ماساژ سر بعد از کاشت مو

ماساژ سر جریان خون را تحریک و باعث تسریع رشد موها می‌گردد. اما آیا ماساژ سر بعد از کاشت مو موثر است؟ جواب خیر است، ماساژ موهای کاشته شده می‌تواند به گرافت‌ها آسیب وارد کند. با ما همراه باشید تا زمان شروع ماساژ سر بعد کاشت مو را بررسی کنیم و علاوه بر این 3 نکته اساسی را جهت افزایش نتایج کاشت مو با شما به اشتراک بگذاریم. همچنین جهت کاشت مو در شیراز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

چرا ماساژ موهای کاشته شده ضرر دارد؟

بعد از کاشت مو پوست سر شما کاملا ملتهب بوده و در حال ترمیم است. و گرافت‌های کاشته شده نیز بسیار حساس هستند، بنابراین ماساژ پوست سر بیشتر از آنکه مفید باشد مضر است. پس از آنکه پوست سرتان به صورت کامل بهبود پیدا کرد می‌توانید تنها با مشورت پزشک‌تان ماساژ پوست سر را شروع کنید. حال این سوال پیش می‌آید که در چه زمانی پوست سر به صورت کامل بهبود پیدا می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

زمان شروع ماساژ سر بعد از کاشت مو

از ماساژ موهای کاشته شده قبل از بهبود کامل پوست خودداری کنید

اگر فکر می‌کنید که بلافاصله بعد از کاشت می‌توان موها را ماساژ داد کاملا اشتباه می‌کنید. چون در یکی دو هفته اول گرافت‌های مو هنوز در سر جای خود مستحکم نشده‌اند و خطر آسیب زدن به آن‌ها وجود دارد. همچنین اگر دستان شما آلوده باشد ممکن است باعث عفونت گرافت‌ها شود. پس در ابتدا در صورت خارش پوست با نرمی انگشتانتان به سرتان دست بزنید، دقت کنید که در این مدت سرتان را نخارانید یا روی آن دست نکشید.

مدت زمان بهبودی پوست سر نیز در افراد مختلف متفاوت است. اما به صورت کلی بین 4 تا 6 هفته پس از کاشت مو پوست سر ترمیم می‌شود. به صورت تقریبی زمانی که دلمه‌ها و پوسته پوسته‌های ناشی از کاشت موها از بین می‌رود می‌توان گفت که ترمیم پوست سر کامل شده است. با این حال پس از گذشت این زمان نیز ماساژ سر باید با حساسیت کامل و مشورت پزشک انجام شود.

برای ماساژ سر بعد از کاشت مو، نوک انگشتان را به صورت دورانی روی سر خود بکشید

اگر در صورت صلاحدید پزشک شروع به ماساژ موهای کاشته شده کردید، این کار را باید با ملایمت تمام و بدون وارد کردن فشار به پوست سر انجام دهید. نحوه ماساژ موهای کاشته شده به اینگونه است که باید با نوک انگشتان، بدون برخورد ناخن با پوست سر، به صورت دورانی روی سر خود بکشید (حتما در مورد نحوه ماساژ نیز با پزشک خود مشورت کنید).

آیا ماساژ موها به صورت کلی مفید است؟

دو پژوهش جهت تاثیر ماساژ بر موها در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا منتشر شده است. پژوهشی با عنوان افزایش ضخامت مو با ماساژ استاندارد و پژوهش دیگر با عنوان خود ارزیابی ماساژ استاندارد و ریزش موی ژنتیکی نتایج تقریبا موثر را ارائه کرده‌اند. ماساژ پوست سر جریان خون در سر را تحریک می‌کند و از آن‌جا که فولیکول‌های مو تقریبا تمام مواد مغذی را از خون می‌گیرند، باعث تقویت و رشد سریع‌تر موها می‌شود.

اگر فکر می‌کنید ماساژ سر بعد از کاشت مو نیز مفید است، می‌توانید با مشورت پزشک انجامش دهید. همه‌ی افراد بعد از انجام عمل کاشت مو و تحمل سختی‌های عمل جراحی و هزینه آن در تلاش هستند، تا بهترین نتیجه را از درمان خود دریافت کنند، ما در ادامه‌ی این مقاله 3 نکته اساسی را معرفی می‌کنیم که با رعایت آنها می‌توانید بهترین نتیجه را از درمان کاشت مو داشته باشید. 

3 نکته اساسی برای دریافت بهترین نتیجه از کاشت مو

1- استراحت کنید و از ورزش و فعالیت های شدید خودداری کنید.

سعی کنید در روزهای ابتدایی به دور از استرس به صورت کامل استراحت کنید. و تا حدود دو هفته بعد از کاشت مو از انجام ماساژ و هرگونه ورزش خودداری کنید. افزایش فشار خون در پوست سر می‌تواند برای گرافت‌های تازه کاشته شده مضر باشد. انجام برخی از فعالیت‌های فیزیکی مانند خم کردن سر به سمت پایین، دراز و نشست و دویدن می‌تواند باعث افزایش فشار خون در پوست سر گردد.

حداقل تا دو هفته بعد از کاشت مو از انجام ماساژ و هرگونه ورزش خودداری کنید

پیاده روی در هوای سالم را در هفته‌ی اول انجام دهید و پس از گذشت چند هفته ابتدایی نیز با مشورت پزشک ورزش‌های سبک را شروع کنید،‌ ورزش‌هایی مانند شنا کردن و یا ورزش‌های که باعث تعریق شدید پوست می‌شود را به صورت موقت کنار بگذارید. نام بردن و بررسی تمام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی در این نوشتار ممکن نیست، اما به صورت کلی توصیه می‌کنیم، از هرگونه فعالیتی که منجر به تعریق و افزایش فشار خون می‌شود خودداری کنید. 

2- عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی را جدی بگیرد

مصرف الکل باعث رقیق شدن خون می‌شود، و علاوه بر تاثیر منفی در نتیجه‌ی درمان باعث طولانی تر شدن دوره‌ی نقاهت خواهد شد. به صورت کلی توصیه می‌شود که تا دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف الکل خودداری کنید.  هر چقدر این باز‌ه زمانی را طولانی تر کنید از عوارض احتمالی مصرف الکل بر روی موهای کاشته شده کاسته خواهد شد.

 مصرف دخانیات نیز به مانند الکل می‌تواند برای کسب نتیجه‌‌ مناسب از درمان مضر باشد. کشیدن سیگار میتواند پروسه ترمیم زخم‌ها را طولانی کند و پوسته پوسته شدن پوست سر در مدت زمانی بیشتری بهبود پیدا خواهد کرد. نیکوتین ظرفیت حمل اکسیژن توسط خون را کاهش داده و در تغذیه مناسب پوست سر و مو تاثیر منفی دارد. توصیه می‌شود حداقل هفت روز پس از کاشت مو از مصرف سیگار خودداری کنید.

3- به تغذیه مناسب و مصرف قرص‌های مکمل دقت کنید

بعد از اتمام عمل کاشت مو پزشک قرص‌های متنوعی را براش شما تجویز خواهد کرد. آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضدالتهابی خطر عفونت و التهاب ناشی از عمل را کاهش می‌دهد. مصرف آنتی بیوتیک‌ها در بازه‌های زمانی دقیق بسیار مهم است. دیگر قرص‌های مسکن نیز برای کنترل خارش سر و خواب به موقع کاربرد دارد. در ادامه در مورد قرص‌های تقویتی صحبت می‌کنیم که تاثیر زیادی در نتیجه درمان دارند.

محلول ماینوکسیدیل معروفترین مکمل موضعی است که به صورت ماساژ بر روی پوست سر زده می‌شود

داروهای تقویتی آن دسته از داروهایی هستند که به رشد و تقویت مو کمک کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.  پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب قرص تقویتی مناسب با پزشک خود مشورت کنید. قرص‌های تقویتی زینک پلاس و هیرویت از پرکاربردترین قرص‌های مکمل هستند. محلول ماینوکسیدیل نیز معروفترین مکمل موضعی است، که به صورت ماساژ بعد از کاشت مو به پوست سر زده می‌شود. در بسیاری موارد پزشکان مصرف مکمل‌ها را در بازه سه تا شش ماهه پیشنهاد می‌دهند.

نتیجه گیری: 

در این نوشتار ابتدا در مورد ماساژ سر بعد کاشت مو صحبت کردیم، به صورت مختصر ماساژ موهای کاشته شده بلافاصله بعد از کاشت مو باعث آسیب جدی به گرافت‌ها خواهد شد.  با این حال اگر علاقمند به انجام آن هستید حداقل چهار تا شش هفته بعد از کاشت مو و تا بهبود کامل پوست سر صبر کنید و با مشورت با پزشک ماساژ سر را انجام دهید. در انتها از شما میخواهیم نظرات خود را با ما در پایان این صفحه (بخش نظرات) با ما در میان بگذارید، در کمتر از چند ساعت پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود.

سوالات پر تکرار

چه مدت بعد از کاشت می‌توان سر را ماساژ داد؟

بعد از حدود چهار تا شش هفته که گرافت‌ها دیگر در جای خود محکم شده‌اند، با صلاحدید پزشک می‌توانید سر خود را ماساژ دهید. اگر تا قبل از این مدت به گرافت‌ها دست بزنید خطر از جا درآمدن آن‌ها وجود دارد.

ماساژ دادن سر بعد از کاشت مو  چه فایده‌ای دارد؟

ماساژ دادن سر بعد کاشت جریان خون در سر را تحریک می‌کند. با بهبود جریان خون مواد مغذی بیشتری به موها می‌رسد و موها سالم‌تر خواهند بود و سریع‌تر رشد می‌کنند.

چطور موهای کاشته شده را ماساژ دهم؟

شما می‌توانید از حدود دو هفته بعد از کاشت موهای خود را ماساژ دهید. برای ماساژ موهای کاشته شده  به آرامی و بدون اینکه به سر فشار وارد کنید،‌ برای ده دقیقه با نوک انگشتان به صورت دورانی روی سر خود بکشید (حتما در مورد نحوه ماساژ نیز با پزشک خود مشورت کنید).

چه مدت بعد از کاشت گرافت‌ها در جای خود مستحکم می‌شوند؟

زمان محکم شدن گرافت‌ها در جای خود برای افراد مختلف متفاوت است، اما معمولا بین 4 تا 6 هفته طول می‌کشد. در روزهای اول بعد از کاشت گرافت‌ها هنوز محکم نشده‌ و بسیار حساس هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.