هایفوتراپی

هایفوتراپی HIFU therapy یک درمان نوین جهت سفت کردن پوست و لیفت صورت است. در درمان هایفو تراپی هیچگونه ماده خارجی به پوست شما تزریق نمی‌شود. بلکه امواج هایفو، بدن را تحریک به تولید کلاژن می‌کنند. در نتیجه یک درمان طبیعی و ایمن به حساب می‌آید. با خواندن این مقاله تا انتها 0 تا 100 درمان هایفو صورت را خواهید دانست.

تاثیربهبود افتادگی سطحی پوست
هزینهبین 2 تا 7 میلیون تومان
تعداد جلساتیک جلسه
ماندگاریحدود 12 ماه
تمدیدبه صورت سالیانه
ایمنیایمن و غیر تهاجمی
دوره‌ی نقاهتندارد
هایفوتراپی در یک نگاه

درمان هایفو چیست و دقیقا چه کاری می‌کند؟

هایفوتراپی از امواج فراصوت (ultrasound) استفاده می‌کند. این امواج دقیقا همان امواجی هستند که در سونوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امواج هایفو با عبور از سطح پوست در لایه‌ی زیرین متمرکز می‌شوند. در نتیجه بدون آسیب رساندن به لایه‌ی سطحی پوست، باعث تحریک پوست و تولید کلاژن به صورت طبیعی می‌شود. کلاژن در واقع پروتئینی است که وظیفه ی استحکام بافت بدن را بر عهده دارد. افزایش کلاژن خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌دهد و پوست را سفت می‌کند.

اشعه هایفوتراپی با عبور از سطح پوست، عمق‌های مختلف را جهت تولید کلاژن تحریک می‌کند.

هایفو در کدام ناحیه از صورت تغییر ایجاد می‌کند؟

به صورت کلی هایفوتراپی پوست را سفت کرده و افتادگی‌های سطحی پوست را بهبود می‌بخشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هایفو علاوه بر بهبود چین و چروک سطحی پوست افتادگی‌های گونه و ابرو را نیز بهبود می‌بخشد. در نظر داشته باشید هایفو یک درمان غیر تهاجمی بوده و مانند عمل‌های جراحی نتایج قابل توجه و قطعی نخواهد داشت. هایفو تراپی بر خلاف عمل جراحی لیفت صورت، بدون دوره‌ی نقاهت است و هزینه بسیار کمتری دارد. در ادامه تصاویر قبل و بعد هایفو تراپی را بررسی می‌کنیم.

تاثیرات هایفوتراپی صورت

تصاویر هایفوتراپی صورت

برای مشاهده نتایج هایفو تراپی ما از وبسایت معتبر Ultherapy آمریکا استفاده کرده‌ایم. در ادامه تصاویر قبل و بعد اولتراپی را مشاهده خواهید کرد. اولتراپی نتایج درمان را در بهبود چین و چروک صورت، گردن و قسمت بالای سینه و همچنین لیفت ابرو و غبغب را موثر می‌داند. هر چند دستگاه آمریکایی اولتراپی در ایران نمایندگی ندارد، اما دستگاه‌های هایفو کره‌ای مهندسی معکوس این درمان پرطرفدار آمریکایی هستند.

عکس قبل و بعد هایفوتراپی

نظر دبی (عکس بالا) در مورد هایفو چیست: «متوجه شدم که پوست گردنم دیگه به اون سفتی سابق نیست و ابروهام نسبت به قبل پایین‌تر اومده بود. از نتایجش خیلی خوشحالم. یعنی چهره‌‌ام تغییر نکرده، فقط چند سال جوون‌تر شدم.»

عکس قبل و بعد هایفوتراپی

نظر گریس(عکس بالا) در مورد هایفوتراپی چیست: «هایفوتراپی همون اول من رو که یک دکترم شگفت‌زده کرد. هایفو یک درمان سونوگرافی غیر تهاجمی هست. مهم‌ترین چیز واسه من اینه که هایفو یک درمان بی‌خطره. اگر براتون سواله که جواب میده یا نه باید بگم که نتیجۀ کار از توی عکس‌ها پیداست.»

تصاویر هایفوتراپی صورت

نظر ارین (عکس بالا) در مورد هایفوتراپی صورت چیست: «من دوست دارم توی کارهای زیبایی از بقیه جلوتر باشم. و وقتی فهمیدم هایفوتراپی یک درمان استاندارد غیر تهاجمی برای لیفت و سفت کردن پوسته و دوره نقاهتی هم نداره سریع دست به کار شدم. درمان هایفو کلاژن و الاستین‌سازی بدنم رو بالا برد و در واقع کاری کرده که پوستم سفت‌تر به نظر بیاد. یعنی واقعا پوستم سفت‌تر شده!

هزینه هایفوتراپی چقدر است؟

درمان‌های زیبایی مانند هایفو تعرفه خاص و از پیش تعیین شده‌ای ندارند. نوع دستگاه هایفو، مهارت پزشک و حتی قدمت و اعتبار مرکز پزشکی می‌تواند در هزینه نهایی هایفو تاثیر گذار باشد. به صورت کلی هزینه درمان هایفو در ایران بین 2 تا 7 میلیون تومان (سال 1403) است. پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب مرکز هایفوتراپی، حتما به کلینیک‌های تخصصی پوست و مو مراجعه کنید. و از انجام این درمان با هزینه کمتر در مراکز غیر پزشکی خودداری کنید.

لیفت صورت، گردن و غبغبحدود 5 تا 7 میلیون تومان
لیفت صورتحدود 4 تا 5 میلیون تومان
لیفت گردن و غبغبحدود 2 تا 3 میلیون تومان

هایفو صورت چند جلسه است؟

یکی از دلایل محبوبیت بالای هایفوتراپی تک جلسه‌ای بودن این درمان است. هایفو برخلاف اکثر درمان‌های زیبایی نیاز به جلسات متعدد با فاصله زمانی منظم نخواهد داشت. تمام پروسه مشاوره و انجام این درمان در یک جلسه اتفاق می‌افتد. مدت زمان انجام این درمان حدود نیم ساعت تا یک ساعت است. این درمان برخلاف بوتاکس و یا عمل‌های جراحی به ویزیت مجدد و یا ترمیم پس از چند روز نیاز نخواهد داشت.

ماندگاری هایفوتراپی صورت چقدر است؟

هایفوتراپی صورت حدود یک سال یا بیشتر ماندگاری دارد.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، هایفوتراپی یک درمان طبیعی است، از آن جهت که بدن را تحریک به تولید کلاژن می‌کند و افزایش کلاژن خاصیت کشسانی پوست را بهبود می‌بخشد. پروسه تولید کلاژن پس از انجام هایفو حدود 3 ماه به طول می‌انجامد، به همین علت نتایج هایفو در 3 ماه به مرور زمان کامل می‌شود. ماندگاری هایفو در افراد مختلف متفاوت است و با توجه به شرایط پوست و همچنین افزایش سن، نتایج حدود 12 ماه یا بیشتر ماندگاری دارد.

چند بار می‌توان هایفو انجام داد؟

به صورت کلی یک بار در سال می‌توانید درمان هایفو HIFU را انجام دهید. در بعضی موارد و با صلاحدید پزشک این درمان با فاصله 6 ماهه انجام می‌پذیرد. در صورتی که هایفو انتظارات شما را برآورده کرد و از نتایج ایجاد شده رضایت داشتید، می‌توانید به صورت سالیانه این درمان را تمدید کنید. بازه‌ی زمانی مناسب جهت تمدید هایفوتراپی در اکثر مواقع در بازه زمانی یکسال تا یکسال و نیم و با پیشنهاد پزشک خواهد بود.

مراحل انجام درمان هایفوتراپی صورت چیست؟

 1. آماده سازی پوست: ابتدا آلودگی‌های صورت پاک می‌شود. در بعضی موارد پزشک با استفاده از پماد‌های بی‌حسی موضعی، پوست را بی‌حس می‌کند.
 2. خط کشی صورت: بر روی صورت خطوطی ایجاد می‌شود که مناطق ممنوعه هایفوتراپی مانند چشم‌، گوش‌، لب و نای علامت‌گذاری می‌شوند.
 3. ژل زدن به صورت: برای اینکه اشعه هایفو به بهترین حالت به پوست منتقل شود، از ژل سونوگرافی بر روی پوست استفاده می‌شود.
 4. شات‌های هایفو: با توجه به میزان افتادگی‌های هر ناحیه از پوست صورت، پزشک تعداد مشخصی شات (اشعه هایفو تراپی) را استفاده می‌کند.
 5. پاکسازی صورت: در نهایت ژل‌ها و خطوط رسم شده از صورت پاکسازی می‌شوند، و پزشک انجام مراقبت‌های لازم را با توجه به پوستتان به شما توصیه می‌کند.

هایفو صورت چه مقدار زمان می‌برد؟

درمان هایفو صورت حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید.

اگر از مدت زمان لازم جهت پروسه پذیرش و انتظار نوبت صرف نظر کنیم، درمان هایفو حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید. عواملی بسیاری بر مدت زمان انجام درمان تاثیر می‌گذارند. مدت زمان مورد نیاز برای بی‌حسی صورت در افراد مختلف متفاوت است، همچنین تعداد شات مورد نیاز برای افتادگی‌های پوست اشخاص نیز متفاوت خواهد بود. دستگاه‌های هایفو سرعت‌های متفاوتی نیز دارند، دستگاه‌های جدید تعداد شات بیشتری در دقیقه ساطع می‌کنند و درمان با زمان کوتاه‌تری انجام می‌پذیرد.

آیا درمان هایفو واقعا برای لیفت صورت موثر است؟

هایفو درمانی غیر تهاجمی است،‌ به این معنی که هیچگونه برش، جراحی و حتی تزریقی در این درمان انجام نمی‌پذیرد. همچنین بدن به صورت ارگانیک خودش را ترمیم می‌کند. اما هایفو با داشتن تمام این ویژگی‌ها معایبی نیز دارد. نتایج هایفو در مقایسه با دیگر درمان‌ها ملموس و قابل اندازه گیری نیست، و میزان معینی از بهبود نیز قابل پیشبینی نخواهد بود. بهبود‌ها به عوامل بسیاری مانند سن، هورمون‌ها و بالانس متابولیک شخص مرتبط بوده و در اشخاص مختلف متفاوت است.

بعد از هایفوتراپی اطرافیان شما، شادابی و جوانسازی پوست شما را متوجه خواهند شد، اما نمی‌توانند تشخیص بدهند چه درمانی انجام داده‌اید. بنابراین هایفو انتخاب افرادی است که خواستار تغییرات طبیعی و غیر ملموس هستند. بهتر است در مورد تاثیرات هایفو انتظارات منطقی داشته باشید. در صورت نیاز به تغییرات قابل توجه می‌بایست عمل جراحی لیفت صورت را انتخاب کنید در ادامه درمان هایفوتراپی و عمل جراحی لیفت صورت را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.

مقایسه هایفوتراپی و عمل لیفت صورت

در جدول زیر عمل لیفت صورت و هایفوتراپی صورت را به صورت حدودی مقایسه کرده‌ایم. در نظر داشته باشید اطلاعات بر اساس قیمت هایفوتراپی در تهران است.

هایفوتراپیجراحی لیفت
هزینهحدود 3 تا 7 میلیونحدود 20 تا 50 میلیون
جراحیبدون جراحینیاز به برش و بخیه
دروه نقاهتنیاز نداردحدود چهار هفته
نتایجنیاز به تکرار داردبلند مدت
تاثیربهبود خاصیت کشسانی صورتنتایج بسیار خوب یا فراتر از انتظار
خطراتقرمزی و تورم خفیفعوارض بیهوشی، عفونت، لخته شدن خون

بررسی 3 نکته جهت انتخاب بهترین مرکز هایفوتراپی

دغدغه اصلی افراد جهت انجام هایفوتراپی، تشخیص مرکز معتبر جهت انجام درمان است. در ابتدا توصیه می‌کنیم هایفو را تنها در مراکز پزشکی معتبر انجام دهید. در ادامه سه نکته اصلی جهت انتخاب مرکز هایفوتراپی مناسب را بررسی خواهیم کرد. همچنین ما در وبسایت شیراز بیوتی پس از بررسی، بهترین دکتر هایفوتراپی در شیراز را معرفی کرده‌ایم برای کسب اطلاع بیشتر روی لینک کلیک کنید.

سه نکته جهت انتخاب مرکز هایفوتراپی
 1. با چندین پزشک جلسه مشاوره داشته باشید
  هایفوتراپی با افزایش کلاژن صرفا باعث سفت شدن پوست خواهد شد. در ابتدا باید انتظارات خود از درمان را بسنجیم. و با مشورت با پزشک متوجه شویم که هایفو به چه اندازه می‌تواند انتظارات ما را برآورده کند، انتخاب درمان مناسب با توجه به شرایط سنی و پوست شما مهمترین اقدام است. بنابراین در اولین اقدام با چندین پزشک جلسه مشاوره داشته باشید.
 2. دستگاه هایفوتراپی در نتیجه درمان موثر است
  مراکز مختلف از دستگاه‌های هایفو با برند‌های متفاوتی بهره می‌برند. استفاده از دستگاه‌های اصلی و همچنین تعویض به موقع وسایل مصرفی، با توجه به تحریم‌های کشورمان سخت و پر هزینه است. از این رو بسیاری از مراکز با استفاده از دستگاه‌های چینی با مهندسی معکوس درمان هایفو را هزینه کمتری ارائه می‌کنند. به صورت کلی دستگاه هایفو دابلو و هایفو اولترافورمر بهترین دستگاه‌های هایفو(تولید کشور کره) در ایران هستند.
 3. تصاویر قبل و بعد هایفو را مشاهده کنید و از نظرات دیگر مراجعه کنندگان مرکز مطلع شوید
  با گسترش شبکه‌های اجتماعی، اطلاع از نظرات و مشاهده نمونه‌کار مراکز کار بسیار ساده‌ای است. همچنین می‌توانید از نظرات افرادی که قبلا هایفو تراپی کرده‌اند استفاده کنید. تعداد نمونه کار زیاد و همچنین فعالیت پویای مرکز هایفوتراپی را در انتخاب خود مدنظر قرار دهید. مجددا تاکید می‌کنیم حتما این درمان را در مراکز پزشکی (داری مجوز از وزارت بهداشت) انجام دهید.

دوره نقاهت درمان هایفوتراپی چگونه است؟

بعد از هایفو می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهید.

یکی از دلایل محبوبیت هایفو این است که این درمان بدون دوره‌ی نقاهت است. تنها ممکن است بعد از انجام هایفو پوست برای چندین ساعت کمی قرمز شود، که این عارضه نیز موقت بوده و بیشتر در پوست‌های حساس مشاهده خواهد شد. پس از انجام هایفو بلافاصله می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهید. و هیچگونه سر‌درد و یا حالت تهوع و یا ضعف نخواهید داشت.

اقدامات قبل از هایفو صورت چیست؟

نیازی به اقدامات قبل از هایفوتراپی نخواهید داشت. بهتر است پوست صورت خود را تمیز کنید. از انجام آرایش قبل از هایفوتراپی خودداری کنید تا پزشک به راحتی پروسه درمان را انجام دهد. در آقایان نیز شیو موهای ریش باعث می‌شود پزشک به راحتی بتواند تمام مناطق صورت را هایفو کند. توصیه ما این است که قبل از انجام هایفو استرس نداشته باشید، تا اجرای درمان به صورت ایده‌آل توسط کادر درمان انجام پذیرد.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، هایفوتراپی یک درمان غیر تهاجمی بوده و به صورت کلی به مراقبت خاصی نیاز نخواهد داشت. بر خلاف درمان‌های لایه بردار پوست نیازی به استفاده از کرم‌های ترمیم کننده نخواهید داشت. و همچنین بر خلاف تزریق بوتاکس و یا فیلر، دستورالعمل خاصی برای خوابیدن وجود ندارد و می‌توانید به صورت معمول بخوابید. به علت تفاوت دستگاه های هایفو و همچنین استفاده از درمان‌های ترکیبی توسط پزشکان، اکیدا توصیه می‌کنیم مراقبت بعد از هایفو را از پزشک خود جویا شوید.

به علت اینکه پوست بعد از انجام هایفو موقتا حساس می‌شود، بهتر است موقتا فعالیت‌های زیر را محدود کنید:

 • اجتناب از دمای بالا: به علت حساسیت موقت پوست از رفتن به سونا و یا گرفتن دوش آب بسیار گرم به صورت موقت خودداری کنید.
 • اجتناب از مواد شیمیایی: به صورت موقت استفاده از لایه بردارهای شیمیایی و آرایش سنگین را محدود کنید. التهاب پوست بیشتر از یک روز طول نخواهد کشید.
 • اجتناب از رژيم غذایی سنگین: هدف نهایی هایفو کلاژن سازی بیشتر است. گرفتن رژيم غذایی سنگین می‌تواند بر روی پروسه کلاژن سازی تاثیر منفی بگذارد.

آیا هایفوتراپی مورد تایید سازمان غذا و دارو است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) درمان هایفوتراپی را برای «لیفت ابرو» تایید کرده است. و در سال 2014 نیز این درمان را برای بهبود چین و چروک بالای سینه و گردن تایید کرده است. استفاده از هایفو برای لیفت، جوانسازی و زاویه سازی صورت هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده است. اما چندین آزمایش بالینی کوچک نشان داده است که این درمان برای لیفت صورت و بهبود چین و چروک میتواند مفید باشد.

درمان هایفو مورد تایید سازمان غذا و داروی ایران (IFDA) نیز هست، این درمان زیر مجموعه گروه «پوست مو، زیبایی، ترمیمی» قرار گرفته است. انجام هایفو در ایران تنها در کلینیک‌های تخصصی پوست و مو و مطب پزشکان انجام می‌پذیرد. دو پزشک کره‌ای تحقیقاتی با نام «هایفو برای درمان چین و چروک و افتادگی پوست» در سال 2015 انجام داده و هایفو را بر روی 20 بیمار با پوست آسیایی ارزیابی کردند. در نتیجه نهایی این تحقیقات تمام افراد از انجام هایفوتراپی رضایت داشتند.

فاصله درمان هایفو و بوتاکس یا دیگر درمان‌ها چقدر است؟

انجام هم‌زمان بوتاکس یا هایفو باعث بروز عارضه نخواهد شد. اما هایفوتراپی می‌تواند اثرات این درمان‌ها را کاهش دهد. یا در بعضی مواقع باعث آب شدن فیلر نیز خواهد شد. در نتیجه جهت حفظ نتایج بوتاکس یا فیلر بهتر است هایفو در مناطق تزریق شده انجام نگیرد. و یا اینکه در انتهای دوره‌ی ماندگاری ژل و بوتاکس اقدام به انجام هایفو کنید. اکثر پزشکان برای درمان‌های ترکیبی پیشنهاد می‌کنند، ابتدا درمان هایفو را انجام دهید.

نتیجه گیری؛ همه چیز در مورد هایفوتراپی

در این نوشتار به این سوال پاسخ دادیم که هایفو صورت چیست و تمام جوانب درمان هایفوتراپی را بررسی کردیم، به صورت خلاصه هایفو یک درمان غیر تهاجمی است و برای بهبود افتادگی‌های و چین و چروک سطحی کاربرد دارد. باید از هایفو انتظارات منطقی داشته باشید، این درمان در مقایسه با لیفت صورت با نخ، تزریق فیلر و یا عمل‌های جراحی نتایج بلافاصله و قابل توجه نخواهد داشت. در پایان از شما درخواست داریم نظرات خود در مورد هایفو را در پایین صفحه (بخش نظرات) با ما در میان بگذارید وهرگونه سوال خود در مورد این درمان را از ما بپرسید، در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

آیا هایفوتراپی درد دارد؟

نوع دستگاه هایفو و تنظیمات آن در مراکز مختلف متفاوت است. بیشتر مراجعین درد جزیی و قابل تحمل را گزارش کرده‌اند. با این حال آستانه تحمل درد در افراد مختلف نیز متفاوت است.

چطور میتونم محل انجام درمان هایفو را پیدا کنم؟

درمان هایفوتراپی در اکثر کلینیک‌های تخصصی پوست و مو در ایران در دسترس است، همچنین این درمان در مطب بسیاری از پزشکان نیز ارائه می‌شود. توجه داشته باشد که هایفو را تنها در مراکز پزشکی معتبر انجام دهید.

آیا هایفوتراپی دوره نقاهت دارد؟

یکی از بهترین ویژگی‌های هایفو این است که این درمان بدون دوره‌ نقاهت است. و بلافاصله بعد از هایفو می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهید.

آیا هایفو واقعا ایمن است؟

هایفوتراپی یک درمان طبیعی و ایمن بوده و عوارض خاصی توسط مراجعین گزارش نشده است. اگر این درمان طبق اصول و تحت نظر پزشک انجام پذیرد، بدون عوارض خواهد بود.

4 دیدگاه دربارهٔ «هایفوتراپی»

  • سلام وقت بخیر
   بوتاکس برای از بین بردن خطوط داینامیک اطراف چشم بهترین درمان هست. خطوط داینامیک یعنی چین و چروکی که در زمان خندیدن یا اخم کردن اطراف چشم شما ایجاد میشه. اما هایفو به صورت کلی باعث سفت کردن پوست میشه، که بر روی خطوط استاتیک صورت (یعنی خطوطی که در حالت استراحت روی صورت شما هست) تاثیر میزاره.

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله می‌تونه خط خنده رو بهبود بده، اما برای تاثیرات کامل و آنی پیشنهاد می‌کنیم از فیلر استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 7

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.