مراقبت های قبل از کاشت مو

آیا با مراقبت های قبل از کاشت مو آشنا هستید؟ شما باید یک هفته قبل از کاشت مو، مصرف غذاهای خون‌ساز (مانند گوشت قرمز) را کاهش دهید؛ از خوردن داروهای رقیق‌کننده خون (مانند آسپرین و پلاویکس) خودداری کرده و مصرف دخانیات را قطع کنید. ما در این مقاله، 10 نکته مراقبتی ضروری که قبل از کاشت مو باید رعایت کنید را آورده‌ایم. این راهنمای جامع توسط بهترین متخصصان کاشت مو شیراز توصیه شده‌‌ است.

مراقبت های قبل از کاشت مو

1- تغذیه مناسب قبل از کاشت مو را رعایت کنید

خوردن غذاهای خون ساز (مانند گوشت قرمز) یا رقیق کننده خون (مانند انار و سیر) از یک هفته قبل از کاشت باید متوقف شود؛ زیرا احتمال بروز خونریزی در حین فرایند کاشت مو را افزایش می‌دهد. در سه روز قبل از کاشت مو از خوردن غذاهایی که هضم آن برایتان سخت است بپرهیزید. غذاهای چرب و سرخ شده ممکن است باعث سوء هاضمه یا احساس تهوع در روز کاشت شود. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای جامع قبل از کاشت مو چی بخوریم شیراز بیوتی را مطالعه کنید.

2- در روز کاشت، صبحانه مقوی و کامل میل کنید

برای صبحانه قبل از کاشت مو بهتر است نان، پنیر و چای شیرین مصرف کنید. توجه داشته باشید که شما باید صبحانه روز کاشت مو را کامل میل کنید. همچنین سعی کنید از سه روز قبل از کاشت مو، وعده‌های غذایی سبک حاوی پروتئین‌های بدون چربی، غلات و میوه را امتحان کنید تا فرایند کاشت موی شما بدون احساس ناراحتی و عوارض جانبی سپری شود.

3- در روز کاشت مو، لباس جلو باز بپوشید

برای انجام کاشت، شما باید لباس مخصوص اتاق عمل بپوشید. در پایان کاشت و هنگام تعویض لباس، پوشیدن لباس‌های جلو بسته (مانند  تی‌شرت، ژاکت، هودی، زیر پیراهن …) باعث ایجاد اصطکاک با نواحی کاشت شده و بانک مو می‌گردد. بنابراین لباس دکمه‌دار و جلو باز را برای پوشیدن انتخاب کنید. 

در روز کاشت از  لباس‌های جلو بسته که باعث ایجاد اصطکاک با نواحی کاشت شده و بانک مو می‌گردد، بپرهیزید.

4 – موهای سر خود را قبل از رفتن به کلینیک نتراشید

قبل از رفتن به کلینیک، استحمام کنید. در نظر داشته باشید که موهای شما در کلینیک (بعد از بررسی تراکم موها در نواحی مختلف) تراشیده خواهد شد؛ بنابراین از زدن هرگونه محصول مو (مانند ژل یا اسپری)، در روز کاشت خودداری کنید، و موهای خود را نتراشید.

5 – برای رانندگی در مسیر برگشت، یک همراه داشته باشید

گاهی اوقات کاشت مو تحت آرام بخشی عمیق انجام می شود و یا بلافاصله پس از عمل کاشت داروی آرام بخش برای شما تجویز می‌شود. به همین خاطر، بهتر است تا 24 ساعت بعد از کاشت، رانندگی نکنید و یک نفر را برای همراهی در مسیر برگشت در کنار خود داشته باشید.

6 – از خوردن داروهای ضد انعقادی اجتناب کنید

حداقل یک هفته قبل از کاشت مو باید از مصرف داروهای رقیق‌ کننده خون (مانند آسپرین، ایبوپروفن) و داروهای ضد انعقادی (مانند وارفارین یا کلوپیدوگرل) بپرهیزید. به طور مشابه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ناپروکسن که معمولاً برای کاهش التهاب و کاهش درد استفاده می‌شوند، ممکن است اثرات رقیق کنندگی خون داشته باشند.

7 – از دو هفته قبل، آزمایشات کاشت مو را انجام دهید

آزمایشات قبل از کاشت مو را یک یا دو هفته مانده به کاشت انجام دهید و نتیجه آن را در اختیار پزشک متخصص قرار دهید تا واجد شرایط بودن شما برای کاشت مو را ارزیابی کند. همچنین، شما باید جواب کتبی آزمایشات را در روز کاشت به همراه خود داشته باشید. نتایج آزمایشاتی که قبل از کاشت مو انجام می‌دهید، پزشک را در مورد آیتم‌هایی همچون دیابت، چربی خون، بیماری‌های عفونی، عملکرد کبد و غیره، آگاه می‌کند.

8 – سوابق بیماری خود را قبل از کاشت مو با پزشک در میان بگذارید

اگر سابقه بیماری‌های پسوریازیس (در خود یا سایر افراد درجه یک خانواده)، عفونت‌های قارچی، پیسی، مشکلات تیروئید، بیماری قلبی عروقی و غیره دارید، قبل از کاشت مو با پزشک خود در میان بگذارید. اگر حساسیت دارویی خاصی دارید و یا قبلا سابقه هرگونه عمل جراحی داشته‌اید، حتما قبل از کاشت مو با پزشک خود مطرح کنید. همچنین، قرص‌هایی که مصرف می‌کنید را در روز کاشت مو به همراه داشته باشید.

هرگونه سابقه بیماری (مانند پسوریازیس، پیسی و غیره) را قبل از کاشت مو با پزشک در میان بگذارید

9 – از مصرف سیگار و دخانیات قبل از کاشت مو بپرهیزید

دو هفته قبل از کاشت مو حتما از مصرف دخانیات اجتناب کنید. مصرف دخانیات منجر به تنگ‌تر شدن عروق خونی می‌شود؛ در نتیجه جریان اکسیژن و انتقال مواد مغذی ضروری به فولیکول‌های مو کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، مصرف دخانیات منجر به تداخل در روند بهبودی و نتیجه کاشت موی شما می‌شود و احتمال عفونت سر را افزایش می‌دهد.

10- قبل از کاشت مو، مشروبات الکلی را کنار بگذارید

از دو هفته قبل از کاشت، مشروبات الکلی را کنار بگذارید. خوردن مشروبات الکلی و چای سبز، منجر به رقیق‌تر شدن خون می‌شود و احتمال خونریزی و طولانی‌تر شدن دوره نقاهت را به همراه دارد. خونریزی در هنگام فرایند کاشت باعث می‌شود که دقت و تمرکز تیم پزشکی برای کاشت گرافت‌ها در محل‌های تعیین شده، کاهش پیدا کند.

نتیجه گیری: مراقبت های قبل از کاشت مو

یکی از فاکتورهای اساسی در موفق بودن نتیجه کاشت موی شما، رعایت دستورالعمل و مراقبت های قبل از کاشت مو است. در این مقاله تخصصی به ارائه 10 نکته در مورد مراقبتهای قبل از کاشت مو پرداختیم. با رعایت این نکات حداقل درد و ناراحتی را در طی فرایند کاشت مو تجربه خواهید کرد. در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات و سوالات خود در مورد نکات مراقبتی قبل کاشت مو را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) با ما به اشتراک بگذارید، در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

سوالات پر تکرار:

1- آیا کاشت مو بدون تراشیدن سر امکان پذیر است؟

گرافت‌های مو باید از ناحیه پشت سر برداشته شده و در محل‌های گیرنده جلوی سر کاشت شوند. برای جلوگیری از عفونت و افزایش دقت تیم پزشکی در کاشتن این گرافت‌ها، باید موی سر قبل از کاشت تراشیده شود.

2- قبل از کاشت مو چه چیزهایی نباید خورد؟

از یک هفته قبل از کاشت مو، باید مصرف غذاهای خون ساز (مانند گوشت قرمز و پسته) کاهش یابد. همچنین، برخی از داروها (مانند آسپرین و  پلاویکس) دارای خاصیت رقیق کنندگی خون هستند که مصرف آنها قبل از کاشت باید قطع شود.

3- چه چیزهایی قبل از کاشت مو ضرر دارد؟

از دو هفته قبل از کاشت مو مصرف دخانیات و محصولات نیکوتین‌دار را قطع کنید و نوشیدنی‌های حاوی الکل را کنار بگذارید. همچنین، اگر نشانه‌ای از بیماری (مانند بیماری‌های عفونی) در خود می‌بینید، حتما به تیم پزشکی اطلاع دهید. برای کسب نتایج حداکثری، مراقبت های قبل از کاشت مو را جدی بگیرید.

4- آیا استفاده از ماینوکسیدیل قبل از کاشت مو باید قطع شود؟

محلول ماینوکسیدیل موجب اتساع عروق خونی می‌شود. اگر قبل از کاشت مو از ماینوکسیدیل استفاده کنید، احتمال خونریزی در طی فرایند کاشت افزایش می‌یابد. بنابراین باید یک یا دو هفته قبل از کاشت مو استفاده از آن را قطع کنید. 

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.