ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

آیا استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو ضروری است؟ این دغدغه‌ بسیاری از مراجعین پس از اقدام به کاشت مو است. پزشکان مصرف ماینوکسیدیل را پس از گذشت حداقل یک هفته از عمل کاشت توصیه می‌کنند. با این حال، در موارد محدود، مصرف ماینوکسیدیل با عوارضی همراه است و این امر، ضرورت مشورت با پزشک را دوچندان می کند. در این راهنمای تخصصی به سوالات شما در مورد مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو پاسخ خواهیم داد؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

محلول موضعی ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل موضعی (معمولا یک محلول یا فوم) مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که معمولا برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه استفاده می‌شود. متخصصان کاشت مو شیراز معتقدند ماینوکسیدیل با اتساع عروق (گشاد شدن رگ‌های خونی)، مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌های مو و سلول‌های بنیادی فولیکولی می رساند و در نتیجه، به جلوگیری از ریزش بیشتر مو کمک می‌کند و تا حدی می‌تواند رشد مو در بیماران مرد و زن را نیز افزایش دهد.

محلول ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های خونی، مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌های مو می‌رساند و در نتیجه، به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند

دلایل مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

در دوره‌ بعد از کاشت می‌توانید با تجویز و صلاحدید پزشک متخصص خود، محلول های تقویتی مانند ماینوکسیدیل را با درصد و زمانبندی مناسبی که پزشک تعیین می‌کند استفاده کنید و به روند رویش و رشد موهای خود سرعت بخشید. مهم ترین دلایل مصرف این محلول موضعی عبارتند از:

افزایش سرعت رشد موهای کاشته شده: ماینوکسیدیل رشد مجدد موهای کاشته شده را افزایش می دهد. پس از اتمام پروسه کاشت مو، پزشکان تکنیک های خاصی را برای تقویت رشد مجدد مو پیشنهاد می کنند. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که بیمار برای رشد سریعتر پیوند مو، ماینوکسیدیل (2 درصد و 5 درصد) مصرف کند.

کاهش روند شوک کاشت مو: ماینوکسیدیل خطر ریزش مو به علت شوک کاشت را در بیماران (به خصوص در زنان) کاهش می دهد. ریزش موهای پیوند نشده به عنوان شوک کاشت شناخته می شود. بیشتر اوقات، این نوع ریزش مو موقتی است و موها همچنان رشد می کنند. استفاده از ماینوکسیدیل فاز ریزش در جراحی کاشت مو را کاهش می‌دهد.

مصرف ماینوکسیدیل خطر ریزش مو به علت شوک کاشت را در بیماران (به خصوص در زنان) کاهش می دهد.

جلوگیری از ریزش موهای بومی (کاشت نشده‌اند): ماینوکسیدیل ریزش موهای کاشت نشده را کنترل می‌کند؛ دلیل اصلی انجام عمل کاشت مو، بازگرداندن موهای از دست رفته است، نه کنترل ریزش بیشتر مو در آینده. اگر در سن زیر 35 سال دچار ریزش مو شده اید، احتمال اینکه ریزش موی بومی (موهای کاشت نشده) نیز پیشرفت کند بسیار زیاد است. بنابراین، برای جلوگیری از ریزش مو باید از داروهای خوراکی یا موضعی استفاده کنید. دلیل اصلی توصیه جراحان به استفاده مداوم از ماینوکسیدیل، جلوگیری از ریزش بیشتر مو در آینده است.

بهترین زمان مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

برای استفاده از محلول های تقویتی و داروهای موضعی پس از کاشت (مانند ماینوکسیدیل)، از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید. با این حال، اکثر پزشکان از بیماران خود می‌خواهند حداقل یک یا چند هفته پس از کاشت، استفاده از ماینوکسیدیل را شروع کنند. این کار به تقویت گرافت های موی تازه کاشته شده کمک می کند. مدت استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو، معمولا طول دوره استفاده ای بیش از چهار ماه دارد.

مصرف ماینوکسیدیل حداقل یک هفته پس از کاشت مو آغاز می شود و معمولا طول دوره استفاده ای بیش از چهار ماه دارد

نتایج استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو پس از چه مدت قابل مشاهده است؟

دو غلظت اصلی 2 درصد و 5 درصد داروی ماینوکسیدیل وجود دارد. هر دو مورد به منظور تقویت رشد مجدد مو تجویز می شوند. با این حال، ماینوکسیدیل 5 درصد رشد مجدد و ضخامت مو را بیش از دوز 2 درصد افزایش می دهد. نتیجه استفاده از ماینوکسیدیل معمولا بعد از 12 ماه قابل مشاهده خواهد بود.

ایا زدن ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو ضروری است؟

استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو ضروری نیست. برخی از پزشکان ماینوکسیدیل را به عنوان یک درمان مکمل و تکمیلی بعد از کاشت مو توصیه می کنند. به عبارت دیگر، این داروی موضعی برای سرعت بخشیدن به نتایج عمل کاشت مو معمولاً استفاده می شود. با این وجود، بنا به تشخیص پزشک خود در مورد ضرورت استفاده از ماینوکسیدیل، روند درمان را به دقت پیگیری کنید.

قطع ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

افرادی که مصرف ماینوکسیدیل را قطع می‌کنند ممکن است در چند هفته اول دچار ریزش مو شوند. اصطلاح “ریزش مو ناشی از ماینوکسیدیل” به این ریزش اشاره دارد و یک عارضه جانبی معمول قطع دارو است. ماینوکسیدیل فاز رشد فولیکول‌های مو را طولانی می‌کند. هنگامی که فرد استفاده از آن را متوقف کند، فولیکول‌ها چرخه طبیعی خود را از سر می‌گیرند و ممکن است منجر به بازگشت ریزش مو در برخی افراد شود.

بنابراین، ماینوکسیدیل فقط تا زمان استفاده از آن نتیجه مطلوب را دارد و علت اصلی ریزش مو را درمان نمی‌کند. برای مدیریت موثر ریزش مو در دراز مدت، رسیدگی به علل زمینه‌ای ریزش مو، مانند عدم تعادل هورمونی یا کمبود مواد مغذی بسیار مهم است. همچنین، توصیه می شود که به صورت تدریجی نسبت به عدم مصرف ماینوکسیدیل اقدام کنید و از قطع ناگهانی محلول بپرهیزید.

اثرات قطع مصرف ماینوکسیدیل چه مدت زمان طول می کشد؟

علائم عدم استفاده از ماینوکسیدیل (که شامل ریزش مو می شود)، معمولا چند هفته تا چند ماه ادامه دارد. هنگامی که مصرف ماینوکسیدیل قطع شد، ریزش معمولاً در دو تا شش هفته اول شروع می شود. سپس سرعت رشد مو به همان میزانی که قبل از مصرف محلول بود، باز می گردد. شدت اثرات قطع ماینوکسیدیل بسته به چرخه رشد موی فرد و مدت زمانی که از ماینوکسیدیل استفاده شده است، ممکن است متفاوت باشد. برخی از افراد فقط ریزش خفیف را تجربه می کنند و اما برخی دیگر با ریزش طولانی تر یا شدیدتری مواجه هستند.

طریقه مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت

 • مهم است که قبل از استفاده از ماینوکسیدیل اجازه دهید تا ناحیه تحت کاشت التیام یابد و سپس مطابق با دستورالعمل پزشک خود، مصرف ماینوکسیدیل را یک یا چند هفته پس از کاشت شروع کنید.
 • ماینوکسیدیل معمولاً در دو نوع غلظت 2 درصد و 5 درصد موجود است که با تشخیص پزشک و مطابق با جنسیت بیمار، دوز مناسب تجویز می شود.
 • قبل از استفاده از ماینوکسیدیل، مطمئن شوید که پوست سرتان تمیز و خشک است. از یک شامپوی ملایم و بدون سولفات استفاده کنید و به آرامی پوست سر خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.
 • از یک اپلیکاتور تمیز و خشک (مثلاً قطره چکان) برای اعمال محصول استفاده کنید.
 • موهای خود را کنار بزنید تا پوست سر ظاهر شود. مقدار توصیه شده ماینوکسیدیل را در نواحی آسیب دیده بمالید. محلول را به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید تا از توزیع یکنواخت اطمینان حاصل کنید.
 • قبل از استفاده از سایر محصولات مو یا پوشاندن سر، اجازه دهید ماینوکسیدیل کاملا خشک شود.
 • ماینوکسیدیل معمولا دو بار در روز استفاده می شود و استفاده مداوم از ماینوکسیدیل برای مشاهده نتایج مهم است.

مصرف ماینوکسیدیل چه عوارضی را به همراه دارد؟

مانند همه داروها، ماینوکسیدیل هم ممکن است با اثرات اولیه و عوارض جانبی مانند تحریک پوست سر، خارش و قرمزی پوست و در موارد نادر مشکلات تنفسی، نامنظم شدن ضربان قلب و تورم همراه باشد. عوارض جانبی ماینوکسیدیل معمولاً خفیف است و اغلب با ایجاد تغییرات کوچک در نحوه استفاده از این دارو قابل درمان است.

نتیجه گیری:

ماینوکسیدیل به عنوان یک داروی موضعی موثر برای تحریک فولیکول های مو و کاهش میزان ریزش پس از کاشت شناخته می شود. در این مقاله تخصصی، به دلایل تجویز ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو پرداخته شد، و زمان‌بندی و طریقه مصرف آن مورد بررسی قرار گرفت. با این حال در نظر داشته باشید که قبل از استعمال هر محلول و داروی موضعی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید، در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

8 دیدگاه دربارهٔ «ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو»

 1. اصلا استفاده نکنید چون موهارو معتاد میکنه باید تا آخر عمر ازش استفاده کنی .اگه قطع کنی موی سر بد جور میریزه. بزارید موی کاشته شده به طور طبیعی با حال طبیعی رشد کنه. من ازش استفاده کردم ۱ ساله تمام وقتی قطع کردم ۸۰ درصد موهام ریخت مجبور شدم دوباره برم کاشت

  پاسخ
 2. ۸ ماه از کاشت مو من گذشته واسه استفاده از محلول ماینوکسیدیل دیر نشده آیا میتونم استفاده کنم ؟

  پاسخ
  • با مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو و با بررسی شرایط شما واستون تجویز می‌کنن، به صورت خودسرانه استفاده نکنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 10

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.