سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو

آیا سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که اکثر مراجعه کنندگان 10 تا 14 روز بعد از کاشت مو، انقباض و سفتی پوست سر را تجربه می‌کنند. ما در این مقاله، توصیه‌هایی جهت رفع تدریجی تورم و سفتی سر بعد از کاشت مو را شرح خواهیم داد. این توصیه‌ها توسط متخصصان کاشت مو در شیراز ارائه شده‌اند.

علت سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو

سفتی پوست سر بعد از کاشت مو می‌تواند ناشی از چندین عامل مرتبط باشد. در طول فرایند کاشت، فولیکول‌های مو با استفاده از پانچ‌های سایز میکرو از ناحیه پشت سر برداشت می‌گردد. همچنین، برای کاشت گرافت‌ها در نواحی کم تراکم و طاس سر، لازم است تا در محل‌های قرارگیری تارهای مو برش‌های بسیار کوچکی ایجاد شود. 

هر دو فرایند برداشت و کاشت مو باعث ایجاد آسیب جزئی در پوست سر می‌شود. این تروما و آسیب جزئی التهاب در بافت‌های پوست سر را به همراه خواهد داشت که به نوبه خود منجر به احساس سفت شدن پوست سر می‌شود. علاوه بر این، تشکیل دلمه یا پوسته روی سر (که بخشی طبیعی از روند بهبودی بعد از کاشت است)، می‌تواند احساس سفت شدن پوست سر را تشدید کند.

سفتی پوست سر بعد از کاشت مو طبیعی است و به تدریج رفع می‌شود.

چه زمانی سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو رفع می شود؟

بعد از کاشت مو، احساس سفتی و انقباض پوست سر هم در ناحیه برداشت به وجود خواهد آمد. از نظر مدت زمان، سفت شدن پوست سر معمولاً در چند روز اول بعد از کاشت به اوج خود می‌رسد و به تدریج در طی چند هفته با بهبودی پوست سر کاهش می‌یابد. با این حال، تجربیات هر فرد ممکن است متفاوت باشد. 

درمان سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو

مصرف داروهای ضد التهابی: هنگامی که پوست سر در طی عمل کاشت مو دچار آسیب می‌شود، به عنوان بخشی از روند طبیعی بهبودی بدن، پاسخ التهابی ایجاد می‌کند. این التهاب می‌تواند باعث تورم، قرمزی و ناراحتی در ناحیه سر گردد. با کاهش التهابات، ممکن است که پوست سر سفت و منقبض شود. اگر داروهای ضد التهابی تجویز شده (مانند آناهیل) را مصرف کنید، التهابات و انقباض پوست سر سریع تر رفع می‌گردد.

رعایت نحوه صحیح خوابیدن: قرار دادن سر بالاتر از سطح بدن در طول خواب ممکن است به کاهش سفتی پوست سر بعد از کاشت مو کمک کند. در این حالت گردش خون بهتر و تخلیه لنفاوی در ناحیه سر را بهبود می‌بخشد که می‌تواند به کاهش تورم و رفع انقباض پوست سر کمک کند. 

اجتناب از فعالیت های شدید: از انجام فعالیت‌های شدید، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش در چند روز اول بعد از کاشت مو خودداری کنید تا تورم به حداقل برسد و از ناراحتی بیشتر جلوگیری شود.

استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد یا کیسه یخ پیچیده شده در پارچه را به مدت 10 تا 15 دقیقه چند بار در روز روی ناحیه پیشانی بمالید تا تورم و التهاب سر کاهش یابد. البته باید از قرار دادن یخ مستقیماً روی نواحی کاشت شده اجتناب کنید. در واقع تا 7 روز بعد از کاشت، سعی کنید که ناحیه پیوند شده را لمس نکنید.

درمان سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو

رژیم غذایی مناسب: مصرف آب کافی می‌تواند به کاهش سفتی پوست سر بعد از کاشت مو کمک کند. هنگامی که بدن به خوبی هیدراته شود، فرایند گردش خون و رفع التهابات تسریع می‌شود. همچنین، هیدراته ماندن به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و بافت ها کمک می‌کند، که می‌تواند سفتی و انقباض در پوست سر را کاهش دهد. 

علت ترک و شیار سر بعد از کاشت مو

برخی از افراد در طی دوره نقاهت خود با ترک یا شیارهای ایجاد شده روی پوست سر مواجه می‌شوند. این شیارها عمدتا به علت خشکی پوست سر ایجاد می‌شود. از مهم‌ترین دلایل خشکی سر بعد از کاشت مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تزریق داروهای بی حسی می‌تواند خشکی پوست سر را تشدید کند.
  • ویژگی‌های بدنی هر فرد و میزان خشکی پوست نیز در ایجاد ترک های بعد از کاشت موثر است.
  • عدم رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت (به ویژه دستورالعمل‌های مرتبط با نحوه شستشوی سر) می‌تواند منجر به ایجاد ترک های کویری در پوست سر شود. 

علت پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو

یکی از علل شایع، ضربه وارد شده به پوست سر در طول فرآیند کاشت مو است. به ویژه در هنگام استخراج پیوندهای اهداکننده و ایجاد مکان‌های گیرنده است. این روش‌ها شامل ایجاد برش‌ها یا سوراخ‌هایی در پوست سر است که می‌تواند منجر به تشکیل زخم‌های کوچکی شود. در طی فرایند التیام این زخم‌ها، مایع شفافی به نام اگزودای سروز (serous exudate) ترشح می‌شود. این مایع حاوی پروتئین‌های پلاسما و سایر مواد مغذی است و به روند بهبودی کمک می‌کند. همانطور که اگزودای سروزی روی سطح پوست سر خشک می‌شود، پوسته‌هایی روی سر ایجاد می‌کند.

نتیجه گیری

بعد از کاشت مو ممکن است با عارضه‌ها و علائم کوتاه مدتی همچون تورم و انقباض پوست سر مواجه شوید. این انقباض و سفتی پوست سر بعد از کاشت مو طبیعی است و به تدریج رفع می‌شود. ما در این مقاله، راهکارهایی را جهت بهبودی سریع تر مطرح کردیم. در انتها از شما می‌خواهیم سوالات و تجربیات خود را در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی پرسش‌های شما هستیم.

سوالات پر تکرار:

1- آیا سفت شدن پوست سر بعد از کاشت مو طبیعی است؟

در طی فرایند کاشت، منافذ کوچکی برای قرار دادن گرافت ها ایجاد می شود.  این تروما و آسیب جزئی التهاب در بافت‌های پوست سر را به همراه خواهد داشت که به نوبه خود منجر به احساس سفت شدن پوست سر می‌شود.

2- سفتی و انقباض پوست سر بعد از کاشت چه زمانی رفع می شود؟

مدت زمان رفع احساس انقباض پوست سر در افراد مختلف متفاوت است. به طور معمول دو الی سه هفته زمان نیاز است تا این علائم به تدریج رفع شود. 

آیا ترک و ریزش موهای پیوند شده طبیعی است؟

در روزهای چهارم و پنجم بعد کاشت تعدادی از موها می‌ریزد و ممکن است پوست سر ترک بخورد (ترک کویری) و شما احساس کنید بین ترک‌ها مویی کاشته نشده است، جای هیچگونه نگرانی نبوده و به دلیل ورم سر می‌باشد. زمانی که ورم سر از بین برود موها کنار هم قرار می‌گیرند و از ماه سوم یا چهارم، مجددا رشد خواهند کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.