سشوار بعد از کاشت مو

اگر شما در مرحله ی رویش کامل موها هستید و دوست دارید به موهای کاشته شده خود مدل دهید احتمالا نگران استفاده از سشوار بعد از کاشت مو هستید. ما در این مقاله شما را در مورد استفاده از سشوار، اتو مو و دیگر وسایل حالت‌دهی مو بعد از کاشت راهنمایی می‌کنیم. هم‌چنین می‌توانید برای مشورت در این باره با کارشناسان کاشت مو شیراز در ارتباط باشید.

استفاده از سشوار بعد از کاشت مو

طبق نظر پزشکان در سایت realself.com از آنجایی که تا مدت‌ها بعد از کاشت مو، ناحیه سر شما به لحاظ حس لامسه و احساس دما تا مدت‌های طولانی بی حس است، تا حداقل دو الی سه هفته از استفاده از سشوار بعد از کاشت مو با دمای بالا اکیدا خودداری نمایید. حتی استفاده از سشوار در حالت خنک هم تا زمانی که دلمه‌ها و زخم‌ها خوب نشده‌اند توصیه نمی‌شود.

اگر عادت دارید برای حالت دادن موهای خود از سشوار استفاده کنید، بهتر است پس از رشد کافی مو‌های کاشته شده (بین ۶ تا ۹ ماه بعد از کاشت) به آرامی و با حساسیت این کار را انجام دهید. سشوار کشیدن بعد از کاشت مو می تواند منجر به آسیب به موهای تازه کاشته شده شود. همچنین بهتر است در زمان استفاده، سشوار را روی کمترین درجه بگذارید و از فاصله 30 سانتی‌متری موهای خود را خشک کنید.

سشوار بعد از کاشت مو به مدت 3 تا 4 هفته ممنوع است.

اتو کردن بعد از کاشت مو

بعد از گذشت 14 روز از کاشت مو، ساقه‌های کاشت شده شروع به ریزش می‌کنند (نگران نباشید، فولیکول‌های مو در جای خود باقی می‌مانند). تقریبا بعد از گذشت سه ماه از کاشت، موها شروع به رویش مجدد می‌کنند. شما می‌توانید بعد از رشد کافی موها (که بین افراد مختلف از 6 تا 9 ماه طول می‌کشد) از انواع اتو و بابلیس مو استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که این وسایل در حالت کلی هم چون دمای بسیار بالایی دارند به موهای شما آسیب می‌زنند. اتو کردن موها بعد از کاشت می‌تواند به رشته‌های پروتئینی، مواد معدنی و روغن‌های طبیعی موها آسیب برساند.

نحوه سشوار کشیدن بعد از کاشت مو

مطابق با تشخیص پزشک، سشوار کشیدن را شروع کنید: قبل از اینکه خشک کردن با سشوار را در روال مراقبت‌های بعد از کاشت خود بگنجانید، بسیار مهم است که منتظر تایید پزشک خود باشید. به طور معمول، به بیماران توصیه می‌شود تا حداقل دو هفته بعد از کاشت از سشوار استفاده نکنند تا پوست سر به اندازه کافی بهبود یافته و فولیکول‌های کاشت شده در جای خود محکم شوند. 

از تنظیم حرارت کم استفاده کنید: هنگام سشوار کشیدن موهای تازه کاشته شده، از دمای کم استفاده کنید. گرمای زیاد همچنین می‌تواند باعث شکننده شدن موها شود و بر نتیجه کاشت تاثیر بگذارد.

فاصله ایمن سشوار با سر را حفظ کنید: سشوار را در فاصله بیش از 30 سانتی‌متری از پوست سر نگه دارید تا از قرار گرفتن در معرض مستقیم حرارت جلوگیری شود. حرکت مداوم سشوار و استفاده از پخش کننده می‌تواند به توزیع یکنواخت جریان هوا کمک کند و خطر گرم شدن بیش از حد را به حداقل برساند.

از کشیدن گرافت های کاشته شده خودداری کنید: هنگام سشوار کشیدن موهای تازه کاشته شده با ملایمت رفتار کنید. شما باید تا 14 روز بعد از کاشت مو که گرافت‌ها در جای خود محکم می شوند، کمترین فشار را به نواحی کاشت شده وارد کنید.

از حالت خنک کننده استفاده کنید: پس از سشوار کشیدن از یک شات هوای خنک استفاده کنید. هوای خنک به تسکین پوست سر و هرگونه تحریک یا قرمزی احتمالی را کاهش می‌دهد.

 3 راهکار افزایش سرعت رشد موهای کاشته شده

پس از کاشت مو، فولیکول‌های مو تحت یک دوره استراحت موقت قرار می‌گیرند که به عنوان مرحله شوک کاشت نیز شناخته می‌شود. در طی این مرحله، که معمولاً در چند هفته اول تا چند ماه پس از جراحی اتفاق می‌افتد، فولیکول‌های کاشت شده رشد فعال خود را متوقف می‌کنند و وارد حالت سکون می‌شوند. این پدیده یک پاسخ طبیعی به ضربه ناشی از پیوند و اختلال در خون رسانی به فولیکول ها در حین فرایند کاشت است.

 مرحله استراحت موقتی است اما می تواند رشد موهای جدید را به تاخیر بیندازد و ممکن است باعث نگرانی بیمارانی شود که منتظر نتیجه کاشت موی خود هستند. برای تسریع سرعت رشد موهای کاشته شده و به حداقل رساندن مدت زمان استراحت، می‌توان از چندین روش استفاده کرد. 

نکته مهم: هدف این روش‌ها بهینه سازی سلامت پوست سر، تقویت گردش خون و تامین مواد مغذی ضروری برای فولیکول های مو، در نتیجه تحریک رشد موهای کاشته شده است.

3 راهکار افزایش سرعت رشد موهای کاشته شده
  • محلول موضعی ماینوکسیدیل: یکی از پرکاربردترین درمان‌ها برای افزایش رشد مو پس از عمل، ماینوکسیدیل است. ماینوکسیدیل دارویی است که توسط FDA برای درمان ریزش مو تایید شده است و با گشاد کردن رگ‌های خونی باعث افزایش جریان خون در پوست سر می شود. در نتیجه، می‌تواند فولیکول‌های مو را تحریک کرده و فاز آناژن (رشد) چرخه مو را طولانی‌تر کند.
  • درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): درمان با پی آر پی از خواص بازسازی پلاکت های موجود در خون بیمار برای تحریک رشد مو استفاده می کند. در طول این روش، نمونه‌ای از خون بیمار برای جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت پردازش می‌شود و سپس به پوست سر تزریق می‌شود. PRP حاوی فاکتورهای رشد و سیتوکین هایی است که باعث ترمیم بافت، افزایش جریان خون و تحریک فولیکول های مو می شود که منجر به بهبود رشد و تراکم مو می شود.
  • مکمل‌های تغذیه‌ای: برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی نقش مهمی در رشد مو دارند و می‌توانند برای حمایت از رشد موهای کاشته‌شده مکمل شوند. بیوتین، ویتامین D، آهن، روی و اسیدهای چرب امگا 3 از جمله مواد مغذی کلیدی هستند که به رشد موی سالم کمک می کنند. بیماران ممکن است از ترکیب این مکمل ها در رژیم روزانه خود برای بهینه سازی سلامت مو و تسریع رشد سود ببرند.

نتیجه‌ گیری: سشوار بعد از کاشت مو

بطور خلاصه با توجه به نظر متخصصان کاشت مو و زیبایی استفاده از هرگونه مواد شیمیایی و دادن حرارت به وسیله اتو مو و سشوار در ماه های ابتدایی بعد از کاشت مو ممنوع است.  البته در پاسخ به سوال چه مدت بعد از کاشت مو میتوان سشوار کشید؟ بهترین توصیه را برای زمان استفاده از انواع وسایل مدل دادن به موها پزشک شما می‌تواند به شما بکند. اما در حالت کلی باید صبر کنید تا گرافت‌ها کاملا در جای خود محکم شوند و موها به اندازه کافی رشد کنند. که این موارد ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

اگر سوال و یا تجربه‌ای در مورد استفاده از سشوار و سایر وسایل مشابه بعد از کاشت مو دارید، با ما در قسمت نظرات (پایین همین صفحه) در میان بگذارید.

سوالات پر تکرار:

1- آیا بعد از کاشت مو میتوان سشوار کشید؟

بهتر است برای خشک کردن موها با سشوار بعد از کاشت تا رشد کامل مو صبر کنید. اگر خیلی زود شروع به استفاده از سشوار کنید ممکن است پوست سر شما آسیب جدی ببیند و بر فولیکول‌‌های کاشته شده هم اثر منفی می‌گذارد.

2- چرا سشوار کشیدن در ماه‌های ابتدایی بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

قرار گرفتن در معرض حرارت مکرر می تواند منجر به خشکی، موخوره و آسیب شود. در صورت امکان، اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی در هوا خشک شوند یا از کمترین درجه حرارت روی سشوار خود استفاده کنید تا آسیب ناشی از گرما را به حداقل برسانید.

3- چه نکاتی هنگام سشوار کشیدن بعد از کاشت مو باید رعایت شود؟

بعد از کاشت مو شما باید سشوار را با فاصله حداقل 30 سانتی‌متری از سر خود قرار دهید. حرارت سشوار را ملایم کنید تا به گرافت‌های کاشت شده آسیبی وارد نشود. همچنین، از کشیدن تار موهای کاشته شده اکیدا خودداری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

برای بیشترین امتیاز روی ستاره سمت راست کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می دهید.