تاثیر گرما و سرما بعد از کاشت مو

از جمله دغدغه افرادی که تازه کاشت مو انجام داده‌اند، توجه به تاثیرات گرما و سرما بعد از کاشت مو است. به صورت کلی می‌بایست از برف و باران (در سرما) و از آفتاب (در گرما) در مقابل موهای تازه کاشته شده محافظت کنید. با رعایت نکاتی که در ادامه برای هر فصل بیان می‌کنیم، دیگر جای هیچ نگرانی نخواهد بود.

آیا سرما برای کاشت مو ضرر دارد؟

در ابتدا باید در پاسخ به این سوال که آیا سرما برای کاشت مو ضرر دارد این موضوع را ذکر کنیم که سرما بعد از کاشت مو تاثیر منفی بر روند بهبود موها ندارد. با این وجود لازم است در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو از موهای کاشته شده در برابر عوامل خارجی محافظت کنید. مثلا حواستان باشد که در معرض برف و باران قرار نگیرید. و یا اینکه موها را در مقابل حرارت مستقیم بخاری قرار ندهید.

 سرما بعد از کاشت مو تاثیر منفی بر روند بهبود  موها ندارد

اگر در فصل زمستان عادت استفاده از کلاه را دارید باید این نکته را مدنظر قرار دهید که کلاه (همینطور کلاه کاپشن و یا هودی) در روز‌های اولیه بعد از کاشت مو در اثر کشش ناگهانی باعث بیرون آمدن موهای تازه کاشته شده خواهد شد. بهتر است که از سرپوش و کلاه موقتا استفاده نکنید. و با استفاده از چتر و یا هر وسیله‌ی دیگری که برخورد مستقیم با پوست شما ندارد در مقابل باران و برف از موهای خود محافظت کنید. با رعایت این نکات دیگر نگران تاثیر سرما بر کاشت مو نخواهید بود.

اما آیا سرما به صورت کلی باعث ریزش مو می‌شود؟ درست است که در بعضی شرایط هوای سرد هم می‌تواند باعث ریزش مو شود، اما تحقیقات نشان داده‌اند که سرما نسبت به گرما تاثیر کمتری بر ریزش مو دارد. یکی از دلایل ریزش مو در زمستان می‌تواند استفاده از وسایل گرمایشی باشد. چون استفاده از این وسایل باعث می‌شود که رطوبت هوا کم شود و در نتیجه پوست سر شما خشک شود و نهایتا موهایتان ضعیف و شکننده شود.

تحقیقات نشان داده‌اند که سرما نسبت به گرما تاثیر کمتری بر ریزش مو دارد

آیا گرما برای کاشت مو ضرر دارد ؟

رابطه ی گرما و کاشت مو هم سوال رایج بین افرادی که کاشت مو انجام داده اند، است. موهای کاشته شده در فصل گرما به مراقبت‌های خاص خودش نیاز دارد. یکی از مواردی که در تابستان باید به آن توجه کنید، عرق کردن بعد از کاشت مو است. چون خواه ناخواه در هوای گرم بیشتر عرق می‌کنیم. لازم است در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو، از فعالیت‌های که باعث عرق کردن سر می‌شود دست بکشید و در محیطی با دمای مطلوب به کار و یا استراحت بپردازید. در این صورت گرما برای کاشت مو مشکلی ایجاد نمیکند.

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب نیز می‌تواند به گرافت‌های تازه کاشته شده آسیب بزند. بنابراین اگر در فصل گرما برای کاشت مو اقدام کرده اید، باید سعی کنید که تا دو هفته بعد از کاشت در معرض مستقیم نور آفتاب نباشید. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب می‌تواند سرعت بهبود پیدا کردن گرافت‌ها را کاهش دهد. اگر می‌خواهید در تابستان با پوشیدن کلاه از آفتاب در امان بمانید بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. (کلاه میتواند باعث کشش ناگهانی و بیرون آمدن گرافت‌های تازه کاشته شده شود)

گرما برای کاشت مو  مشکلی ایجاد نخواهد کرد

البته در نظر داشته باشید به صورت کلی در تابستان ریزش موهای ما کمی بیشتر می‌شود، اما این چیزی نیست که بخواهید نگرانش شوید. طبق پژوهش  ریزش موی فصلی در زنان سالم  که روی ریزش موی فصلی انجام شده بود، ریزش موی افراد در طول تابستان 6% بیشتر می‌شود. اما خب باید این موضوع را در خاطر داشته باشید که این ریزش جزوی از چرخه طبیعی رشد مو است.

چرا ریزش مو در تابستان بیشتر است؟ ممکن است به خاطر این باشد که بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیریم یا چون به خاطر گرما بدنمان آب بیشتری از دست می‌دهد. اگر از موهایتان مراقبت کنید و پوست سرتان را خنک نگه دارید و مایعات زیاد بنوشید، تاثیرات تابستان و هوای گرم بر موهای شما به حداقل می‌رسد.

معمولا در تابستان ریزش موهای ما کمی بیشتر می‌شود

کلام آخر در تاثیر گرما و سرما بعد از کاشت مو

در این مقاله فاکتورهای مربوط به آب و هوا که در هنگام کاشت باید به آن‌ها دقت کنید را به شما گفتیم. اما خب نکته کلیدی این است که اگر بعد از کاشت مو به دستورالعمل‌های پزشک خود گوش دهید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید، گرما و سرما برای موهای کاشته شده ضرری ندارد. در این صورت در هر فصلی که کاشت مو انجام داده اید بهترین نتیجه را خواهید گرفت. همچنین برای راهنمایی بیشتر در این موارد میتوانید با کارشناسان کاشت مو شیراز تماس بگیرید. چندتا از مراقبت‌ها و نکاتی که بهتر است بعد از کاشت باشد آن‌ها را رعایت کنید عبارتند از:

  • در فصل سرما: در روز‌های ابتدایی بعد از کاشت از گرافت‌های تازه کاشته شده در مقابل برف و باران محافظت کنید. و به یاد داشته باشید استفاده از کلاه می‌تواند به گرافت‌ها آسیب برساند.
  • در فصل گرما: در طول دوره نقاهت تا جای ممکن از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
  • در فصل گرما: سعی کنید در دو هفته‌ی اول بعد از کاشت مو از فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن می‌شوند خودداری کنید.

سوالات پر تکرار

آیا سرما برای کاشت مو ضرر دارد؟

بر خلاف باوری که بین مردم وجود دارد که سرما برای موهای کاشته شده ضرر دارد،   سرما برای موهای کاشته شده هیچ ضرری ندارد و تاثیر منفی بر روند بهبود شما نمی‌گذارد. به شرطی که به توصیه های پزشک خود گوش دهید و از موهای خود در برابر عوامل خارجی مثل برف و باران محافظت کنید.

آیا می‌توان در زمستان برای محافظت از موهای کاشته شده از کلاه استفاده کرد؟

بهتر است برای پوشیدن کلاه کمی صبر کنید تا گرافت‌های کاشته شده کمی بهبود پیدا کنند. هم‌چنین در انتخاب جنس کلاه‌ هم باید بسیار دقت کنید که کلاه به موهای کاشته شده گیر نکند و آن‌ها را نکشد. قبل از استفاده از کلاه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 آیا گرما برای کاشت مو بد است؟

تحقیقات نشان داده‌اند که در کل در فصل‌های گرم ریزش موها بیشتر است. هم‌چنین موهای کاشته شده در برابر آفتاب و عرق کردن به مراقبت بیشتری نیاز دارند. اما این به آن معنی نیست که گرما برای کاشت مو بد است. و اگر مراقبت‌های لازم را انجام دهید به موهای کاشته شده شما آسیبی وارد نمی‌شود.

ریزش مو در فصل گرم بیشتر است یا در فصل سرد ؟

طبق تحقیقات در گرما ریزش موی طبیعی افراد بیشتر است که میتواند به دلیل مواجهه با نور مستقیم آفتاب و از دست دادن بیشتر آب بدن باشد. در هر صورت مراقبت از موها در هر فصلی مهم است و در فصل گرما بیشتر اهمیت دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.