نور آفتاب بعد از کاشت مو

تاثیر نور آفتاب بعد از کاشت مو یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌ افرادی است که به تازگی عمل کاشت مو انجام داده‌اند. در پاسخ به این سوال که آیا نور آفتاب بر موهای کاشته شده تاثیر منفی دارد؟ باید بگوییم بله، و باعث آسیب رساندن به فولیکول‌های تازه کاشته شده می‌شود. در این نوشتار علاوه بر بررسی تاثیرات نور آفتاب، ۳ راهکار جهت محافظت از موها در مقابل نور خورشید آورده‌ایم.

مدت زمان محافظت در مقابل آفتاب بعد از کاشت مو

سوال بسیاری از افرادی که به تازگی کاشت مو انجام داده‌اند این است که آیا می‌توانم بعد از کاشت مو در محیط باز قرار بگیرم؟ پزشکان کاشت مو در شیراز توصیه می‌کنند، بعد از کاشت مو حداقل حدود چهار ماه به مراقبت در مقابل نور آفتاب نیاز دارید، اما این مراقبت، درجات و حساسیت های مختلفی دارد؛ به این صورت که در دو هفته اول این حساسیت بسیار زیاد است (مخصوصا سه روز اول) و به مرور از میزان آن کاسته می‌شود. 

حدود چهار ماه از موهای کاشته شده در برابر نور آفتاب محافظت کنید

در حالت کلی شما تا چهار ماه باید مراقب موهای تازه کاشته شده خود باشید. ممکن است این زمان برای شما طولانی باشد اما این را درنظر بگیرید که  پوست سر شما نیاز به زمان دارد تا بهبود یابد و اگر خیلی زود در معرض آفتاب قرار بگیرید به پوست سر خود و فولیکول‌های تازه کشته شده آسیب می‌رسانید. در صورتی که شما به صورت مداوم در زیر نور آفتاب و فضای باز فعالیت می‌کنید، باید مراقبت ها را جدی بگیرید.

سه راهکار برای مراقبت از موهای کاشته شده در مقابل نور خورشید

1-کاهش تعریق 

مورد دیگری که با قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای ما به وجود می آید گرما و افزایش دمای بدن است که منجر به عرق کردن می‌شود. تعرق می‌تواند پوست سر و فولیکول های مو را تحریک کند و یک مانع برای بهبود محل جراحی به حساب می‌آید و حتی ممکن است باعث تجمع باکتری روی پوست شود که منجر به ایجاد عفونت می‌شود و در نتیجه بر روند کاشت مو تاثیر منفی داشته باشد.

2-استفاده از کلاه

شما می‌توانید برای محافظت از نور آفتاب بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنید؛ البته این نکته را مد نظر داشته باشید که در سه تا ده روز اول به دلیل ضعیف بودن فولیکول های مو اجازه پوشیدن کلاه را ندارید.بعد از این مدت می توانید با مشورت پزشک شروع به پوشیدن کلاه های بسیار گشاد و شل مثل کلاه های ماهیگیری کنید؛ و بعد از یک مدت که فولیکول های مو به اندازه کافی ایمن شدند شروع به پوشیدن کلاه‌های تنگ تر، مانند کلاه‌های بیسبال کنید.

می‌توانید برای محافظت از نور آفتاب بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنید

3-استفاده از ضدآفتاب

در ابتدا برای ایمن بودن و جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از نور خورشید، باید به مدت دو هفته پس از عمل کاشت مو، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. پس از  اتمام این دو هفته به مدت چهار ماه در صورت قرار گیری در محیط بیرون از خانه، می‌توانید با مشورت پزشک، از کرم های ضدآفتاب (حداقل SPF 30) استفاده کنید.

تاثیر مخرب نور خورشید بر کاشت مو چگونه است؟

در هنگام کاشت مو برش‌هایی روی پوست سر شما ایجاد می‌شود که این برش‌ها به نور خورشید بسیار حساس هستند. اشعه ماوراء بنفش، یکی از اشعه های ساطع شده از نور خورشید است؛ که به شدت به برش های ایجاد شده در طول عمل، آسیب می‌رساند.در نتیجه باعث اخلال در روند بهبودی و همینطور ایجاد اسکار اضافی می‌شود.

نور خورشید می‌تواند تاثیر منفی بر نتیجه‌ی کاشت موی شما داشته باشد

هنگامی که شما عمل زیبایی کاشت مو رو انجام می‌دهید، نه تنها لایه سطحی، بلکه چندین لایه از پوست شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. لایه سطحی که اپیدرم نام دارد سریع تر از بقیه لایه ها التیام می‌یابد.بهبود بافت های عمیق تر بسیار بیشتر طول می‌کشد.وقتی شما بعد از کاشت مو در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، اشعه‌های خورشید می‌تواند به اپیدرم و بافت های زیرین نفوذ کند و به فولیکول‌های مو که  هنوز بهبود نیافته‌اند آسیب برساند و در نتیجه کاشت مو نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

پوست از سلول‌هایی به‌نام کروماتوفورها تشکیل شده است؛ این سلول‌ها مسئول رنگدانه‌های پوست هستند. هنگامی که شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید این سلول‌ها برای محافظت پوست را تیره می‌کنند. پس از کاشت مو، این سلول‌ها ازبین می‌روند یا به عبارت دیگر، خاموش می‌شوند.البته نگران نباشید این سلول ها بعد از چندین ماه بازسازی می‌شوند. از این رو پوست تازه جراحی شده به دلیل خاموشی کروماتوفورها، در معرض خطر بیشتری برای آسیب ناشی از نور خورشید است.

نتیجه گیری

ترمیم فولیکول های تازه کاشت شده بخشی از فرآیند بهبود است، که نور آفتاب بعد از کاشت مو می‌تواند این فرایند را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که اشاره کردیم، در بازه‌ی زمانی دو هفته بعد از کاشت مو باید محافظت ویژه‌ای از نور آفتاب داشته باشید. البته بهتر است این محافظت تا ۴ ماه، و بهبود کامل پوست سر ادامه یابد. در پایان از شما درخواست می‌کنیم سوالات خود را در پایان همین مقاله (بخش نظرات) با ما در میان بگذارید در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات پر تکرار 

آیا نور آفتاب بعد از کاشت مو مضر است؟ 

نور آفتاب به شدت در برش‌های ایجاد شده در پوست سر آسیب می‌رساند، در نتیجه باعث اختلال در روند بهبودی خواهد شد. با محافظت از موهای کاشته شده در برابر نور آفتاب به نتیجه مطلوب دست خواهید یافت.

مدت زمان محافظت در مقابل نور خورشید بعد از کاشت مو؟

حدود چهار ماه بعد از کاشت مو به مراقبت از نور آفتاب نیاز خواهید داشت، دقت داشته باشید در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو محافظت از نور آفتاب را جدی بگیرید.

آیا برای مراقبت از آفتاب می‌توان از کلاه استفاده کرد؟

در ده روز اول که هنوز گرافت‌های مو به درستی پیوند نخورده‌اند استفاده از کلاه توصیه نمی‌شود، اما بعد از ده روز می‌توانید با مشورت پزشک از کلاه‌های ماهیگیری (گشاد) استفاده کنید.

آیا بعد از کاشت مو می‌توانیم از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست سر جهت محافظت از نور آفتاب تنها با تجویز پزشک امکان پذیر است.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.