اثر بوتاکس کی مشخص میشه

اثر بوتاکس کی مشخص میشه؟ این سؤال اصلی تمامی مراجعه‌کنندگان بوتاکس می‌باشد که در پاسخ به آن می‌توان گفت که به‌صورت میانگین مدت زمان برای ضعیف شدن عضلات و بروز تاثیرات بوتاکس از نظر پزشکان 3 الی 5 روز می باشد، که این زمان ممکن است در برخی افراد به دلیل فاکتورهای متعددی تا دو هفته نیز به طول انجامد. در ادامه تمامی فاکتورهای تاثیرگذار بر روی زمان مشخص شدن اثر بوتاکس و نبایدهای پس از تزریق بوتاکس را برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

10 فاکتور تاثیرگذار بر روی زمان مشخص شدن اثر بوتاکس

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بوتاکس که سبب شده افراد زیادی به دنبال تزریق آن باشند، مشاهده تاثیرات بوتاکس در مدت‌زمان کوتاه بدون نیاز به جراحی و جای زخم می‌باشد. بوتاکس در واقع یک تعدیل کننده عصب می‌باشد که انقباضات عضلانی را کنترل می‌کند که این موضوع درنهایت مانع از ایجاد چین‌وچروک می‌شود. پزشکان بوتاکس در شیراز معتقدند، زمان فلج شدن عصب در محل تزریق به‌صورت معمول 2 الی 5 روز زمان می‌برد که این زمان بین تمامی افراد ثابت نیست.

اثر بوتاکس کی مشخص میشه؟ از نظر پزشکان به صورت معمول 2 تا 5 روز زمان میبرد

به‌صورت کلی اگر سؤال شما این است که تاثیر بوتاکس کی مشخص میشه باید نکات زیادی را در نظر بگیرید، چراکه اثربخشی بوتاکس به مولفه‌‎های زیادی بستگی دارد. بنابراین در وهله اول باید بدانید که بروز تاثیرات بوتاکس بین افراد، یکسان نمی‌باشد و فاکتورهای مختلفی نیز می‌تواند زمان اثرگذاری آن را تحت تاثیر قرار دهد که برخی از مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سن مراجعه کننده
 • محل تزریق بوتاکس
 • دوز بوتاکس تزریق شده
 • عمق چین‌و‌چروک
 • جنسیت
 • میزان ارتجاعی بودن پوست
 • رعایت مراقبت‌های پس از تزریق
 • نوع بوتاکس تزریق شده
 • میزان فعالیت بدنی پس از تزریق
 • ضخامت عضلات صورت
مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر روی زمان مشخص شدن اثر بوتاکس

نبایدهای پس از تزریق بوتاکس که در اثربخشی آن تاثیر دارند

بوتاکس یکی از  پرطرفدارترین روش‌های درمانی و جوان‌سازی می‌باشد که محبوبیت خود را مدیون نداشتن جای زخم پس از درمان، مشاهده تاثیرات در کوتاه‌ترین زمان، نداشتن دوره نقاهت طولانی و غیره می‌باشد. معمولاً افراد بر این باورند که پس از تزریق بوتاکس نیاز به رعایت هیچ مراقبت خاصی نمی‌باشد که این موضوع کاملاً اشتباه است و شما پس از درمان نیاز به رعایت برخی نکات دارید که به‌صورت مستقیم بر روی زمان تاثیرگذاری بوتاکس و میزان ماندگاری آن تأثیر دارد که از جمله مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. ورزش و فعالیت بدنی سنگین تا 24 ساعت ممنوع! حداقل تا 6 ساعت پس از تزریق بوتاکس از فعالیت‌های شدید بدنی و خوابیدن خودداری کنید و سعی کنید در ساعات اولیه سر خود را به سمت جلو خم نکنید. همان‌طور که میدانید بوتاکس یک نوع سم می‌باشد که برای فلج عصب بکار برده می‌شود و شما با ورزش کردن بلافاصله پس از تزریق ممکن است باعث شوید سم تزریق شده به مناطق دیگری برود و در محل مورد نظر اثربخشی کمتری داشته باشد.
 2. از دست‌کاری محل تزریق بوتاکس بپرهیزید. تحت هیچ شرایطی محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی‌الامکان آن را لمس نکنید. محل درمان را به حال خود رها کنید تا از کبودی احتمالی آن جلوگیری کنید. این موضوع در خصوص آرایش کردن نیز صدق می‌کند، اگر بوتاکس صورت انجام داده‌اید، سعی کنید به مدت 24 ساعت از آرایش کردن پرهیز کنید چرا که مستلزم لمس محل تزریق می‌باشد که در نهایت امکان پخش سم در نواحی دیگر را دارد.
انجام ورزش و فعالیت بدنی سنگین ممکن است سبب جابجایی سم بوتاکس در نواحی دیگر شود
 1. یک الی سه روز از محصولات پوستی مختلف استفاده نکنید، این محصولات شامل شوینده‌های لایه‌بردار، اسکراب و غیره می‌شود. همچنین مراقبت‌های پوستی مانند فیشال یا تزریق فیلر را به زمان دیگری موکول کنید.

عوارض احتمالی در دوره اثرگذاری بوتاکس

بوتاکس یکی از کم عارضه‌ترین درمان‌ها بشمار می‌آید که از آن برای جلوگیری از چین‌وچروک، درمان میگرن، اختلالات عضلانی، درمان تعریق و غیره استفاده می‌شود. از جمله عوارض احتمالی که ممکن است شما چند روز اول تزریق بوتاکس با آنها مواجه شوید شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تورم و قرمزی پوست
 • کبودی ناحیه تزریق
 • ضعف بینایی
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 • ضعف عضلانی
 • خشکی چشم
 • مشکلات تنفسی

خطرات ذکر شده در بالا ممکن است به‌ندرت بین مراجعه‌کنندگان برای بوتاکس مشاهده شود که مواردی مانند ورم، کبودی، قرمزی پوست، سردرد و غیره کاملاً طبیعی است و پس از نهایت دو روز تمامی این مشکلات برطرف می‌شود. در صورتی که این عوارض ادامه پیدا کرد و در روند زندگی روزانه شما مشکل ایجاد کرد حتماً با پزشک متخصص خود تماس برقرار کنید.

افتادگی پلک و لب از جمله عوارض احتمالی تزریق بوتاکس می باشد

با توجه به اینکه تخصص پزشک و معتبر بودن برند بوتاکس تزریق شده به صورت مستقیم بر روی نتیجه کار، مدت زمان ماندگاری، زمان مشخص شدن تاثیرات بوتاکس و عوارض آن تاثیر دارد، پیشنهاد میکنیم حتما در کلینیک های معتبر توسط پزشکان متخصص نسبت به تزریق بوتاکس اقدام کنید، در غیر این صورت ممکن است خطرات متعددی برای شما پیش آید.

نتیجه‌گیری

با توجه به اینکه بوتاکس جنبه درمانی و زیبایی دارد و کاربرد زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله جلوگیری از چین‌وچروک، درمان میگرن و غیره دارد، همواره افراد زیادی به دنبال تزریق بوتاکس و اطلاع از زمان اثرگذاری آن می‌باشند. در نظر داشته باشید که زمان اثرگذاری در افراد به فاکتورهای متعددی بستگی دارد اما در صورتی که تزریق را در یک کلینیک معتبر انجام دهید و مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس را به درستی رعایت کنید، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد اثرات بوتاکس باشید.

سوالات پرتکرار

اثر بوتاکس کی مشخص میشه؟

تاثیرات بوتاکس به صورت میانگین بین 3 الی 5 روز زمان می‌برد که این زمان ممکن است در برخی از افراد تا دو هفته نیز به طول انجامد.

دوره اثرگذاری بوتاکس نیاز به مراقبت‌های خاصی وجود دارد؟

بله، پس از تزریق بوتاکس انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین، ماساژ ناحیه تزریق، لایه‌برداری پوست و غیره ممکن است اثرگذاری بوتاکس را تغییر دهد و شما را به نتیجه دلخواه نرساند.

آیا بوتاکس دوره نقاهت دارد؟

با توجه به اینکه چند دقیقه پس از تزریق جای سوزن محو می‌شود، عملاً نمی‌توان دوره نقاهت خاصی برای بوتاکس در نظر گرفت اما در صورتی که 24 ساعت پس از تزریق، مراقبت‌های توصیه شده توسط پزشک را رعایت کنید نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد.

آیا تزریق بوتاکس یک درمان دائمی است؟

خیر، بوتاکس درمان دائمی نیست و اثرگذاری آن پس از چند ماه از بین می‌رود. ماندگاری بوتاکس در افراد به نسبت سن، نوع بوتاکس تزریقی و غیره بین 3 الی 6 ماه متفاوت می‌باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 7

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.