نور آفتاب بعد از کاشت مو

تاثیر نور آفتاب بعد از کاشت مو یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌ افرادی است که به تازگی عمل کاشت مو انجام داده‌اند. در پاسخ به این سوال که ایا افتاب برای کاشت مو ضرر دارد؟ باید بگوییم بله، و باعث آسیب رساندن به فولیکول‌های تازه کاشته شده می‌شود. در این نوشتار علاوه بر بررسی تاثیرات نور آفتاب، ۳ راهکار جهت محافظت از موها در مقابل نور خورشید آورده‌ایم.

مدت زمان محافظت در مقابل آفتاب بعد از کاشت مو

سوال بسیاری از افرادی که به تازگی کاشت مو انجام داده‌اند این است که آیا می‌توانم بعد از کاشت مو در محیط باز قرار بگیرم؟ ایا افتاب برای کاشت مو ضرر دارد؟ پزشکان کاشت مو در شیراز توصیه می‌کنند، بعد از کاشت مو حداقل حدود چهار ماه به مراقبت در مقابل نور آفتاب نیاز دارید، اما این مراقبت، درجات و حساسیت های مختلفی دارد؛ به این صورت که در دو هفته اول این حساسیت بسیار زیاد است (مخصوصا سه روز اول) و به مرور از میزان آن کاسته می‌شود. 

حدود چهار ماه از موهای کاشته شده در برابر نور آفتاب محافظت کنید

در حالت کلی شما تا چهار ماه باید مراقب موهای تازه کاشته شده خود باشید. ممکن است این زمان برای شما طولانی باشد اما این را درنظر بگیرید که  پوست سر شما نیاز به زمان دارد تا بهبود یابد و اگر خیلی زود در معرض آفتاب قرار بگیرید به پوست سر خود و فولیکول‌های تازه کشته شده آسیب می‌رسانید. در صورتی که شما به صورت مداوم در زیر نور آفتاب و فضای باز فعالیت می‌کنید، باید مراقبت ها را جدی بگیرید و از کلاه مخصوص بعد از کاشت مو استفاده کنید. همچنین، برای دستیابی به موهای دائمی ماندگار و پر تراکم، می توانید مقاله جامع مراقبت های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید. 

سه راهکار برای مراقبت از موهای کاشته شده در مقابل نور خورشید

1-کاهش تعریق 

مورد دیگری که با قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای ما به وجود می آید گرما و افزایش دمای بدن است که منجر به عرق کردن می‌شود. تعرق می‌تواند پوست سر و فولیکول های مو را تحریک کند و یک مانع برای بهبود محل جراحی به حساب می‌آید و حتی ممکن است باعث تجمع باکتری روی پوست شود که منجر به ایجاد عفونت می‌شود و در نتیجه بر روند کاشت مو تاثیر منفی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عرق کردن بعد از کاشت مو را مطالعه کنید. 

2- استفاده از کلاه مخصوص بعد از کاشت مو

شما می‌توانید برای محافظت از نور آفتاب بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنید؛ البته این نکته را مد نظر داشته باشید که در سه تا ده روز اول به دلیل ضعیف بودن فولیکول های مو اجازه پوشیدن کلاه را ندارید.بعد از این مدت می توانید با مشورت پزشک شروع به پوشیدن کلاه های بسیار گشاد و شل مثل کلاه های ماهیگیری کنید؛ و بعد از یک مدت که فولیکول های مو به اندازه کافی ایمن شدند شروع به پوشیدن کلاه‌های تنگ تر، مانند کلاه‌های بیسبال کنید.

می‌توانید برای محافظت از نور آفتاب بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنید

3-استفاده از ضدآفتاب

در ابتدا برای ایمن بودن و جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از نور خورشید، باید به مدت دو هفته پس از عمل کاشت مو، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. پس از  اتمام این دو هفته به مدت چهار ماه در صورت قرار گیری در محیط بیرون از خانه، می‌توانید با مشورت پزشک، از کرم های ضدآفتاب (حداقل SPF 30) استفاده کنید.

تاثیر مخرب نور خورشید بر کاشت مو چگونه است؟

در هنگام کاشت مو برش‌هایی روی پوست سر شما ایجاد می‌شود که این برش‌ها به نور خورشید بسیار حساس هستند. اشعه ماوراء بنفش، یکی از اشعه های ساطع شده از نور خورشید است؛ که به شدت به برش های ایجاد شده در طول عمل، آسیب می‌رساند.در نتیجه باعث اخلال در روند بهبودی و همینطور ایجاد اسکار اضافی می‌شود.

نور خورشید می‌تواند تاثیر منفی بر نتیجه‌ی کاشت موی شما داشته باشد

هنگامی که شما عمل زیبایی کاشت مو رو انجام می‌دهید، نه تنها لایه سطحی، بلکه چندین لایه از پوست شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. لایه سطحی که اپیدرم نام دارد سریع تر از بقیه لایه ها التیام می‌یابد.بهبود بافت های عمیق تر بسیار بیشتر طول می‌کشد.وقتی شما بعد از کاشت مو در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، اشعه‌های خورشید می‌تواند به اپیدرم و بافت های زیرین نفوذ کند و به فولیکول‌های مو که  هنوز بهبود نیافته‌اند آسیب برساند و در نتیجه کاشت مو نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

پوست از سلول‌هایی به‌نام کروماتوفورها تشکیل شده است؛ این سلول‌ها مسئول رنگدانه‌های پوست هستند. هنگامی که شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید این سلول‌ها برای محافظت پوست را تیره می‌کنند. پس از کاشت مو، این سلول‌ها ازبین می‌روند یا به عبارت دیگر، خاموش می‌شوند.البته نگران نباشید این سلول ها بعد از چندین ماه بازسازی می‌شوند. از این رو پوست تازه جراحی شده به دلیل خاموشی کروماتوفورها، در معرض خطر بیشتری برای آسیب ناشی از نور خورشید است.

نتیجه گیری

ترمیم فولیکول های تازه کاشت شده بخشی از فرآیند بهبود است، که نور آفتاب بعد از کاشت مو می‌تواند این فرایند را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که اشاره کردیم، در بازه‌ی زمانی دو هفته بعد از کاشت مو باید محافظت ویژه‌ای از نور آفتاب داشته باشید. البته بهتر است این محافظت تا ۴ ماه، و بهبود کامل پوست سر ادامه یابد. در پایان از شما درخواست می‌کنیم سوالات خود را در پایان همین مقاله (بخش نظرات) با ما در میان بگذارید در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات پر تکرار 

آیا نور آفتاب بعد از کاشت مو مضر است؟ 

نور آفتاب به شدت در برش‌های ایجاد شده در پوست سر آسیب می‌رساند، در نتیجه باعث اختلال در روند بهبودی خواهد شد. با محافظت از موهای کاشته شده در برابر نور آفتاب به نتیجه مطلوب دست خواهید یافت.

مدت زمان محافظت در مقابل نور خورشید بعد از کاشت مو؟

حدود چهار ماه بعد از کاشت مو به مراقبت از نور آفتاب نیاز خواهید داشت، دقت داشته باشید در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو محافظت از نور آفتاب را جدی بگیرید.

آیا برای مراقبت از آفتاب می‌توان از کلاه استفاده کرد؟

در ده روز اول که هنوز گرافت‌های مو به درستی پیوند نخورده‌اند استفاده از کلاه توصیه نمی‌شود، اما بعد از ده روز می‌توانید با مشورت پزشک از کلاه‌های ماهیگیری (گشاد) استفاده کنید.

آیا بعد از کاشت مو می‌توانیم از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست سر جهت محافظت از نور آفتاب تنها با تجویز پزشک امکان پذیر است.

آیا سرما و گرما بر نتیجه کاشت مو تاثیر دارد؟

در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو از سر خود در برابر سرما و گرما محافظت کنید. اگر در فصل زمستان عادت استفاده از کلاه را دارید موقتا آن را کنار بگذارید تا موها در اثر کشش ناگهانی آسیب نبینند. در مقابل، اگر در فصل گرما برای کاشت مو اقدام کرده‌اید، باید سعی کنید که تا حدود دو هفته بعد از کاشت در معرض مستقیم نور آفتاب نباشید. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بعد از کاشت مو می‌تواند سرعت بهبود پیدا کردن گرافت‌ها را کاهش دهد.

47 دیدگاه دربارهٔ «نور آفتاب بعد از کاشت مو»

 1. سلام من ۹ ماه پیش کاشت کردم خاستم ببینم الان زیرافتاب کارکنم مشکلی واسه موهای کاشته شده داره‌یاخیر،یا کلاه میشه گذاشت یانه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بعد از گذشت نه ماه به صورت کلی مشکلی ایجاد نمیشه، هر چند نور آفتاب به صورت کلی برای پوست مضر هست.

   پاسخ
 2. سلام وقتتون بخیر
  من روز اول بعد از کاشت مو قبل از برگشت به شهرستان،از تخت جمشید هم بازدید کردم و الان خیلی نگرانم که اون مسیری که زیر نور آفتاب بودم مشکلی برای موهام ایجاد کرده باشه ممنون میشم راهنماییم کنین.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر نگران نباشید، مشکلی ایجاد نمیکنه، یکی از نشانه‌های اینکه متوجه بشین کاشت مو موققیت آمیز بوده یا خیر اینه که بعد از گذشت حدود 10 تا 14 روز گرافت‌های تازه کاشت شده رویش چند میلیمتری دارند.

   پاسخ
 3. سلام بنده ۲۸ بعد از کاشت شروع به کار کردم جلو افتاب باید کار کنم کلاه گشاد گذاشتم ولی یکم سوخته سرم ایا موهام اسیب دیده

  پاسخ
 4. سلام من روز سوم یا چهارم بعد از کاشتم به مدت نیم ساعت در خیابان و هوای آفتابی پیاده روی کردم و یه نیم ساعت هم در روز پنجم اما توی آبان ماه بود ایا ممکن است به موهام آسیب رسیده باشه؟

  پاسخ
  • منظور از نور آفتاب ایستادن و یا کار کردن به صورت مداوم در فاصله زمانی نزدیک بعد از کاشت مو زیر نور آفتاب هست.

   پاسخ
 5. سلام من کاشت مو انجام دادم تکنسینم گفت هرشب یکساعت پیاده روی انجام بده من ۲۴ ساعت بعد عملم پیاده روی انجام دادم اما در سایت ها پیج ها نوشته بودن پیاده روی نباید بعد عمل باشه ایا اون پیاده روی بعد عمل در رشد موهام تاثیر داره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله پیشنهاد تکنسین شما درست بوده، برای کاهش توریم پیاده‌روی بعد از عمل لازم هست.

   پاسخ
 6. سلام من 25روزپیش کاشت موانجام دادم امروز3ساعت روآبتاب کارکردم وعرق هم زیاد داشتم آیا برای موهاییم مشکلی پیش میاد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در روز‌های ابتدایی بعد از کاشت تعریق و نور آفتاب بسیار مهم هست، در مورد شما چون ۲۵ روز گذشته نگران نباشید اما رعایت کنید.

   پاسخ
  • سلام ببخشین من ۲۵روز مو کاشتمه امروز رفتم بیرون برا سیزده به در ولی به دلیل آفتاب زیاد سرم سرخ شده وسوزن سوزن میشه آیا مشکلی داره

   پاسخ
 7. سلام
  من ۱۵ روز کاشت انجام دادم دکتر گفت سرت رو با روغن بادام تلخ ۱۰ دقیقه ماساژ بده ومثل قبل از کاشت بشور طوری‌که هیچ پوسته ای یا دلمه ای روی سرت نباشه و من شستم ولی پوسته ها و دلمه ها بود و با ابر به آرومی روی سرم کشیدم تا کاملا تمیز شد. آیا کار اشتباهی کردم؟ آیا گرافت ها آسیب دیده؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر مشکلی نیست، نگران نباشید. گرافت‌های تازه کاشته شده بعد از 15 روز کاملا تثبیت شدن.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تا ده روز نمی‌تونید کلاه بزارین، و اینکه حتما کلاه آزاد و گشاد انتخاب کنید.

   پاسخ
 8. سلام من ۱۰ روز پیش مو کاشتم بچه خوزستان هستم تایک ماه نمیرم زیر آفتاب اما بعدش باید برم چون کارگر ساده هستم بنظر شما چکارکنم که موهام آسیب نبینه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در ابتدا با پزشکتون مشورت کنید. اما به صورت کلی می‌تونید از کلاه‌های گشاد (مثل کلاه ماهیگیری) استفاده کنید.

   پاسخ
 9. سلام، من حدودا دو ماه و بیست روز پیش مو کاشتم، دو روز پیش که مقطعی کوتاه که تو آفتاب بودم، یک احساس بطور کلی بگم، سوزش کمی پیدا کردم، روی نقطه ای از سرم، مشکلی بنظرتون ندارد

  پاسخ
 10. سلام.من در اولین روز که کاشت مو انجام دادم تقریبا ۲۰ دقیقه زیر نور آفتاب و در خیابان رفت و آمد داشتم آیا این ۲۰ دقیقه رفت و آمد داشتن زیر نور آفتاب در خیابان بر نتیجه مطلوب کاشت مو بنده تاثیر منفی میگذارد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر نگران نباشید، در این حد حساسیت نداره.
   شما قطعا موهاتون در حال حاضر در فاز ریزش قرار داره، در این مدت استرس و نگرانی عدم رویش موها کاملا طبیعی هست.

   پاسخ
 11. سلام ، وقت بخیر
  اگه جلوی نور مستقیم آفتاب نریم ولی سر عرق کنه
  مشکلی برای کاشت پیش نمیاد؟ مخصوصا تو تابستان بخاییم بکاریم؟

  پاسخ
 12. سلام من راننده اتوبوس هستم و کاشت کردم خورشید از شیشه جلو به سرم بزنه مشکلی داره یا باید چیزی بزنم به سرم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله بهتر است که از محلی که کاشت انجام شده در برابر نور آفتاب محافظت کنید.

   پاسخ
 13. سلام وقت بخیر من کاشت موانجام دادم بعد از یک ماه بعضی وقتها زیر نور آفتاب بودم آیا مشکل پیش میاد

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   حضور مداوم زیر نور آفتاب مستقیم بعد از کاشت مو ممکنه مشکل ایجاد کنه، به هر حال عبور و مرور اونم بعد از یک ماه مشکلی ایجاد نمیکنه نگران نباشید.

   پاسخ
 14. سلام خوبی من حدود یک ماه کاشت انجام داد زیرنورافتاب میرم شهر میام روزی دوسه بارباموتورسیکلت میرم ایااسیبی به کاشت مو میزنه باتشکر

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر، بله تابش نور مستقیم برای گرافت‌ها تازه کاشته شده خوب نیست، سعی کنید از کلاه گشاد استفاده کنید، که آفتاب مستقیم به سرتون نخوره.

   پاسخ
 15. سلام خسته نباشید من روز اول که مو سرم کاشتم مجبور بودم تا رسیدن به ماشینم حدود پنج دقیقه جلو افتاب باشم ایا این پنج دقیقه عوارضی دارد ممنون ببخشید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر،
   خیر نگران نباشید، حضور طولانی مدت زیر نور آفتاب بلافاصله بعد از کاشت می‌تونه عوارض داشته باشه.

   پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     بله برای رفت آمد مانعی نیست، اما سعی کنید به صورت مداوم زیر نور مستقیم آفتاب نباشید. چند روز اول بیشترین محافظت رو داشته باشید.

     پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا: 12

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.