لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل ؟

لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل ؟ در این نوشتار ابتدا دستگاه‌های لیزر با ژل یا بدون ژل به صورت کامل مقایسه و بررسی شده است، و در ادامه ۳ دستگاه برتر مرکز لیزر شیراز را نیز معرفی کرده‌ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

1- دستگاه‌های لیزر بدون ژل (نان کانتکت، بدون تماس با بدن): نسل جدید دستگاه‌های لیزر هستند و در نقطه‌ی اتصال دستگاه با بدن از سری پلاستیکی یکبار مصرف استفاده می‌کنند. در این نوع دستگاه‌ها از ژل لیزر استفاده نمی‌شود.

2- دستگاه‌های لیزر با ژل (کانتکت، نیاز به تماس با بدن): دستگاه‌های نسل قدیم و اقتصادی لیزر هستند که در تماس مستقیم با سطح پوست قرار می گیرند. در این دستگاه‌ها جهت حرکت روان دستگاه لیزر از ژل سونوگرافی استفاده می‌شود.

مقایسه دستگاه لیزر با ژل و بدون ژل

مقایسه دستگاه‌های لیزر با ژل و بدون ژل

خدمات لیزر موهای زائد با دستگاه غیر تماسی (نان کانتکت) معمولا هزینه بیشتری خواهد داشت. این دستگاه‌ها از نسل جدید فناوری لیزر استفاده می‌کنند. در مقابل، دستگاه‌های لیزر تماسی (کانتکت لیزر) معمولا اقتصادی‌تر هستند. با این حال توجه داشته باشید که هزینه پایین‌تر این دستگاه‌ها مانع از نتیجه مطلوب لیزر نمی‌شوند و دستگاه‌هایی همچون لیزر سوپرانو تیتانیوم عملکرد کاملی از خود در تمام طیف‌های رنگی پوست نشان می‌دهند.

نکته: در دستگاه‌های لیزر تماسی پزشکان و تکنسین‌ها برای هر شخص از روکش‌های پلاستیکی (سلفون) استفاده می‌کنند، و از سطح ایمنی بالا در مقابله با انتقال بیماری‌های پوستی را برخوردارند.

دلایل استفاده از ژل در دستگاه‌های لیزر تماسی

ژل ناحیه درمان را خنک می‌کند و از تماس مستقیم پوست شما با دستگاه جلوگیری و احتمال تحریک یا سوختگی را کاهش می‌دهد. همچنین، ژل خنک کننده باعث می‌شود تا دستگاه نرم‌تر روی پوست سر بخورد و با ویژگی روان کنندگی خود، اثربخشی لیزر را بالاتر می‌برد. علاوه بر این، لیزر موهای زائد بر اساس تضاد بین رنگدانه مو و پوست اطراف انجام می‌شود. ژل می‌تواند این کنتراست را افزایش دهد و هدف‌گیری دقیق‌تر فولیکول‌های مو توسط دستگاه را ممکن می‌کند.

دلایل استفاده از ژل در دستگاه های لیزر تماسی

دستگاه‌‌های لیزر برتر در ایران را بشناسید

لیزر کندلالیزر بدون ژل، ایمنی بهداشتی با پروب شخصی یکبار مصرف
لیزر دکالیزر بدون ژل، ایمنی بهداشتی با پروب شخصی یکبار مصرف
لیزر تیتانیوملیزر با ژل، ایمنی بهداشتی با روکش سلفون پلاستیکی
1- دستگاه لیزر کندلا: لیزر کندلا به عنوان استاندارد طلایی لیزر، دستگاهی بدون تماس است که نیازی به استفاده از ژل‌های موضعی خنک کننده ندارد و هنگام استفاده از دستگاه از سری‌های پلاستیکی یکبار مصرف (پروب شخصی) استفاده می‌شود. این دستگاه از دو طول موج الکس (مناسب پوست سفید) و اندیاگ (مناسب پوست تیره) بهره می‌برد. برای مشاوره لیزر کندلا در شیراز روی لینک کلیک کنید.
2- دستگاه لیزر دکا: این دستگاه نیز از ژل استفاده نمی‌کند و برای هر مراجعه کننده از سری شخصی استفاده می‌شود. این لیزر ساخت کشور ایتالیا است و در حال حاضر در بیش از ۱۲۰ کشور جهان فعالیت دارد. این دستگاه، دارای دو طول موج الکس و اندیاگ است و با استفاده از فناوری‌های جدید آسیب‌های پوستی را به حداقل ممکن رسانده است و یکی از دستگاه‌های شناخته شده لیزر بدن در جهان است.
3- دستگاه لیزر تیتانیوم: لیزر سوپرانو تیتانیوم به عنوان دستگاهی اقتصادی شناخته می‌شود که از سطح عملکرد مطلوبی در حذف موهای زائد برخوردار است. این دستگاه نیز معمولا روکش‌های یکبار مصرف داشته و سطح ایمنی بالایی در مقابله با انتقال بیماری‌های پوستی دارند. با این حال، توصیه می‌شود که هنگام کار با این دستگاه لیزر تماسی (کانتکت لیزر)، جهت روان کردن حرکت دستگاه از ژل‌های موضعی استفاده شود. این دستگاه با استفاده از سیستم خنک کننده‌ی قوی، تجربه‌ای بدون درد را همراه با نتیجه‌ای قابل توجه و کم هزینه‌تر ارائه می‌دهد. علاوه بر این لیزر تیتانیوم با استفاده از سه طول موج الکس،‌ اندیاگ و دایود عملکرد کاملی از خود در تمام طیف‌های رنگی پوست نشان می‌دهد.

بایدها و نبایدها قبل و بعد از لیزر موهای زائد

 • در معرض نور خورشید قرار نگیرید؛ قبل از انجام لیزر درمانی، نباید ناحیه تحت درمان را در معرض نور شدید خورشید قرار دهید.
 • از دکلره استفاده نکنید؛ شش هفته قبل از درمان باید از سفید کردن موها خودداری کنید. حفظ ریشه و رنگدانه مو برای موفقیت در لیزر درمانی ضروری است.
 • ناحیه تحت لیزر را شیو کنید؛ شیو ناحیه مورد نظر در روز یا شب قبل از جلسه لیزر مهم است. انجام این کار از آسیب حرارتی به سطح پوست جلوگیری می‌کند و فولیکول‌های مو را مستقیما در معرض پالس‌های نوری قرار می‌دهد. همچنین در صورت التهاب سطح در حین لیزر، به پوست اجازه می‌دهد تا التیام یابد.
 • از پوششی محافظ برای چشم‌های خود استفاده کنید؛ برای جلوگیری از خطر احتمالی آسیب به شبکیه چشم بیمار و هر فرد دیگری در اتاق لیزر، بهتر است که از پوششی برای محافظت از چشم استفاده شود.
 • در معرض گرمای شدید قرار نگیرید؛ از حمام بخار یا سونا پرهیز کنید و به مدت دو یا سه روز در آب قوی کلردار شنا نکنید.
تا چند روز بعد از لیزر، از حمام بخار بپرهیزید و در آب کلردار شنا نکنید.
 • از ژل‌های خنک کننده استفاده کنید؛ در صورت نداشتن سیستم خنک کننده دستگاه، استفاده از ژل‌های موضعی برای به حداقل رساندن آسیب اپیدرم و افزایش راحتی بیمار توصیه می‌شود.
 • برای رفع التهاب پوست صبور باشید؛ بلافاصله پس از درمان، این ناحیه ممکن است اریتم (قرمزی و مقداری تورم) در اطراف فولیکول‌ها را نشان دهد که به تدریج از بین می‌رود.
 • از مالش شدید ناحیه متورم بپرهیزید؛ حدود 2 یا 3 هفته پس از لیزر موهای زائد، 10 تا 20 درصد از موهای درمان شده می‌ریزند. در این مرحله، در صورت تورم یا پوسته پوسته شدن ناحیه تحت لیزر از پماد آلوئه ورا استفاده کنید و از خارش پوست متورم بپرهیزید.
 • از کمپرس یخ استفاده کنید؛ هنگام بروز تورم، یخ را در یک پارچه نرم تمیز بپیچید و روی سطح پوست قرار دهید.
 • از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید؛ ایبوپروفن یا آسپرین مصرف نکنید زیرا ممکن است این داروها به نور لیزر واکنش نشان دهند.
 • آرایش ناحیه لیزر شده را به تعویق بیندازید؛ اگر نیاز به آرایش روی ناحیه تحت لیزر دارید، باید آن را به صورت ملایم پاک کنید. مالش بیش از حد می‌تواند احتمال ایجاد اسکار را افزایش دهد. همچنین، به مدت 24 تا 48 ساعت از کرم‌های سفید کننده یا محصولات عطری استفاده نکنید.

نتیجه گیری، دستگاه لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل؟

استفاده از ژل‌های موضعی در طول لیزر موهای زائد با دستگاه‌های تماسی، یک اقدام پیشگیرانه جهت حرکت نرم تر لیزر و کاهش التهاب ناشی از برخورد پالس‌های شدید نور با سطح پوست است. در این مقاله تخصصی، به مقایسه دستگاه‌های لیزر با ژل یا بدون ژل پرداخته شد و به سوال مراجعین در مورد اینکه لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل؟ پاسخ داده شد. همچنین، نکات ضروری قبل و بعد از لیزر بررسی گردید. در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید، در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.