کاشت مو برای بار دوم

همه افراد به کاشت مو برای بار دوم نیاز ندارند، اما در حالت کلی این کار امکان‌پذیر است و می‌توان عمل کاشت مو را مجددا انجام داد. با این حال کاشت مو برای دومین بار بسیار حساس‌تر از بار اول است و نیازمند تخصص بالا است. تا انتهای این نوشتار با ما باشید تا 5 نکته که برای کاشت مو بار دوم لازم است بدانید را به شما بگوییم. همچنین جهت مشاوره و انجام تخصصی مرحله دوم کاشت مو در شیراز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

آیا می‌توان برای بار دوم کاشت مو انجام داد؟

کاشت مو برای بار دوم امکان‌پذیر است، اما همه به آن نیاز ندارند. عمل کاشت مو تکنیکی است که در بلند مدت ماندگار خواهد بود، اما ممکن است به خاطر برخی عوامل نیاز باشد که برای بار دوم نیز کاشت مو انجام دهید. اما تنها افرادی می‌توانند کاندید مناسب کاشت مو برای دومین بار باشند که واجد شرایطی خاص هستند:

 1. مراجعه‌کننده باید بعد از کاشت اول ریزش موی قابل توجهی داشته باشد. و یا اینکه از ابتدا تصمیم به کاشت دو مرحله‌ای گرفته باشد.
 2. بازه زمانی مشخصی باید از کاشت موی اول گذشته باشد (حداقل 12 ماه) تا نتایج نهایی کاشت موی اولیه مشخص باشد. در حالت ایده‌آل فاصله بین دو کاشت مو 3 سال است.
 3. قبل از کاشت باید جلسه مشاوره‌ای با پزشک برگزار شود تا مشخص گردد آیا فرد آماده کاشت مو بار دوم هست یا خیر و اینکه کدام روش برای او نتیجه بخش‌تر است.

چرا افراد برای بار دوم کاشت مو انجام می‌دهند؟

چرا افراد نیازمند کاشت مو برای بار دوم می‌شوند

مهمترین عاملی که افراد را نیازمند کاشت موی چند مرحله‌ای می‌کند، وسعت طاسی بالا و بانک موی ضعیف است. در این شرایط پزشکان پیشنهاد می‌دهند برای دستیابی به حداکثر تراکم در بخش جلوی سر کاشت مو را در چند مرحله انجام دهید. توزیع بانک مو در کل سر (در افرادی که بانک موی ضعیف و وسعت طاسی بالا دارند) نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

در موارد دیگر کاشت مو همان بار اول ثمربخش بوده و نتایج خوبی را به همراه داشته، اما اگر ریزش موهای کاشته شده و یا موهای خود فرد همچنان ادامه داشته باشد، در چنین مواردی فرد نیاز به کاشت مو برای دومین بار دارد. در زیر مواردی که ممکن است منجر به ریزش مو بعد از کاشت اولیه شوند را مرور خواهیم کرد:

بالا رفتن سن: افراد مختلف در سنین متفاوتی دچار ریزش مو می‌شوند. ممکن است برخی از افرادی که در جوانی کاشت مو انجام داده‌اند، به دلیل ریزش موی ناشی از بالا رفتن سن، مجددا مجبور به کاشت شوند. برخی دیگر از افراد نیز ممکن است خط رویش موهایشان در سنین جوانی دچار ریزش شده و عقب رفته باشد، و در سنین بالاتر کف سرشان هم  شروع به ریزش کند. کاشت مجدد به درمان ریزش مو در اثر بالا رفتن سن کمک می‌کند.

جراحات: جراحات و سوختگی‌ها می‌توانند از خودشان زخم به جا بگذارند و باعث شوند که در ناحیه زخم‌ها دیگر مو رشد نکند. اگر فردی بخواهد جای این زخم‌ها را با کاشت مو بپوشاند می‌تواند علیرغم اینکه قبلا کاشت مو انجام داده است، دوباره این کار را بکند.

استرس/تروما/سبک زندگی: استرس و تروما می‌توانند باعث ریزش چشمگیر موها شوند. هم‌چنین سبک زندگی فردی که قبلا کاشت مو انجام داده، مشخص می‌کند که موهای کاشته شده‌اش چقدر سالم خواهد ماند و رشد خواهد کرد. عادت‌های مخربی مثل سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی می‌توانند بر نتیجه کاشت تاثیر بگذارند.

مشکلات مربوط به بانک مو بعد از کاشت: اگر در حین کاشت از بانک مو بیش از اندازه فولیکول برداشته شود، بانک مو کم‌پشت می‌شود. اگر این کم‌پشت شدن ادامه پیدا کند، ممکن است نیاز باشد که فرد برای ترمیم بانک مو، کاشت انجام دهد.

آیا کاشت مو برای دومین بار ارزشش را دارد؟

افراد زمانی اقدام به کاشت مو برای بار دوم کی‌کنند که از کاشت اول نتیجه نگرفته باشند

کاشت مو برای بار دوم می‌تواند آن نتیجه رضایت‌بخشی که دنبالش هستید را برای شما به ارمغان بیاورد. اکثر افراد کاشت مجدد را برای افزایش تراکم مو انجام می‌دهند، به‌خصوص اگر تعداد گرافت‌های کاشته شده در بار اول آن تراکم طبیعی را نداشته باشد. کاشت مو برای دومین بار اگر توسط افراد متخصص انجام شود، برای کاندیدهای مناسب، ارزشش را دارد.

آیا می‌توان برای بار سوم کاشت مو انجام داد؟

بله. شما می توانید حتی برای بار سوم هم کاشت انجام دهید. با این حال بسیار به ندرت پیش می‌آید که شخصی برای سومین بار نیاز به کاشت داشته باشد، به خصوص اگر کاشت موی خود را نزد فردی متخصص و با روش‌های پیشرفتۀ FUE (در ایران نام دیگر این روش FIT است) انجام دهید. هم‌چنین کاشت‌های متعدد می‌توانند منجر به خالی شدن بانک مو شوند. و به‌خاطر همین احتمال هم هست که کاشت مجدد مو تنها در صورت لزوم و بعد از مشاوره با پزشک باید انجام شود.

آیا ممکن است بانک مو تمام شود؟

Overharvesting the donor area can lead to baldness

بله، ممکن است موهای بانک مو تمام شود. البته این تنها در موارد خاصی که پزشک بیش از اندازه از بانک مو فولیکول برداشته باشد اتفاق می‌افتد. هم‌چنین ممکن است بعد از کاشت بانک مو کم‌پشت شود و موهای آن بریزد. در بدترین حالت ممکن بانک مو کامل از بین می‌رود و تنها ناحیۀ کاشت شده پرپشت و سالم باقی می‌ماند. به همین دلیل است که نباید فاصله بین دو کاشت مو کم باشد و باید حتما قبل از کاشت بار دوم با پزشک مشورت کنید.

نتیجه‌گیری

کاشت مو برای بار دوم امکان‌پذیر است، اما تنها در صورتی باید این کار را انجام دهید که واقعا نیاز باشد و حتما قبل از کاشت باید با پزشک مشورت کنید. فاصله بین دو کاشت مو حداقل یک سال و در بهترین حالت حداقل 3 سال است. اگر شما هم فکر می‌کنید که برای بار دوم نیاز به کاشت دارید، یا تجربه کاشت مجدد دارید می‌توانید در قسمت نظرات (پایین صفحه) تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. و یا سوالات خود را بپرسید در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات پر تکرار

چه کسانی نیاز دارند که برای بار دوم کاشت انجام دهند؟

کسانی که بعد از کاشت مو به هر دلیلی در نواحی دیگر سر خود دچار ریزش مو شده‌اند و یا کسانی که کاشت موی اول آن‌ها نتیجه بخش نبوده یا تراکم پایینی داشته است می‌توانند حداقل یک سال بعد از کاشت اول مجددا کاشت مو انجام دهند.

فاصله بین دو کاشت مو چقدر باشد باشد؟

بعد از کاشت مو حداقل یک سال زمان لازم است تا نتیجه نهایی کاشت مشخص شود. بنابراین برای کاشت مجدد باید حداقل تا یک سال دست نگه دارید. به علاوه پزشکان توصیه می‌کنند که زمان مناسب برای کاشت دوم 3 سال بعد از اولین کاشت است.

چند بار می‌توان کاشت مو انجام داد؟

کاشت مو برای بار دوم و حتی سوم هم امکان‌پذیر است، اما توصیه نمی‌شود. دفعات متعدد کاشت مو باعث کم‌پشت شدن و تحلیل رفتن بانک مو می‌شود.

آیا بعد از کاشت مو امکان طاسی وجود دارد؟

بعد از کاشت تنها در صورتی امکان طاسی در ناحیه کاشته شده وجود دارد که مراقبت‌های بعد از کاشت را رعایت نکنید و به گرافت‌های جدید آسیب وارد شود. به علاوه، در نواحی کاشت نشده همواره امکان ریزش مو وجود دارد.

17 دیدگاه دربارهٔ «کاشت مو برای بار دوم»

 1. سلام خسته نباشید
  یکسال از کاشت موهام میگذره
  آیا میتونم دوباره همون نقاطی که مو کاشتم رو دوباره بیکارم
  کاشت مجدد به موهای کاشته شده یکسال قبل آسیب نمیرسونه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   گذشت زمان (یکسال) برای کاشت مجدد مو ایده‌آل هست، اما کاشت بین مویی (یعنی کاشت بین موهایی که به تازگی کاشت شده) میتونه به موهای کاشته‌شده آسیب وارد کنه، پس پیشنهاد می‌کنیم حتما به صورت تخصصی و در مرکز معتبر مشاوره بشین.

   پاسخ
 2. سلام من یک سال کاشت مو انجام دادم به علت وسعت تاسی سرم دوباره باید کاشت کنم ولی بانک مو یکم ضعیفه چکار کنم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که خط رویش پرتراکم و مناسبی ندارین از باقی مانده بانک مو تنها جهت تقویت خط رویش استفاده کنید.

   پاسخ
 3. سلام- اگر از خط رویش راضی نبودیم؛ بعد از یکسال از کاشت اول خط رویش قابل تغییر و اضافه کردن هست یا خیر؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بهترین حالت اینه که در کاشت اول نهایت دقت در ایجاد خط رویش بشه، اما به صورت کلی در مرحله دوم کاشت خط رویش قابل ترمیم هست.

   پاسخ
 4. آیا در خلال گذشت یکسال از کاشت اول ؛ برای انجام کاشت دوم بمنظور پوشش کامل ؛ترمیم و رشد مجدد در ناحیه برداشت اتفاق میفتد تا با کمبود بانک مو مواجه نشود؟ یا اساسا با برداشت هیچ ترمیمی در ناحیه برداشت رخ نمیدهد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   خیر رشد مجدد مو در ناحیه بانک مو اتفاق نمی‌افته، چون موها با ریشه (فولیکول) به صورت کامل از بانک مو جدا و بداشت میشن، این فاصله زمانی پوست رو ترمیم میکنه و باعث میشه تکنسین و یا پزشک بتونن تعداد برداشت بیشتری رو با توجه به پراکندگی برداشت (جلوگیری از خالی نشان دادن بانک مو) انجام بدن.

   پاسخ
 5. سلام علیکم من‌۷ روزه کاشت انجام دادم قسمت جلو سرم مو داشت ولی کم‌تراکم بود ایا این مو های که‌قبلا داشت دوباره رشد خواهند کرد یا خیر

  پاسخ
 6. سلام وقت بخیر همسرم یک روزه کاشت مو انجام داده فقط جلوی سرش
  وسط سرش طاس هست چه زمانی میتواند این قسمت را کاشت زد؟

  پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در بازه‌ی نه ماه نتایج قطعی رو مشاهده می‌کنید، اما بعضی از متخصصان نتایج نهایی رو یکسال بعد از کاشت عنوان می‌کنند.

     پاسخ
 7. سلام ببخشیدمن شیش ماه که کاشت انجام دادم ولی االان چیزی که رشدکرده خیلی کم تراکمه بنظرشمارشدتراکمی هنوزجاداره یابه کاشت مرحلی دوم نیازدارم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   نتیجه نهایی رو حداکثر 9 ماه تا یکسال بعد از کاشت می‌تونید ارزیابی کنید.
   بله اگر از تراکم راضی نبودین می‌تونید کاشت مرحله دوم رو انجام بدین.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.