درد پشت سر بعد از کاشت مو

آیا درد پشت سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟ اغلب مراجعه کنندگان در طول دوره نقاهت درد و ناراحتی خفیفی را در ناحیه پشت سر احساس می‌کنند که کاملا طبیعی است و به تدریج از بین می‌رود. ما در این مقاله شیوه درمان درد پشت سر را توضیح خواهیم داد و 7 توصیه مهم که برای موفقیت کاشت مو ضروری است، را مطرح خواهیم کرد. این توصیه‌ها توسط متخصصان کاشت مو در شیراز ارائه شده‌اند.

علت درد پشت سر بعد از کاشت مو چیست؟

در طی فرایند کاشت مو، تارها از ناحیه پشت سر برداشت می‌شوند و به جلوی سر (نواحی طاس یا کم تراکم) انتقال می‌یابند. احساس درد در پشت سر نیز به مرحله برداشت موی شما مرتبط است. 

اگر از روش قدیمی FUT برای کاشت مو استفاده کرده باشید، نواری باریک از پشت سر شما برش داده می‌شود. در این روش میزان درد و ناراحتی احساس شده در ناحیه بانک مو بیشتر است و به دوره نقاهت طولانی‌تری نیز احتیاج داد. اما اگر از روش جدید کاشت مو (میکروگرافت) استفاده کرده باشید، احساس درد بسیار کمتری خواهید داشت. 

نکته: در روش جدید میکروگرافت، از پانچ‌های سایز میکرو برای برداشت گرافت‌های مو استفاده می‌شود. در نتیجه، برش‌های بسیار ظریفی در ناحیه بانک مو ایجاد می گردد تا تارهای مو برداشت شود. البته در نظر داشته باشید که این تکنیک، بر خلاف روش قدیمی کاشت مو به جراحی و برش‌ وسیع نیاز ندارد. در نتیجه شما بعد از کاشت مو، حداقل درد و ناراحتی را در پشت سر تجربه خواهید کرد.

سر درد و التهاب بعد از کاشت مو به تدریج از بین می رود.

درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو

درد احساس شده در ناحیه بانک مو با سپری شدن دوره نقاهت به تدریج رفع خواهد شد. با این حال ما توصیه‌هایی را برای بهبود سریع تر شما شرح خواهیم داد:

1- استفاده از پماد موپیروسین: پماد موپیروسین برای جلوگیری از عفونت در ناحیه بانک مو موثر است. از هر روشی که برای کاشت مو استفاده کنید؛ زخم‌هایی در پشت سر ایجاد می‌شود (در روش قدیمی FUT برش ناحیه بانک مو وسیع بود اما در روش جدید میکروگرافت FIT تنها زخم‌های بسیار کوچک ناشی از پانچ‌های ظریف سایز میکرو است). موپیروسین می‌تواند احتمال پخش شدن عفونت در قسمت پشت سر را کاهش دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مصرف آن، مقاله پماد موپیروسین بعد از کاشت مو را مطالعه کنید.

2- استفاده از داروهای مسکن: تا زمان بهبود زخم‌های ایجاد شده در ناحیه بانک مو، می‌توانید از مسکن‌هایی مانند استامینوفن استفاده کنید. به طور کلی هنگامی که استامینوفن طبق دستور مصرف شود بی خطر است و می‌تواند در مدیریت درد خفیف تا متوسط پس از کاشت مو موثر باشد. اگر نیاز به مصرف مسکن‌های قوی‌تر داشتید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نکته مهم: ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی است که به کاهش درد و تب کمک می‌کند. با این حال ممکن است اثرات رقیق کنندگی خون داشته باشند. به طور مشابه داروهایی مثل ناپروکسن، مفنامیک، ادویل، پانادول نباید خودسرانه و بدون تجویز مصرف شوند.

3- مصرف قرص آناهیل: در دوره‌ بعد از کاشت مو می‌توانید با تجویز و صلاحدید پزشک متخصص خود، داروهای ضد التهابی مانند آناهیل را با دوز و زمان بندی مناسبی که پزشک تعیین می‌کند استفاده کنید. یکی از دلایل مهم مصرف آناهیل، خواص ضد التهابی قوی آن است. بعد از کاشت مو، معمولاً افراد دچار تورم در ناحیه اهداکننده (بانک مو) و گیرنده می‌شوند که مصرف قرص آناهیل می تواند این التهابات را به حداقل برساند.

4- هیدراتاسیون و رژیم غذایی مناسب: نوشیدن آب کافی و رژیم غذایی متعادل و غنی از غذاهای ضد التهابی می‌تواند روند بهبودی شما را تسریع کند. ویتامین‌های ب کمپلکس مثل ب7 و ب12 در ساختار و رشد مو نقشی اساسی دارند و شما باید آن‌ها را در تغذیه بعد از کاشت مو جای دهید. مصرف این ویتامین‌ها به انعقاد خون کمک می‌کنند و باعث می‌شود زخم‌ها سریع‌تر خوب شوند. همچنین، از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار بپرهیزید تا احتمال خونریزی بعد از کاشت مو کاهش یابد.

درمان درد پشت سر بعد از کاشت مو

5- رعایت نحوه صحیح خوابیدن: برای کاهش تورم و التهابات، باید هنگام خواب سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. البته، تورم پس از کاشت مو درجات مختلفی در افراد دارد. با این حال، معمولا توصیه می‌شود تا سه روز بعد از عمل شب‌ها به پشت (کمر) بخوابید و زیر سر دو عدد بالش قرار دهید و یا از بالش‌های مخصوص پشت گردن استفاده کنید. به طور کلی، در روز‌های ابتدایی بعد از کاشت مو سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

6- پرهیز از اضطراب و محرک‌های محیطی: اضطراب و استرس احساسات رایجی برای بیمارانی است که تحت عمل کاشت مو قرار می‌گیرند و می‌توانند به ایجاد یا تشدید سردرد منجر شود. محرک‌های بالقوه‌ای که ممکن است سردرد و اضطراب شما را تشدید کند، شناسایی و از آن‌ها اجتناب کنید (مانند نورهای روشن، صداهای بلند، بوهای تند، یا غذاهای خاص).

توصیه های مهم بعد از کاشت مو

  • مصرف آنتی بیوتیک ها: گرافت موهای کاشته شده در هفته اول که زخم‌ها هنوز کامل بهبود پیدا نکرده‌اند بسیار حساس هستند. شما باید داروهای تجویز شده مخصوصا آنتی بیوتیک‌ها را به موقع و سر وقت استفاده کنید. مصرف آنتی بیوتیک از بروز عفونت‌های احتمالی و پخش شدن آلودگی‌های باکتریایی در بین گرافت‌ها جلوگیری می‌کنند.
  • پرهیز از داروهای رقیق کننده خون: از مصرف خودسرانه مسکن‌های ژلوفن، بروفن، مفنامیک، ادویل، پانادول بپرهیزید (استامینوفن بلامانع است). همچنین در چند هفته اول بعد از کاشت، از مصرف آسپرین و سایر داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، اجتناب کنید.
  • پیگیری دستورالعمل صحیح شستشوی سر: پزشک شما دستورالعمل شستشوی سر در دو ناحیه بانک مو و کاشت شده را به شما ارائه می‌دهد. آن را به دقت پیگیری کنید. معمولا توصیه می‌شود که در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو، از اسپری ضدعفونی کننده زخم و سرم شستشو استفاده کنید.
  • استفاده از کمپرس یخ: برای کنترل تورم مایعات فراوان بنوشید و تکه‌های یخ را در پارچه‌ای تمیز قرار داده و روی ناحیه پیشانی بمالید. همچنین می‌توانید برای جلوگیری از پایین آمدن ورم به داخل چشم، یک هدبند فوم روی پیشانی قرار دهید. از قرار دادن یخ مستقیماً روی نواحی پیوند شده اکیدا اجتناب کنید. در واقع تا 7 روز بعد از کاشت، سعی کنید که ناحیه کاشت شده را لمس نکنید.
  • اجتناب از خارش و اصطکاک در نواحی کاشته شده: تا دو هفته بعد از عمل، گرافت‌های کاشت شده در وضعیت حساسی قرار دارند و هرگونه تماس شدید منجر به آسیب یا خارج شدن گرافت‌ها خواهد شد. بنابراین، نواحی گیرنده را تا حد امکان کمتر لمس کنید و خارش پوست سر اجتناب کنید. 
  • کاهش تعریق و فعالیت بدنی: از هرگونه فعالیت‌های جسمانی شدید و منجر به تعریق خودداری کنید. تعریق سر خطر عفونت گرافت‌های مو را به همراه خواهد داشت. بنابراین، شروع فعالیت‌های ورزشی و قرارگیری در معرض نور آفتاب را به تعویق بیاندازید.

نتیجه گیری

احساس درد در پشت سر نگرانی است که اغلب مراجعه کنندگان بعد از کاشت مو با آن مواجه هستند. درد در ناحیه برداشت مو، در طی دوره نقاهت بعد از کاشت به طور طبیعی کاهش می‌یابد. با این حال، ما در این مقاله توصیه‌هایی را جهت به حداقل رساندن درد پس از کاشت آورده‌ایم. شما می‌توانید تجربیات و پرسش‌های خود را در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما هستیم. 

سوالات پر تکرار:

1- علت درد پشت سر بعد از کاشت مو چیست؟

درد در پشت سر بعد از کاشت مو عمدتا ناشی از برداشت مو از ناحیه بانک مو است. با این حال عوامل مختلفی مانند کشش پوست سر، تحریک اعصاب در ناحیه بانک مو یا اضطراب می‌تواند به تشدید سردرد بعد از کاشت مو منجر شود.

2- آیا درد پشت سر پس از کاشت مو طبیعی است؟

اکثر مراجعه کنندگان در هفته‌های اول بعد از کاشت مو درجاتی از درد پشت سر، تورم و التهاب را تجربه می‌کنند که طبیعی است. در صورت تداوم درد یا تشدید آن با پزشک متخصص خود مطرح کنید؛ زیرا می‌تواند نشان دهنده عارضه‌هایی مانند عفونت، هماتوم یا آسیب عصبی باشد.

3- درد پشت سر بعد از کاشت مو معمولا چقدر طول می‌کشد؟

در اغلب موارد احساس درد در پشت سر در چند هفته اول بعد از کاشت مو به تدریج از بین می‌رود. در طی این مدت شما می‌توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.  

4- چه راه‌هایی برای کم شدن درد پشت سر بعد از کاشت مو وجود دارد؟

مصرف داروهای تجویز شده (مانند آنتی بیوتیک، موپیروسین و آناهیل) را جدی بگیرید. هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. رژیم غذایی مناسب برای بسته شدن سریع‌تر زخم‌های پشت سر را رعایت کنید و از هرگونه محرک‌های محیطی که اضطراب شما را افزایش می‌دهد. 

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.