عرق کردن بعد از کاشت مو

اگر شما هم قصد دارید در تابستان کاشت مو انجام دهید یا از شهرهای گرمسیر برای کاشت مو در شیراز آمده‌اید، حتما نگران عرق کردن بعد از کاشت مو هستید. ما در ادامه موضوع تعریق بعد از کاشت مو را بررسی می‌کنیم و چند راهکار برای محافظت بهتر از موهایتان به شما ارائه می‌دهیم.

چرا تعریق بعد از کاشت مو خوب نیست؟

مو و پوست سر تا چند هفته بعد از کاشت حساس هستند و به مراقبت ویژه نیاز دارند. چندین هفته طول می‌کشد تا گرافت‌های کاشته شده‌ی مو بهبود پیدا کرده و رشد کنند و بعضی از عوامل خارجی، مثل تعریق سر بعد از کاشت مو، می‌توانند در این فرایند اختلال ایجاد کنند. بنابراین بهتر است فولیکول‌های موهایتان را خشک نگه دارید و از نور مستقیم آفتاب هم دوری کنید.

Keep hair follicles dry and out of direct sunlight

یکی از دستورالعمل‌هایی که متخصص کاشت معمولا به شما می‌گوید انجام دهید این است که بعد از کاشت در بازه‌های زمانی تعیین شده موهای خود را با شامپوی مخصوص بشویید. انجام این کار به این خاطر مهم است که از رشد باکتری‌ها روی پوست سر جلوگیری می‌کند و نمی‌گذارد موهای شما به خاطر باکتری و عفونت آسیب ببیند.

تعریق سر بعد از کاشت مو می‌تواند منجر به عفونت گرافت‌ها شود

حالا چطور تعریق سر بعد از کاشت مو باعث آسیب به موهای کاشته شده می‌شود؟ اول این که بسیاری از ذره‌های موجود در هوا مثل گردوخاک و دیگر آلودگی‌ها می‌توانند به پوست سر عرق‌کرده‌ی شما بچسبند و باعث عفونت شوند. و اگر یکی از گرافت‌ها عفونت کند،‌ این عفونت بین کل گرافت‌‌ها پخش می‌شود. دوم اینکه عرق کردن معمولا ناشی از ورزش است، مثل ورزش در باشگاه یا پیاده‌روی در گرما. به صورت کلی فعالیت‌های زیر برای رشد موهای کاشته شده مضر هستند:

 • تماس مستقیم پوست سر با چیزهای دیگر
 • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب
 • فعالیت شدید
 • فشار بدنی

7 راهکار ساده و موثر برای جلوگیری تعریق سر بعد از کاشت مو

برای جلوگیری از تعریق سر بعد از کاشت مو در یکی دو هفته‌ی اول کارهای متعددی می‌توان انجام داد. از جمله‌ی این کارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- استخر و شنا را موقتا کنار بگذارید، از رفتن به استخر بعد از کاشت مو و یا حتی شنا در دریا خودداری کنید. کلر موجود در آب استخرها و هم‌چنین آب شور و آلودگی‌های موجود در آب دریا می‌توانند باعث عفونت شوند.

2- ورزش و بدنسازی را تا زمانی که پزشک ممنوع کرده است کنار بگذارید. بهتر است هرچیزی که ضربان قلب شما را 50-60% بالا ببرد و باعث تعریق بعد از کاشت مو شود را موقتا کنار بگذارید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان بندی شروع ورزش بعد از کاشت مو روی لینک مقاله کلیک کنید.

شنا کردن بعد از کاشت مو می‌تواند باعث آسیب به گرافت‌ها شود

3- سونا و حمام بخار یا هر مکان گرم و بخار آلود را به صورت موقت کنار بگذارید. سونا و حمام بخار هم مثل ورزش و فعالیت بدنی به موهای کاشته شده‌ی شما آسیب می‌زنند. چون سونا و حمام بخار باعث عرق کردن شدید می‌شوند بهتر است تا چند هفته از رفتن به این مکان‌ها خودداری کنید.

4- کلاه ماهیگیری (یا باکت هت) ترجیحا از جنس کتان بگذارید، یک کلاه آزاد و راحت می‌تواند از پوست سر شما در برابر آفتاب محافظت کند و تعریق سر بعد از کاشت مو را به حداقل برساند. البته دقت کنید که کلاهتان تنگ و یا از جنس پنبه نباشد. (در مورد کلاه با پزشک خود مشورت کنید)

یک کلاه آزاد و راحت می‌تواند تعریق سر بعد از کاشت مو را به حداقل برساند

5- از آفتاب دوری کنید، سعی کنید در طول روز که خورشید هنوز در آسمان است، تا وقتی مجبور نشده‌اید بیرون نروید. و یا در محیط کار تا جای ممکن در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

6- خم شدن و پایین آوردن سر و فعالیت‌های اینچنین مضر است. خم شدن یا پایین آورد سر به سمت زمین باعث جریان ناگهانی خون به سمت سر می‌شود. و چون هنوز در دوره بهبود هستید این کار شاید باعث خونریزی یا التهاب شود.

7- عرق تان را با دست پاک نکنید. بیشتر ما برای پاک کردن عرق خود به طور غریزی روی سرمان دست می‌کشیم. اما سعی کنید این کار را نکنید. به جای آن بهتر است هنگام تعریق بعد از کاشت مو با یک دستمال و با ملایمت تمام و آرام آرام روی سرتان بزنید و عرق خود را خشک کنید.

هنگام تعریق بعد از کاشت مو به آرامی با یک دستمال عرق خود را خشک کنید

از چه زمان بعد از کاشت مو دیگر عرق کردن سر ایرادی ندارد؟

به طور کلی بهتر است در هفته اول از هرگونه فعالیت بدنی که منجر به تعریق سر بعد از کاشت مو می‌شود خودداری کنید. هفته‌ی بعد از آن می‌توانید فعالیت‌های بدنی سبک مثل پیاده‌روی تند، کارهای خانه و ورزش‌های کششی را با مشورت پزشک خود انجام دهید.چندین هفته بعد از آن می‌توانید به فعالیت ورزشی معمول خود در باشگاه برگردید، یا فعالیت‌هایی مثل دو یا دوچرخه‌سواری انجام دهید. البته اگر در ورزشی که می‌کنید تماس فیزیکی زیادی وجود دارد، مثل بوکس یا کشتی، بهتر است مدت زمان بیشتری صبر کنید.

یک کاشت موی موفق و ماندگار به شدت به مراقبتهای بعد از عمل وابسته است. یکی از جنبه های مهم در مراقبت‌ها، جلوگیری از تعریق سر در حداقل یک ماه بعد از کاشت مو است؛ با این حال موارد ضروری دیگری نیز وجود دارد که بعد از کاشت مو باید در نظر بگیرید. ما کاملترین لیست مراقبتها را مطابق با نظر متخصصان جمع آوری کرده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید. 

نتیجه‌گیری

به صورت کلی عرق کردن بعد از کاشت مو خوب نیست. اما راهکارهای متعددی وجود دارد که می‌توانید آن‌ را به حداقل برسانید. تا وقتی که دستورالعمل‌های پزشک را رعایت کنید، از مو و پوست سر خود مراقبت کنید و آن‌ها را دائما تمیز نگه دارید مشکلی برای شما پیش نمی‌آید. در پایان از شما میخواهیم نظرات خود را در پایان این صفحه (بخش نظرات) با ما در میان بگذارید.

سوالات پر تکرار

آیا عرق کردن برای موهای کاشته شده بد است؟

بله. عرق کردن جلوی تنفس پوست سر را می‌گیرد و هم‌چنین موجبات عفونت کردن گرافت‌های تازه کاشته شده را فراهم می‌آورد. به همین دلیل بهتر است در یکی دو هفته اول از قرار گرفتن در گرما و انجام فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن می‌شوند خودداری کنید.

آیا می‌توان بعد از کاشت مو ورزش کرد؟

چون فعالیت‌های بدنی باعث عرق کردن می‌شوند بهتر است تا زمانی که گرافت‌های مو کاشته شده خوب شوند، ورزش کردن را به تعویق بیندازید.

آیا رفتن به استخر بعد از کاشت مو منعی دارد؟

بهتر است تا وقتی که گرافت‌های موی شما کامل خوب نشده‌اند به استخر نروید. چون کلر موجود در آب می تواند به گرافت‌ها آسیب بزند.

آیا بدنسازی بعد از کاشت مو اشکال دارد؟

چون بدنسازی و کلا ورزش‌های سنگین باعث عرق کردن می‌شوند بهتر است تا چند هفته آن‌ها را کنار بگذاریم تا موهای تازه کاشته شده آسیب نبینند.

6 دیدگاه دربارهٔ «عرق کردن بعد از کاشت مو»

 1. سلام من مدت یک ماه میشود کاشت کردم سرم به شدت خورد به سقف دیوار و دیگری من خیلی جاها میرم اونجا نور آفتاب هست چون مجبور هستم بروم و یگه من تا چی مدت میتونم کار نکنم کاری سنگین را تا چه زمانی انجام ندهم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تا حدود یک ماه سعی کنید کار سنگین انجام ندین، و اینکه مهمه که هفته اول سرتون تعریق نداشته باشه چون ریسک عفونت افزایش پیدا میکنه

   پاسخ
 2. سلام
  من یک ماه عمل انجام دادم و به شدت هم عرق میکنم میخواستم ببینم بهتره چه مدت بعد از عمبگل ورزش در فضای باز رو شروع کنم
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 3. تقریبا یه هفته هست که کاشت کردم اما روی سرم هنوز دلمه دارم. طبیعیه یا نشونه عفونت کاشت مو هست؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   وجود دلمه‌ها و پوست ریزی‌ها در روی سر بعد از کاشت مو طبیعی هست نگران نباشید. با این وجود تصاویر سرتون رو برای مرکزی که در اون کاشت کردین ارسال کنید تا بررسی بشه.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا: 8

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.