کلاه مخصوص کاشت مو

چه زمانی می‌توان از کلاه مخصوص کاشت مو استفاده کرد؟متخصصان کاشت مو در شیراز معتقدند که تا حداقل 10 روز اول بعد از کاشت بهتر است سر را آزاد بگذارید و از کلاه استفاده نکنید؛ زیرا باعث کشیده شدن گرافت‌های مو می‌شود. در ادامه، ما به بیان ویژگی‌های کلاه مخصوص بعد کاشت مو خواهیم پرداخت و 4 نکته ضروری که منجر به بهتر شدن نتیجه کاشت موی شما می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

آیا بعد از کاشت مو میتوان کلاه گذاشت ؟

در 10 روز اول بعد از کاشت مو به دلیل ضعیف بودن فولیکول های مو از پوشیدن کلاه اجتناب کنید. بعد از این مدت می‌توانید با مشورت پزشک شروع به استفاده از کلاه‌های بسیار گشاد و شل مثل کلاه‌های ماهیگیری کنید. کلاه مخصوص بعد از کاشت مو به عنوان لایه ای محافظ در برابر نور خورشید و گرد و غبار عمل می‌کند. به همین دلیل استفاده از آن (در صورت داشتن ویژگی‌های مناسب) توصیه می‌شود. 

پوشیدن کلاه در 10 روز اول بعد از کاشت، منجر به کشیده شدن گرافت‌های مو می شود.

ویژگی‌های کلاه مخصوص کاشت مو

  • جنس کلاه بعد از کاشت مو: کلاهی که بعد از کاشت مو استفاده می‌کنید باید از مواد نرم ساخته شده باشد و امکان عبور هوا و تهویه مناسب را فراهم کند.
  • سایز کلاه مناسب کاشت مو: کلاه شما نباید با گرافت‌هایی که به تازگی کاشته شده‌اند و یا با اسکارهای کوچک ناحیه بانک مو تماس داشته باشد. برای ماه اول بعد از کاشت مو باید از هرگونه کلاه یا پوشش سر تنگ و سفت خودداری کنید.
  • محافظت در برابر آفتاب: بسیاری از کلاه‌های کاشت مو دارای لبه‌های پهن هستند تا از پوست سر و خط رویش مو در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنند.
  • ویژگی ضد رطوبت کلاه کاشت مو: کلاه‌هایی با خاصیت جذب رطوبت به کاهش تعریق بعد از کاشت مو کمک می‌کنند و احتمال پخش شدن عفونت بین گرافت‌های مو را کاهش می‌دهد.
ویژگی کلاه مخصوص کاشت مو

استفاده از کلاه ایمنی بعد کاشت مو

استفاده از کلاه ایمنی بعد از کاشت مو برای ساعات طولانی می‌تواند جریان هوا و تنفس پوست سر را محدود کند و منجر به تعریق سر شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم که در دوره نقاهت اولیه سر خود را آزاد بگذارید تا گرافت‌های مو در جای خود محکم و تثبیت شوند. بعد از آن مطابق با نظر پزشک، پوشیدن کلاه ایمنی گشاد را در فواصل زمانی کوتاه‌ تر شروع کنید.

استفاده از کلاه گیس بعد از کاشت مو

بعد از کاشت، پوسته‌های قرمز نقطه‌ای در پایین ساقه‌های موی کاشته‌شده در محل گیرنده و اهدا کننده (بانک مو) وجود خواهد داشت که برای حدود ۷ تا ۱۰ روز قابل مشاهده خواهند بود. به همین دلیل برخی افراد تمایل دارند تا از کلاه گیس برای پوشاندن سر استفاده کنند. با توجه به اینکه استفاده از کلاه گیس منجر به آسیب و کشیده شدن گرافت‌های مو می‌شود، استفاده از آن  را در هفته های اول توصیه نمی‌کنیم.

آیا می توانم در فصل زمستان از کلاه بعد از کاشت مو استفاده کنم؟

در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو باید از سر خود در برابر سرما محافظت کنید. اگر در فصل زمستان عادت استفاده از کلاه را دارید موقتا آن را کنار بگذارید تا موها در اثر کشش ناگهانی آسیب نبینند. سپس از محکم شدن گرافت‌های مو نیز کلاه گشاد و نرمی را انتخاب کنید که فشار زیادی بر ناحیه کاشت شده وارد نکند و در عین حال، امکان تنفس پوست سر وجود داشته باشد.

آیا  می توانم در فصل تابستان از کلاه بعد از کاشت مو استفاده کنم؟

اگر در فصل گرما برای کاشت مو اقدام کرده‌اید، باید سعی کنید که تا دو هفته بعد از کاشت در معرض مستقیم نور آفتاب نباشید. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب می‌تواند سرعت بهبود پیدا کردن گرافت‌ها را کاهش دهد و تعریق ناشی از آن نیز منجر به عفونت سر می‌گردد. 

توصیه می‌کنیم که برای محافظت بیشتر، از کلاه مخصوص بعد از کاشت مو استفاده کنید. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که در سه تا ده روز اول به دلیل ضعیف بودن فولیکول‌های مو اجازه پوشیدن کلاه را ندارید. بعد از این مدت می‌توانید با مشورت پزشک شروع به پوشیدن کلاه‌های بسیار گشاد و شل مثل کلاه‌های ماهیگیری کنید؛ و بعد از یک مدت که فولیکول‌های مو به اندازه کافی ایمن شدند شروع به پوشیدن کلاه‌های تنگ تر کنید.

برای محافظت از گرافت‌های کاشته شده در مقابل نور آفتاب، از کلاه مناسب استفاده کنید.

4 نکته ضروری که منجر به بهتر شدن نتیجه کاشت شما می‌شود

  1. نحوه شستشو سر: نحوه شستشوی دو ناحیه برداشت شده (پشت سر) و کاشت شده (جلوی سر) بعد از عمل، متفاوت است. اغلب پزشکان استفاده از پماد موپیروسین (یا تتراسایکلین) در ناحیه بانک مو را ضروری می‌دانند و برای شستشوی جلوی سر، اسپری ضدعفونی کننده زخم (سیلوسپت) یا سرم شستشو را تجویز می‌کنند. برای کسب اطلاعات جامع‌تر در این مورد، توصیه می‌کنیم که مقاله مراقبت های بعد از کاشت مو را مطالعه کنید تا به تمامی سوالاتتان پاسخ داده شود. 
  2. کاهش ورم و التهاب: بعد از کاشت مو ممکن است با ورم سر و التهاب مواجه شوید. نگران نباشید، این التهابات کاملا طبیعی است و نتیجه تجمع مایع ادماتوز است. مصرف قرص‌های ضد‌التهابی مانند آناهیل می‌تواند به کم شدن این اثرات کمک کند. همچنین توصیه می‌شود که در زمان خواب، سر خود را مقداری بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا ورم سر به تدریج کاهش پیدا کند. 
  3. پرهیز از تعریق سر: بعد از عمل از فعالیت‌های منجر به عرق کردن سر اجتناب کنید، پوشاندن سر بعد از کاشت مو را به تعویق بیاندازید و بلافاصله از کلاه بعد کاشت مو استفاده نکنید. عرق کردن سر می‌تواند احتمال پخش شدن عفونت بین گرافت‌های کاشته شده را افزایش دهد. توصیه می‌شود در روزهای ابتدایی بعد از عمل، سر خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید. 
  4. تقویت موهای بومی: موهایی که کاشته می‌شوند در مقابل هورمون DHT (هورمونی که منجر به ریزش موهای شما می‌شوند) مقاوم است. به همین دلیل احتمال کمی برای ریزش آن‌ها وجود دارد. با این حال، در نظر داشته باشید که موهای بومی شما (یعنی موهایی که کاشت نشده‌اند) هنوز در معرض آسیب و ریزش قرار دارند. پس دستورالعمل پزشک خود در مورد مصرف قرص‌های تقویتی را جدی بگیرید. برای مطالعه بیشتر مقاله بهترین قرص بعد از کاشت مو را مطالعه کنید.

نتیجه گیری: استفاده از کلاه مخصوص بعد از کاشت مو

برای استفاده از کلاه بعد از کاشت مو بهتر است صبور باشید تا دوره نقاهت اولیه شما سپری شود و گرافت ها به درستی در جای خود مستحکم شوند. پس از آن می توانید از کلاه های گشاد مایه استفاده کنید. ما در این مقاله در مورد نکات کلیدی که در خرید کلاه مخصوص کاشت مو باید در نظر بگیرید، پرداختیم. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر، مقاله مراقبت های بعد از کاشت مو شیراز بیوتی را مطالعه کنید. در انتها از شما می خواهیم اگر سوالی در مورد کلاه مخصوص کاشت مو دارید، در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما هستیم.

سوالات پر تکرار :

1- آیا بعد از کاشت مو می‌توان از کلاه استفاده کرد؟

در 10 روز اول که هنوز گرافت‌های مو به درستی پیوند نخورده‌اند استفاده از کلاه توصیه نمی‌شود، اما بعد از ده روز می‌توانید با مشورت پزشک از کلاه‌های ماهیگیری (گشاد) که تماس زیادی با نواحی کاشت شده و بانک مو ندارند، استفاده کنید.

2- چرا بلافاصله بعد از کاشت مو نمی توانم از کلاه استفاده کنم؟

در روزهای اول بعد از کاشت، گرافت‌های مو در وضعیت ضعیفی قرار دارند و استفاده از کلاه می‌تواند منجر به کشیده شدن آن‌ها و آسیب شود. همچنین، امکان تعریق سر و در نتیجه عفونت گرافت‌های کاشت شده وجود دارد.

3- آیا استفاده از کلاه بعد از کاشت مو منجر به عفونت سر خواهد شد؟

اگر که بلافاصله بعد از کاشت از کلاه تنگی که مانع رسیدن هوا به پوست سر می‌شود استفاده کنید، احتمال تعریق سر و پخش شدن عفونت بین گرافت‌های مو وجود دارد.

4- آیا خانم‌ها می‌توانند بعد از کاشت از روسری استفاده کنند؟

بهتر است از روسری و دیگر پوشش‌ها برای مدت زمان طولانی و پشت سر هم استفاده نکنید. از پوششی استفاده شود که فشار زیادی بر  نواحی کاشت شده وارد نکند و منجر به تعریق پوست سر نشود.

5- ویژگی های کلاه مورد استفاده بعد از کاشت مو باید کدام است؟

کلاهی که بعد از کاشت مو استفاده می‌کنید باید از مواد نرم ساخته شده باشد و امکان عبور هوا و تهویه مناسب (برای جلوگیری از عرق کردن سر) را فراهم کند. همچنین، حداقل تماس را با نواحی کاشت شده سر داشته باشد و از منجر به کشیده شدن گرافت‌های مو نشود.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.