با جدیت پیگیری کنید و الگوی ریزش موی شما تثبیت شده باشد، نتیجه کاشت ماندگار خواهد بود.

5. آیا درمان‌ دیگری برای کسانی که به حداقل سن کاشت نرسیده‌اند، وجود دارد؟

اگر الگوی ریزش موی شما تثبیت نشده است و کمتر از 25 سال دارید، می‌توانید درمان‌های دیگر مانند پی آر پی، تزریق کوکتل مزوتراپی و فیلر مو را امتحان کنید. این روش‌ها در حفظ سلامت کلی و کاهش ریزش مو موثر هستند اما در مقایسه با کاشت مو معمولا ماندگاری کمتری دارند،

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.