فرورفتگی بعد از لیفت با نخ

نخ های جراحی راه حلی تاثیرگذار و کم خطر برای لیفت پوست هستند. با این حال، فرورفتگی بعد از لیفت با نخ یکی از عوارض جانبی آن است، پزشکان لیفت با نخ در شیراز معتقدند این عارضه می‌تواند بین 2 روز الی 2 هفته (تا زمانی که نخ‌ها جذب شوند) بعد از جراحی لیفت نخ طول بکشد. استراحت و به حداقل رساندن فعالیت صورت بعد از عمل می تواند به بهبود فرورفتگی کمک کند. در این مقاله به طور کامل به فرورفتگی صورت بعد از لیفت با نخ و اقدامات موثر برای جلوگیری از آن قبل و بعد از عمل می پردازیم.

فرورفتگی صورت بعد از لیفت با نخ یک عارضه شایع است

در تحقیقاتی با عنوان عوارض لیفت صورت با نخ در چین شایع‌ترین عارضه فرورفتگی پوست عنوان شده است. که بلافاصله بعد از درمان یا 14 روز بعد از آن مشاهده شده است. طبق تحقیقات در نیمی از موارد، افراد با مراجعه به پزشک و انجام ترمیم بهبود یافته‌اند و بقیه افراد با فرورفتگی خفیف بدون مراجعه بهبود یافته‌اند. در تصویر زیر بیشترین نواحی صورت که مستعد فرورفتگی بعد از لیفت با نخ هستند را مشاهده می‌کنید. 

نواحی شایع در فرورفتگی صورت بعد از لیفت با نخ

فرورفتگی‌های خفیف پس از جراحی لیفت نخ: این فرورفتگی‌ها  به علت کشیدگی پوست توسط نخ ها ایجاد می شود. و نهایتا تا 2 هفته طول به صورت طبیعی بهبود می‌یابند، چرا که نخ ها توسط پوست جذب می شوند. با استراحت دادن به پوست می توان روند بهبودی و لیفت پوست صورت را سرعت بخشید. با گذشت زمان کافی، پوست فرورفته با حجم طبیعی جایگزین خواهد شد.

فرورفتگی‌های وخیم صورت بعد از لیفت با نخ: در این موارد ممکن است نخ‌ها قابل مشاهده باشند و یا حتی از پوست صورت بیرون بزنند،  این عارضه در نتیجه تکنیک ضعیف جراح، جایگذاری اشتباه و یا حرکات شدید صورت ایجاد می شود. در صورت بروز عوارض شدید، نخ های کاشته شده باید خارج شوند تا از آزردگی بیشتر یا آسیب داخلی به پوست جلوگیری شود. و یا پزشک تصمیم می‌گیرد با انجام ماساژ  گرفتگی نخ‌ها را آزاد کند.

راهکارهای کاهش فرورفتگی یا گودی بعد از لیفت با نخ

هرچند گودی و فرورفتگی های ایجاد شده پس از عمل لیفت نخ عارضه جانبی ناخوشایندی است، به نسبت عوارض جراحی‌های پلاستیک مدت زمان بسیار کوتاه تری دارند و چندین راه برای بهبود این فرورفتگی‌ها و سایر عوارض جانبی عمل لیفت نخ وجود دارد:

1- گذاشتن کمپرس یخ روی ناحیه درمان

استفاده از کمپرس یخ روی صورت به از بین بردن فرورفتگی بعد از لیفت با نخ کمک می کند

استفاده از کمپرس یخ برای کم کردن کبودی و تورم در ناحیه درمان بسیار مفید است. همچنین می تواند باعث جلوگیری از تورفتگی بیشتر شود چرا که لایه های بیرونی پوست را سفت می کند. با کاهش تورم و کبودی، پوست قادر است روی جذب نخ های PDO تمرکز کند.

2- حرکت ندادن و دست نزدن به صورت

حرکات صورت شدید باعث آسیب رسیدن به بخیه های صورت و طولانی تر شدن فرورفتگی ها می شوند. از حرکت دادن سر به مدت 2 الی 5 روز پس از جراحی خودداری کنید. این شامل شستشو و اسکراب صورت، آرایش و استفاده از لوسیون ها و کرم ها نیز می شود. همچنین به مدت یک الی دو هفته پس از عمل از بروز حالت های شدید صورت خودداری کنید.

به همین دلیل، ورزش شدید و هر فعالیت دیگری که باعث افزایش فشار خون در سر شود نیز به مدت یک الی دو هفته پس از عمل لیفت نخ ممنوع است؛ چرا که باعث افزایش تورم و کبودی می گردد. علاوه بر این، تا دو هفته پس از عمل نمی توانید به دندانپزشکی مراجعه کنید تا زمانی که تمام عوارض جانبی و فرورفتگی صورت بعد از لیفت با نخ از بین بروند.

3- در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید

در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید

اگر گودی یا فرورفتگی شدید پوست بعد از یک هفته ادامه پیدا کرد، ممکن است به دلیل جنس نخ های به کار رفته یا نحوه قرار گیری آنها باشد. در این موارد، این فرورفتگی ها توسط درمان های دیگری مثل رادیوفرکانسی برای سفت کردن پوست رفع می‌شوند. و یا  پزشک با استفاده از میکرو کانولا برای باز کردن مستقیم نخ ها اقدام می‌کند.

برای پیدا کردن بهترین راه حل با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید جنس نخ‌ها از چه ماده ای بوده است و از چه برندی استفاده شده است. در هر صورت حتما پس از جراحی لیفت نخ پزشک خود را ملاقات کنید تا پروسه بهبودی و عوارض جانبی احتمالی توسط وی چک شود. و یا یک جلسه ترمیم در نظر گرفته شود.

4- خوابیدن به پشت

بهترین کار برای کاهش فرورفتگی بعد از لیفت با نخ این است که به نخ ها اجازه دهید در پوست جا بیفتند. هنگام خوابیدن بعد از لیفت با نخ  رو به پشت بخوابید. خوابیدن به پهلو یا روی شکم باعث فشار آمدن به صورت می شود. این فشار اضافه باعث ایجاد تورم در صبح روز بعد و فرورفتگی در یک سمت صورت شود. بهتر است تا چند روز پس از عمل برای خواب به چند بالشت تکیه دهید و سرتان در موقعیت بالاتری نسبت به بدن قرار بگیرد.

5- از قبل برای حضور در مهمانی و یا مکان‌های عمومی برنامه‌ ریزی نکنید.

بهترین کاری که پس از مشاهده فرورفتگی می توانید انجام دهید صبر کردن است. گودی و فرورفتگی عارضه غیر معمولی نیست اما بهتر است تا زمان رفع و بهبودی کامل در استراحت باشید. بنابراین، دو روز پس از عمل در خانه بمانید و به صورت تان اجازه بدهید استراحت کند. عوارض رایج دیگر نیز نظیر تورم و کبودی در این زمان رو به بهبودی می گذارند. بنابراین در این مدت حضور در مکان‌های اجتماعی و یا مهمانی برایتان سخت خواهد شد.

6- از نوشیدن الکل و سیگار کشیدن قبل و بعد از عمل پرهیز کنید

کشیدن سیگار و نوشیدن الکل باعث طولانی شدن ریکاوری پس از عمل لیفت نخ می شوند

الکل و دخانیات هر دو اثر منفی روی پوست می گذارند. الکل باعث انقباض رگ های خونی و در نتیجه باعث کبودی و کاهش میزان اکسیژن رسانی و عوامل مغذی به بافت ها می شود. همچنین می تواند پوست را دهیدراته و خشک کند و عوارض منفی دیگری به دنبال داشته باشد و فرایند بهبودی را جهت برطرف کردن فرورفتگی صورت بعد از لیفت با نخ طولانی تر کند.  

علائم فرورفتگی بلافاصله پس از عمل لیفت با نخ 

بیمار به مدت چند ساعت تا یک روز پس از جراحی لیفت نخ هیچ تاثیر مثبتی مشاهده نکرده و در عوض، گودی، چین و چروک و افتادگی در نزدیکی ناحیه تحت درمان همراه با قرمزی، تورم یا کبودی ظاهر می‌شوند. میزان این فرورفتگی بسته به شلی یا سفتی پوست متفاوت است. برای کاهش علائم تورم و درد به بیمار توصیه می شود داروی پاراستامول و همچنین مکمل ویتامین C و زینک استفاده کند.

علائم تورفتگی:

 • گودی مختصر در گونه‌ها یا گونه‌های افتاده
 • عدم مشاهده هرگونه اثرات لیفتینگ
 • چین و چروک یا خطوط پوستی در ناحیه درمان

 فرو رفتگی 1 الی 2 هفته بعد از عمل

پس از رفع عوارض جانبی، فرورفتگی ها و گودی ها نیز کم کم از بین می روند و جای خود را به پوست محکم و حجم جدید روی گونه ها می دهند. این علامت شروع کلاژن سازی در ناحیه درمان و جذب شدن نخ ها توسط پوست صورت بیمار است. اگر در این مرحله همچنان گودی و تورفتگی، سفتی صورت و قرمزی وجود داشته باشد، عفونت ایجاد شده است و باید نخ ها را از صورت خارج کرد.

نشانه های یک جراحی موفق لیفت نخ چیست؟

یک جراحی لیفت نخ صورت موفق باعث جوانسازی صورت می شود
 • خط فک تیز تر
 • کاهش خطوط خنده و چین و چروک های این قسمت
 • لیفت گونه‌ها
 • از بین رفتن تمام یا اکثر چین و چروک های ناحیه جراحی

نتیجه گیری:

فرورفتگی بعد از لیفت با نخ یکی از عوارض شایع پس از عمل لیفت نخ  PDO یا همان نخ‌های قابل جذب می باشد. این اتفاق ممکن است باعث ایجاد نگرانی در بیماران شود، اما راهکار هایی برای کاهش آن قبل و پس از عمل وجود دارد که در این مقاله به طور کامل در موردشان صحبت شد. در ادامه از شما می‌خواهیم سوالات و یا تجربه خود را در این مورد با ما و دیگر دوستان در پایان صفحه (بخش نظرات)‌ به اشتراک بگذارید، در کمتر از 24 ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود.

17 دیدگاه دربارهٔ «فرورفتگی بعد از لیفت با نخ»

 1. سلام من حدود دو ماهه خط زاویه فکم را نخ زدم ولی الان چند روزه میبینم اون سریه نخ جدا شده و اومده تو چونه ام و شبیه جوش بزرگ شده به کسی که اینکارو کرده برام گفتم و اونم گفت بیا تا کورتن بزنم به نظرتون چیکار کنم؟

  پاسخ
 2. سلام من چند روزه لیفت با نخ انجام دادم برای قسمت زیر گونه و فک ولی خیلی زشت شده چهرم آیا امکان درآوردن نخ ها هست

  پاسخ
 3. سلام من یک ماه قبل غبغبمو به خاطر اینکه پوستش شل شده بود نخ کاگ ۱۲ بعدی کشیدم ولی متاسفانه زیر چونه ام که غبغب حساب میشه شکل خیلی زشت چروکیده و حالت فرورفتگی شدید بوجود اومد مثل حالت سوختگی پوست شده‌بود جم و پیر شده بود . دکتر گفت چون پوستت شل بوده باید تحمل کنی تا نخ جذب شه ولی بعد یک ماه هنوز همون حالتو داره چکار کنم زودتر جذب شه راحت شم از این زشتیه پوست

  پاسخ
 4. سلام من حدود ۲۰ روز پیش لیفت صورت با نخ انجام دادم الان دو طرف صورتم گودیش هنوز از بین نرفته و حالت کشیدگی داره صورتم
  قابل معالجات یا نه ؟ چه مدت از بین میره این گودی ها ؟ لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   به صورت حضوری به پزشکتون مراجعه کنید. در بعضی موارد فرورفتگی‌ها به زمان بیشتری جهت ترمیم نیاز داره.

   پاسخ
 5. سلام من لیفت بینی با نخ انجام دادم که البته نباید انجام میدادم چون بینیم انحراف داشت و بدتر شد الانم بالای بینیم برامدگی به صورت دوتا گلوله هس اگر بخامک ترمیم کنم باید هزینه بدم یا اینکه چون کار پزشکم ایراد داشته نیازی به هزینه نیس ؟و اینکه آیا میتونم از پزشکم عدم مهارتش شکایت کنم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در مورد هزینه ترمیم و شکایت باید با مشاوره حقوقی مشورت کنید.
   اما پیشنهاد می‌کنیم بر احساساتتون غلبه کنید و اصلا عجله نکنید، و فکر شکایت نباشید، در حال حاضر توصیه می‌کنم صبور باشید و یک پزشک مجرب جهت رفع مشکل پیدا کنید.

   پاسخ
 6. من بهمن لیفت نخ انجام دادمکه از زیر رستنگاه مو پیشانی نخ رد کردند وجای ان متورم میشه ووقتی دستکاری میکنم حالت خونابه از ان خارج میشه ودوباره بعد از چند روز متورم میشه

  پاسخ
 7. سلام من دو هفته پیش نخ گونه گزاشتم اما چال و فرورفتگی مانند کوک زدن زیر گونه هام هست باید چیکار کنم این چال و دختگی ها از بین بره ????????

  پاسخ
 8. سلام من ۴ تا نخ مارک میدی لیفت استفاده کردم ۲تایی که از شقیقه به سمت لب آورده بعد از ۲۰ روز از کنار لبم به سمت شقیقه باد کردهفکر کنم نخ در رفته هر دو قسمت یک جور شده مثل جوش بزرگ شده ولی قرمزی نداره باید چکار کنم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   چون بعد از بیست روز این اتفاق افتاده حتما به صورت حضوری توسط پزشک معاینه بشین.

   پاسخ
 9. سلام وخدا قوت .ببخشید من چند روز پیش لیفت نخ کاگ ۱۲ بعدی زدم ۱۰ تا توصورتم میگه زده ۴ تا کنار چشام ۶تا هم گونه الان کنار بالای صورتم شقیقه ها دوتا گود بزرگ افتاده باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر،
   نگران نباشید فرورفتگی بعد از لیفت با نخ یک عارضه طبیعی و شایع هست، با پزشکتون تماس بگیرین و به صورت حضوری مراجعه کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 23

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.