آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو می شود

اولین نگرانی تمام افراد این است که آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو می شود ؟ ما با دلیل علمی به شما ثابت میکنیم اینگونه نیست. از آنجایی که اسکالپ سر در سطح پوست انجام می‌گیرد هیچگونه آسیبی به فولیکول‌های مو نخواهد رسید. ما در این نوشتار موضوع عدم ریزش مو بعد از میکرو اسکالپ را به صورت علمی و جامع بررسی می‌کنیم. علاوه بر این 3 عارضه این روش را مطرح می‌کنیم.

از لحاظ علمی میکرواسکالپ سر باعث ریزش مو میشود؟

فولیکول یا همان پیاز مو در لایه هیپودرم، یعنی عمق 4 میلی‌متری پوست قرار دارد. در روش میکرو اسکالپ زمانی که توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، عمق نفوذ بین 0.5 تا 2 میلی‌متر خواهد بود. بنابراین تاثیر مخربی بر ریشه‌ی موها نخواهد داشت. نکته قابل توجه این است که در واقع تکنسین میکرو اسکالپ رنگدانه‌ها را در بین مو‌ها (نقاط خالی پوست سر) تزریق می‌کند و نگرانی بابت برخورد سوزن با پیاز مو و ریزش مو وجود ندارد.

ریشه موها در عمق پوست قرار داشته و رنگدانه‌های میکرواسکالپ در سطح پوست قرار می‌گیرد

طبق مقاله ی منتشر شده در وبسایت «کلینیک جراحی پلاستیک صورت» تکنیک های میکرو اسکالپ باید مختص به هر بیمار انتخاب شود. چون پوست هر بیمار و نحوه ی واکنشش به رنگدانه ها متفاوت است. علی امیری تکنسین اسکالپ سر شیراز نیز در یادداشتی عنوان کرده است: «اگر فکر می‌کنید میکرو اسکالپ راهکار مناسبی برای شماست، بیشترین تمرکز خود را بر روی انتخاب پیگمنتر با تجربه و مرکز معتبر بگذارید».

آیا ادعای تقویت موها بعد از میکرو اسکالپ صحیح است؟

تحقیقاتی مبنی بر تاثیر میکرو اسکالپ سر بر تقویت مو و یا تغییر رشد طبیعی موهای شما وجود ندارد. اما برخی تکنسین های میکرو اسکالپ بر این باورند که این عمل باعث افزایش خونرسانی پوست سر شده و احتمال تقویت موها را بالا می برد. در بعضی موارد تجربه‌های افراد نیز این ادعا را تایید می‌کند.

هر چند مراجعین شاهد تقویت موها بعد از میکرو اسکالپ هستند، اما این ادعا از لحاظ علمی تایید نشده است

 میکرواسکالپ یک روش درمانی برای ریزش مو نیست. از طرفی به لحاظ علمی هم دریافتیم اسکالپ سر باعث ریزش مو نمی شود یا به فولیکول های موی شما آسیب نمی رساند. پس خیالتان راحت، میکرو اسکالپ تاثیر منفی  یا مثبتی بر سلامتی موهای شما ندارد، تنها کمک می‌کند موهای سر پر تراکم‌تر به نظر برسند.

میکرو اسکالپ باعث ریزش موهای کاشته شده نیز نمی‌شود

اغلب همراه با سوال آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو میشود ، دغدغه های مشابه دیگری هم مطرح میشود. از جمله آن ها سوال “آیا اسکالپ سر شانس شما برای کاشت مو در آینده را کاهش میدهد؟” است. در جواب این سوال هم باید گفت خیر! میکرو اسکالپ نه تنها شانس کاشت مو را کاهش نمی دهد بلکه بسته به شرایط بیمار، پزشک میکرو اسکالپ را به عنوان راهکار مکمل کاشت مو به بیمار پیشنهاد می‌دهد.

میکرو اسکالپ می‌تواند راهکار مکمل کاشت مو باشد

میکرو اسکالپ در بسیاری از موارد نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کاشت مو باشد. اما در مورد متقاضیان کاشت مو که بانک موی کافی جهت کاشت مو را ندارند می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد. بدیهی است که موهای کاشته شده نیز از لحاظ علمی پس از انجام میکرو اسکالپ (توسط شخص با تجربه) ریزش نخواهد داشت. همانطور که میدانید کاشت مو در شیراز پیشرو در ایران و یا حتی خاورمیانه است. در شیراز نیز میکرو اسکالپ جهت افزایش نتایج کاشت مو به صورت حرفه‌ای انجام می‌شود.

3 عارضه ی احتمالی میکرو اسکالپ سر

با آنکه اسکالپ سر روش ایمن و رایجی به شمار می رود، اما مانند سایر روش‌ها نیز ممکن است عوارضی داشته باشد. به خصوص اگر مرکز مناسبی را جهت انجام اسکالپ سر انتخاب نکرده باشید. از جمله این عوارض که به مرور زمان ظاهر می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد: 

سه عارضه احتمالی میکرو اسکالپ سر

1- پخش رنگ: به دلیل عدم استفاده از سوزن های مناسب و یا رنگدانه های با کیفیت در مراکز نامعتبر  ممکن است اتفاق بیفتد. 

2- تغییر رنگ: تغییر رنگ زود هنگام رنگدانه ها که به همان دلیل استفاده از مواد بی کیفیت اتفاق میافتد. اما کم رنگ شدن رنگدانه ها در اثر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب طبیعی است و در طول  2 تا 5 سال به طور طبیعی  اتفاق می افتد.

3-ایجاد آلرژی: ایجاد آلرژی نسبت به جوهر اسکالپ از دیگر عوارض احتمالی می باشد که به طور معمول در مراکز معتبر به جهت تست گرفتن قبل از انجام ، بسیار نادر است.

به طور کلی میکرواسکالپ سر به دلیل غیر تهاجمی بودنش از جمله روش های کم خطر و بدون عارضه ی جدی محسوب می شود. و این باور غلط که میکرواسکالپ سر باعث ریزش مو میشود نیز صحت ندارد. پس اگر قصد دارید طبیعی ترین نتیجه نهایی را به دست آورید باید کلینیک معتبر و پزشک باتجربه ای را برای این کار انتخاب کرده باشید.

نتیجه گیری 

 طبق آنچه بررسی شد اسکالپ سر فقط راهی کم هزینه و سریع برای آن است که با موهای پرتر و پرپشت‌تری به نظر برسید. بر خلاف باورهای رایج اسکالپ سر باعث ریزش مو نمی‌شود و نه بر تقویت رشد موها موثر است. همچنین به عنوان  مکمل کاشت مو در برخی بیماران پیشنهاد میشود. از این رو مانعی برای کاشت مو در آینده هم نخواهد بود. 

آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو می شود؟ از لحاظ علمی خیر

پس توصیه می کنیم به گفته های بی اساس در این موارد توجه نکنید. بلکه در این باره  با پیگمنتر یا تکنسین با تجربه مشورت کنید. تا این راه آسان و کم هزینه برای زیباتر به نظر رسیدن موهایتان را به راحتی از دست نداده باشید. در پایان می‌توانید هرگونه سوال و تجربیات خود را در پایان صفحه (قسمت نظرات) ارسال کنید تا در اولین فرصت پاسخگویی شما باشیم. 

سوالات پر تکرار

آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو می شود؟

خیر، رنگدانه‌های تاتو در عمق نیم میلیمتری پوست تزریق می‌شوند. و ریشه‌های مو در عمق چهار میلیمتری پوست قرار دارند.

آیا میکرو اسکالپ باعث تقویت موها می‌شود؟

به لحاظ علمی تقویت‌ موها بعد از میکرو اسکالپ تایید نشده است. اما تکنسین‌ها و تجربیات مراجعه کنندگان در بعضی مواقع تقویت موها را نشان می‌دهد.

چگونه مرکز مناسب میکرو اسکالپ سر را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب مرکز مناسب بهتر است نمونه کارها را مشاهده کرده و توسط چند تکنسین مشاوره شوید. همچنین می تواند نظرات و نمونه کارها را جویا شوید.

آیا میکرو اسکالپ سر عارضه دائمی دارد؟

خیر، در صورت اجرای نادرست درمان و استفاده از جوهر نامرغوب (جوهر غیر مناسب پوست سر) پروسه پاک کردن می‌تواند طولانی و پرهزینه باشد.

آیا اسکالپ سر ماندگاری دائمی دارد؟ 

طول عمر میکرو اسکالپ در افراد مختلف متفاوت است. به طور متوسط نتایج اسکالپ می تواند بین 2 تا 4 سال دوام داشته باشد و ممکن است نیاز به تکرار جلسات اسکالپ بعد از چند سال داشته باشید. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله مدت ماندگاری اسکالپ سر را مطالعه کنید. 

آیا نوع جوهر مصرفی روی نتیجه نهایی میکرو اسکالپ تاثیرگذار است؟

بله، تکنسین میکرواسکالپ باید مهارت کافی در انتخاب نوع جوهر متناسب با پوست سر شما داشته باشد، چرا که انتخاب نادرست جوهر، ممکن است شما را به نتیجه دلخواه نرساند.

چه نوع مراقبت هایی  را بعد از اسکالپ سر انجام دهم؟

قرار گرفتن در برابر نور خورشید به صورت مداوم باعث محو شدن اسکالپ سر می‌شود، بنابراین شدیداً از قرار گرفتن در برابر نور خورشید بدون کلاه یا ضدآفتاب خودداری کنید. همچنین، افرادی که سولاریوم انجام می‌دهند نیز باید حتماً از سر خود در برابر اشعه محافظت کنند.

4 دیدگاه دربارهٔ «آیا اسکالپ سر باعث ریزش مو می شود»

    • سلام وقت بخیر
      خیر لیزر کیوسوییچ برای پاک کردن اسکالپ سر به موهای سر آسیب وارد نمیکنه

      پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.